Materace dzielimy na różne kategorie ze względu na twardość, rodzaj rdzenia (pianka, sprężyny bonellowe, sprężyny kieszeniowe) oraz wykorzystane warstwy. Istnieje jeszcze jeden podział, na materace jednostronne i materace dwustronne.

Materac dwustronny

Osoby, które są pewne swojego wyboru, wiedzą jakiego produktu szukają, o jakiej twardości, mogą rozważać zakup materaca jednostronnego. Są tańsze od materacy dwustronnych. Do głównych minusów należy krótsza żywotność takiego materaca, ze względu na brak możliwości odwracania go. Materace dwustronne możemy użytkować zarówno z jednej jak i z drugiej strony. Dzięki temu nie wypracują się one tak szybko.

Materac dwustronny to bardzo praktyczne rozwiązanie. Możemy wybrać dwie strony o jednakowej twardości, lub zdecydować się na dwie różne. Dzięki temu łatwo dopasujemy materac do dwóch osób lub do siebie, jeżeli nie jesteśmy pewni, która opcja będzie dla nas wygodniejsza. Różne twardości materaca zyskujemy poprzez zastosowanie konkretnych warstw w materacu.

By uzyskać materac o powierzchni miękkiej zastosujemy warstwę z podwójnej pianki termoplastycznej visco memory. Pianka viscoelastic to wyjątkowy materiał idealnie podpierający ciało na całej jego długości. Doskonale dopasowuje się do kształtu sylwetki, odciążając mięśnie i stawy. Człowiek budzi się zrelaksowany i wypoczęty. Pianka termoelastyczna visco memory dopasowuje się do ciała pod wpływem jego ciepła i nacisku. Jest antyalergiczna i przewiewna. Materace kieszeniowe z jedną stroną miękką a drugą średnio twardą to materac Zeus ( pianka termoelastyczna Visco Memory + pianka T25) oraz materac Leon ( pianka termoelastyczna Visco Memory + pianka T25 + Lateks), natomiast model miękki/twardy to materac Malta (pianka termoelastyczna Visco Memory + pianka T25 + Kokos).

Materace dwustronne rodzaje pianek

Materace ze stroną średnio twardą wykonane są z pojedynczej pianki termoelastycznej visco memory, z pianki lateksowej lub z pianki poliuretanowej T25.

Pianka lateksowa posiada zwiększoną gęstość o wartości 35 kg/m3. Jest elastyczna, trwała i sprężysta. Nie wypracowuje się szybko. Doskonale podpiera ciało, ale będzie bardziej odpowiadała osobom lubiącym twardszą powierzchnię. Zbudowana z licznych mikro-kanalików jest przewiewna, hipoalergiczna. Lateks nie gromadzi kurzu, nie namnażają się w nim roztocza. Alergikom nie przeszkadza katar i kaszel. Warstwa lateksowa ma wiele elastycznych punktów podparcia, dzięki temu kręgosłup przybiera odpowiednią pozycję. Mięśnie nie są napięte. Unikamy bolesnych poranków, kontuzji i zwyrodnień.

Pianka poliuretanowa T25 jest elastyczna, przewiewna i antyalergiczna. Stanowi podstawowe wypełnienie naszych materacy. Stosowana jest jako baza pod inne nakładane warstwy.

Kokos stosowany jest w celu utwardzenia powierzchni i stabilizacji konstrukcji materaca. Wykorzystywany jest by uzyskać twardą powierzchnię materaca oznaczoną symbolem H3. Jest to warstwa wykonana z łupiny orzecha kokosowego, konkretniej z jego charakterystycznych, brązowych włókien. Włókna zawierają sole mineralne, które mają działanie antybakteryjne. Dzięki ich zawartości w warstwie nie rozwijają się szkodliwe mikroorganizmy jak bakterie, grzyby czy roztocza. Warstwa ta jest odporna na wilgoć, zapewni komfort osobom z nadmierną potliwością.

Trawa morska to alternatywa dla warstwy kokosowej. Wykonana jest z kilku gatunków alg, rosnących nad nadmorskim wybrzeżem. Zawierają korzystny dla zdrowia jod, który stopniowo uwalnia się z materaca. Ułatwia swobodne oddychanie astmatykom, nie uczula. Warstwa zapewnia doskonałe podparcie osobom, których waga przekracza 100 kg.

W celu uzyskania bardzo twardej powierzchni, do warstwy kokosowej lub z trawy morskiej dokładana jest warstwa z końskiego włosia.

Końskie włosie pozyskiwane jest z ogona lub grzywy konia. Odpowiednio oczyszczone z biokomponentów mogących uczulać osoby wrażliwe na produkty pochodzenia zwierzęcego, jest bezpieczne dla alergików. To wyjątkowa warstwa cechująca się jednoczesną odpornością na wilgoć i natychmiastowym oddawaniem jej nadmiaru do otoczenia. Nie namnażają się w niej bakterie, wirusy i grzyby.

Materace dwustronne występują w różnych konfiguracjach. Wśród materacy dwustronnych wyróżniamy:

1. materace obustronnie średnio twarde

2. materace średnio twarde/ twarde

 • materac Mediolan ( Kokos + pianka T25, materac kieszeniowy)
 • materac Barcelona ( pianka termoelastyczna Visco Memory + pianka T25 + Kokos, materac kieszeniowy)
 • materac Madryt ( Lateks + pianka T25 + Kokos, materac kieszeniowy)
 • materac Porto ( pianka termoelastyczna Visco Memory + Lateks + pianka T25 + Kokos, materac kieszeniowy)
 • materac Modena (Kokos + pianka T25, materac bonellowy)
 • materac Padwa ( Kokos + pianka T25, materac piankowy)

3. materace średnio twarde/ bardzo twarde

 • materac Vigo ( 2x Kokos + pianka T25, materac kieszeniowy)
 • materac Lizbona ( pianka termoelastyczna Visco Memory + pianka T25 + 2x Kokos, materac kieszeniowy)
 • materac Malaga ( 2x Kokos + pianka T25 + Końskie włosie, materac kieszeniowy)
 • materac Nicea ( Lateks + pianka T25 + 2x kokos, materac kieszeniowy)
 • materac Amsterdam (pianka termoelastyczna Visco Memory + pianka T25 + 2x Kokos + Końskie włosie, materac kieszeniowy)
 • materac Almada ( Lateks + pianka T25 + 2x Kokos + Końskie włosie, materac kieszeniowy)
 • materac Almere ( pianka termoelastyczna Visco Memory + Lateks + pianka T25 + 2x Kokos + Końskie włosie, materac kieszeniowy)

4. materac twardy/bardzo twardy

Materac jednostronny

W swojej ofercie posiadamy 6 materacy jednostronnych, tzn. takich, w których tylko jedna strona nadaje się do spania. Ich ceny są nieznacznie niższe niż ceny odpowiadających im materacy dwustronnych dlatego też zawsze polecamy wersje dwustronne ze względu na ich dłuższą żywotność i większą przydatność na co dzień.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Dwie twardości w jednym materacu H2 i H3
- Dla kogo średnio twardy materac?
- Jak szybko zasnąć? - domowe sposoby na spokojny sen