Dobry jakościowo materac, wykonany z odpowiednich surowców to gwarancja spokojnego odpoczynku i zdrowego snu. W sklepach można dziś znaleźć szeroki asortyment rozmaitych materacy i może to rodzić trudności z dokonaniem właściwego wyboru. Dobry materac wcale nie musi być drogi – warto szukać produktów wykonanych z odpowiednich materiałów z możliwości dopasowania do swoich indywidualnych potrzeb. Na pewno lepszym rozwiązaniem jest niedrogi produkt, ale zoptymalizowany dla danej osoby, niż kosztowny materac, ale nie odpowiadający potrzebom konkretnej sylwetki. Jak dokonać właściwego wyboru i nie przepłacić?

Dostępne rodzaje materaców

Każdy producent specjalizuje się w określonych modelach materaców. Zwykle jednak można określić podział na:

W zależności od zastosowanych w materacu warstw poszczególnych surowców, materac będzie bardziej lub mniej miękki. Topowi producenci dzielą swoje modele ze względu na stopnie ich twardości na:

Bardzo istotnym jest, aby twardość materaca dostosować do wagi ciała osoby śpiącej. Wówczas zapewnia właściwe podparcie dla całego kręgosłupa. Każdy producent wskazuje konkretne przedziały wagowe dla danej twardości materaca i należy ich przestrzegać, biorąc również pod uwagę swoje przyzwyczajenia i preferencje.

Jak oszczędzić na zakupie materaca?

Na pewno materac powinien mieć długą żywotność, ponieważ jego wymiana będzie konieczna najwcześniej za kilka, a nawet kilkanaście lat. Taki zakup to inwestycja długoterminowa, dlatego warto szukać materaców wykonanych z wysokiej jakości surowców. Wspaniałym rozwiązaniem jest warstwa lateksu, ponieważ pianka ta jest bardzo miękka i zapewnia komfort, a jednocześnie jest odporna na odkształcenia. Dostępne są materace z lateksu naturalnego oraz syntetycznego. Wbrew pozorom – nie warto przepłacać i wybierać modelu w 100% naturalnego, ponieważ najlepsze właściwości zachowuje ten stanowiący komponent naturalnego i syntetycznego lateksu. Uznaje się go również za najmniej alergizujący surowiec.

Chcąc zaoszczędzić na ilości warstw zastosowanych w materacu, lepiej nie decydować się na ten cieńszy. Nie zapewni takiego komfortu, a jednocześnie będzie nieco mniej trwały. Wybierając spośród materaców sprężynowych kieszeniowych, dla oszczędności można postawić na ten klasyczny, a nie jego droższą wersję Multipocket. Materace te są wyjątkowo wygodne i funkcjonalne i każdy powinien być z nich zadowolony.

Materace piankowe – niedrogie i najwygodniejsze

Ekonomicznym rozwiązaniem są zawsze materace piankowe. Większość stosowanych w nich pianek wcale nie jest kosztownym materiałem, a są niezwykle funkcjonalne. Na przykład pianka termoelastyczna to materiał, który wspaniale dostosowuje się do kształtu ciała i przyjmowanej przez nie pozycji. W jaki sposób działa? Najpierw ugina się bez trudu pod wpływem nacisku wywieranego przez wystające partie, takie jak na przykład biodra, czy ramiona. Następnie, pod wpływem wydzielanego ciepła, pianka ta zaczyna mięknąć i otula ciało osoby śpiącej. Kiedy wstajemy z materaca, bardzo powoli i stopniowo powraca do swojej pierwotnej pozycji. Jeżeli piankę tę wzbogacimy warstwą lateksu, można liczyć na to, że zyska jeszcze na wygodzie, a jednocześnie będzie bardzo odporny na odkształcenia i wystarczy na dłużej.

Jak wydłużyć żywotność swojego materaca?

Poza oszczędnością w samym zakupie, można również sprawić, że wybrany model materaca będzie funkcjonalny i w pełni sprawny przez długie lata. Wystarczy odpowiednio o niego zadbać. Przede wszystkim, nigdy nie należy go rolować na czas transportu, ponieważ pozycja ta może uszkodzić konstrukcję materaca. Najlepiej przewozić go zawsze na płasko na jednym z boków, aby nie był obciążony. Poza tym, swój materac trzeba regularnie odkurzać, aby pozbawić go kurzu i roztoczy. Najlepiej zabezpieczyć go pokrowcem, który ochroni przed plamami i zabrudzeniami, a jednocześnie pozwoli materacowi oddychać.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Jaki materac kupić dla dwóch osób
- Co zrobić, gdy materac jest za miękki?
- Pianka Visco Memory czy lateks?