Wybór materacy dostępnych na rynku jest dziś ogromny. Możemy decydować o jego rozmiarze, twardości, typie budowy. Wybieramy nawet rodzaj pokrowca. To wszystko ma nam zapewnić wysoki komfort snu i zadowolenie. Warto jednak rozróżniać poszczególne określenia i zapoznać się z podstawowymi kryteriami wyboru, by pojęcia: materac kieszeniowy, średnio twardy, pokrowiec Bamboo, pianka termoelastyczna visco memory nie brzmiały obco i tajemniczo. Czym powinniśmy się kierować wybierając materac? Jeżeli wybrałeś już rozmiar, zdecyduj o twardości materaca i jego budowie.

Bonell Pocket

Twardość materaca powinna być dobrana do wagi jego użytkownika. Nasza skala przedstawia podział na cztery grupy:

Oczywiście warto wziąć pod uwagę również indywidualne upodobania, jeżeli ktoś waży 80 kg , ale lubi spać na utwardzonej powierzchni, nic nie stoi na przeszkodzie by wybrał materac twardy. Nasze kategorie wagowe mają za zadanie ułatwić wybór tym, którzy nie mają pojęcia czym kierować się przy zakupie.

Sprężyny połączone szeregowo

Ze względu na budowę materace dzielimy na piankowe oraz sprężynowe (bonellowe i kieszeniowe). Pianka T25 to materiał, z którego produkujemy materace piankowe. Jest to wysokiej jakości pianka poliuretanowa o gęstości 25 kg/m3. Dopasowuje się do anatomicznych kształtów sylwetki zapewniając odpowiednie wsparcie kręgosłupa. Jest sprężysta, komfortowa i wygodna w użytkowaniu. Najczęściej występuje w połączeniu z piankami innego rodzaju: lateksem oraz pianką termoelastyczną visco memory.

Materace sprężynowe dzielimy na dwa rodzaje: materace bonellowe i materace kieszeniowe (pocketowe).

Różnica między bonellem a pocketem

Materace pocketowe to wysokiej klasy produkty, charakteryzujące się dużą odpornością i wysoką elastycznością punktową. Sprężyny wewnątrz wkładu mają kształt walca, nie są ze sobą połączone. Umieszczone są w osobnych materiałowych kieszonkach zszytych ze sobą. Działają niezależnie i cicho, podpierając każdy centymetr ciała. Są idealne dla par, gdyż ruchy partnerów nie są przez nich wzajemnie odczuwane. Materac kieszeniowy posiada aż 9 stref twardości, idealnie wpierających kręgosłup, biodra i ramiona. Materac pocketowy posiada sprężyny w ilości 262 szt/m2. W wersji multipocketowej ich ilość jest podwojona i wynosi 510 szt/m2. W wersji max plus sprężyny są wyższe o 5 cm, natomiast wersja mini jest niższa o 6 cm.

Bonnell

Sprężyny bonellowe mają kształt klepsydry, są połączone szeregowo sztywnym drutem. Pracują zależnie od siebie, ciężar jest rozkładany równomiernie na wszystkie elementy. Dzięki temu materac jest trwały. Bonelle pracują progresywnie. Im większy nacisk na nie kładziemy tym większy opór stawiają. Najczęściej spotykamy je w hotelach, pensjonatach, internatach i akademikach, ze względu na uniwersalność i niskie koszty inwestycji.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Kiedy wybrać sprężyny bonellowe? Opinie
- Jak prać pokrowiec na materac?
- Materac dwustronny