Kryterium wyboru właściwego materaca jest stopień twardości materaca. To od niego zależy czy uznamy nasze łóżko za wygodne czy też nie. Twardości materacy dobrane odpowiednio do naszej wagi zapewnią na komfortowy sen. W naszym sklepie posługujemy się 4 stopniową skalą. Od materacy miękkich, poprzez materace średnio twarde, materace twarde aż do materacy bardzo twardych. Oznaczamy je literą H czyli z języka angielskiego „ Hardness” i cyframi od 1 do 4.

Twardość materaca H3

Osobom, których waga nie przekracza 60 kg polecamy materace miękkie czyli H1. Ich powierzchnia i budowa zapewnią odpowiednie podparcie i wygodę jeżeli waga jest niewielka a postura drobna. W tej kategorii znajdziemy dwustronny materac piankowy Tunezja , którego jedna strona jest miękka, a druga średnio twarda. By uzyskać powierzchnię miękką stosujemy podwójną warstwę pianki visco memory. Podobnie jest w przypadku materacy kieszeniowych H1/H2 czyli modeli Zeus (2xvisco/piankaT25) i Leon ( 2xvisco/lateks) oraz modelu miękkiego z jednej strony i twardego z drugiej czyli Malta (2xvisco/kokos).

Drugą kategorię stanowią materace średnio twarde (twardość H2). Dedykowane są dla osób, których ciężar mieści się w przedziale 60-100 kg. To najobszerniejsza oferta materacy w naszym sklepie. Z uwagi na fakt, że w danym przedziale wagowym mieści się najwięcej osób, jest to kategoria bardzo wszechstronna i rozbudowana. Twardość H2 znajdziemy we wszystkich typach materacy: kieszeniowych, bonellowych oraz piankowych. Wierzchnią warstwę materacy miękkich uzyskamy mając do wyboru kilka materiałów: piankę T25, piankę visco memory, pojedynczą lub podwójną warstwę lateksu.

Materac H3

Materace twarde to kolejna kategoria. Twardość materaca H3 zapewni odpowiednie warunki do spania osobom, których waga przekracza 100 kg. Taki ciężar wymaga już użycia trwalszych i solidniejszych komponentów, dlatego ta warstwa wykonana jest z wytrzymałego surowca, jakim jest warstwa kokosowa. Wykonana z łupiny orzecha kokosowego, ma około 0,5-0,6 cm grubości. Ma właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne. Usztywnia i stabilizuje całą konstrukcję materaca. Jest trwała i odporna na odkształcenia.

Ostatnią kategorią jest kategoria materacy bardzo twardych, oznaczonych symbolem H4. Jest w stanie zapewnić dogodne warunki i właściwe podparcie ciała nawet osobom, których waga przekracza 120 kg. Materace zostały zaprojektowane w taki sposób, by osoby z nadwagą i otyłością, nie musiały ich często wymieniać z powodu jego zniekształceń czy braku komfortu. Wystarczające podparcie dla kręgosłupa oraz strategicznych miejsc jak ramiona czy biodra, zapewnia podwójna warstwa kokosowa lub podwójna warstwa kokosowa i końskie włosie. Właściwości maty kokosowej są nam już znane. Końskie włosie to również naturalny surowiec, pozyskiwany z grzywy lub ogona. Ma sztywną strukturę. Warstwa ta umacnia powierzchnię, a także pochłania pot, a nadmierną wilgoć oddaje do otoczenia. Roztocza i bakterie, nie mając sprzyjającego rozwojowi środowiska nie namnażają się. Materac jest więc odpowiedni dla alergików.

Twardości materacy

Jak już wspominaliśmy, głównym kryterium wyboru powinna być waga osoby zainteresowanej. Czasem jednak należy wziąć pod uwagę również indywidualne preferencje i upodobania. Osoba ważąca np. 70 kg, której wystarczające podparcie zapewni już materac średnio-twardy może lepiej czuć się na materacu o wyższym stopniu twardości czyli H3. Właśnie twardość H3 zapewnia mu fizyczny komfort. Nie ma więc sensu trzymać się sztywno reguł tylko wybrać to, co naprawdę się lubi. Jeżeli jednak nie możesz się zdecydować lub nie jesteś w 100% zdecydowany co do twardości rozważ opcję materaca, który z jednej strony będzie miał twardość H3 a z drugiej twardość H2.

Twardości materaca

Idąc naprzeciw oczekiwaniom klientów, a także by wydłużyć żywotność materaca, producenci często polecają wybór materacy dwustronnych. Raz na jakiś czas można go obrócić i pozwolić „odpocząć” jednej stronie. Materace dwustronne często posiadają dwie twardości. Ma to kilka naprawdę dużych plusów:

-jeśli nie jesteś pewien, który stopień twardości będzie Ci bardziej odpowiadał, zawsze masz możliwość przetestowania obu

-jeżeli łóżko jest dwuosobowe i waga partnerów się różni, można stosować powierzchnie naprzemiennie, bez szkody jednego z partnerów celem korzyści tego drugiego

-jeżeli posiadacie dwa osobne materace w jednej ramie łóżka, a wasza waga znacznie się różni, ten sam model będzie idealnie współgrał wysokością, możecie natomiast spać na odpowiadającej Wam powierzchni. Raz na jakiś czas wystarczy wymienić się materacami.

Dwie twardości w jednym materacu to naprawdę świetne rozwiązanie. Różne kombinacje dają większe możliwości wyboru.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Dla kogo średnio twardy materac?
- Jak szybko zasnąć? - domowe sposoby na spokojny sen
- Higiena snu - jak dobrze spać?