Wiele osób narzeka, że nie mają czasu na sen. Kiedy nadchodzi wreszcie odpowiednia pora i można się położyć, wówczas pojawia się bezsenność i trudność z zasypianiem. Można leżeć godzinami i tracić cenny czas na wypoczynek lub zdecydować się zmienić nieco swoje codzienne nawyki i zwyczaje i przygotować odpowiednie miejsce do spania. Jak szybciej zasnąć przy pomocy kilku prostych trików i co decyduje o tym, czy skutecznie się wysypiamy?

Podstawowe zasady dobrego snu

Higiena snu jest niezwykle ważną kwestią, o której często się zapomina. Na forum internetowym można jednak wyczytać, że właściwe przygotowanie przestrzeni, w której śpimy ma kluczowe znaczenie i może sprawić, że sen będzie przychodził znacznie szybciej i będzie dużo bardziej efektywny. Co decyduje o tym, czy wyśpimy się danej nocy?

  • Odpowiednie podłoże, czyli dobrze dopasowany do potrzeb danej osoby materac,

  • właściwa temperatura i wilgotność powietrza,

  • czystość pomieszczenia oraz pościeli,

  • to, o której godzinie jedliśmy ostatni posiłek i z czego się składał,

  • oglądanie przed snem telewizji lub korzystanie z telefonu komórkowego,

  • poziom stresu, na który jesteśmy narażeni każdego dnia.

Większość osób przyznaje, że problemy z zasypianiem wynikają u nich z codziennych stresów w życiu osobistym oraz zawodowym. Kiedy problemy piętrzą się, bardzo często nie jesteśmy w stanie przestać o nich myśleć i zadręczamy się w łóżku. Wiele osób piszących na forum przyznaje, że konieczna może być wizyta u specjalisty. Niekiedy niezbędna jest terapia lub przyjmowanie leków. Bywa też, że wystarczy zwykła ziołowa herbata, która ma działanie uspokajające.

Jak szybko zasnąć dzięki odpowiedniemu przygotowaniu pomieszczenia?

Bardzo dobrze, jeśli w mieszkaniu lub domu przeznaczymy jedno pomieszczenie na sypialnię. Wówczas pokój ten będzie dobrze się kojarzył i pozwalał na relaks. Ważne, żeby regularnie sprzątać i odkurzać swoją sypialnię, ponieważ roztocza wywołują katar oraz kaszel, również u osób, które nie są na nie uczulone. Poza podłogami i meblami, trzeba też co tydzień odkurzyć swój materac, ponieważ znajdują się na nim fragmenty martwego naskórka, którym bardzo chętnie karmią się roztocza.

Pokój powinien być często wietrzony. Dobrze, jeśli śpimy przy uchylonym oknie, ponieważ mamy wtedy dostęp do świeżego powietrza i możemy się skutecznie dotleniać. Na forum można przeczytać, że optymalna temperatura snu dla osób w każdym wieku wynosi 21 stopni. Najlepiej w takim pokoju nie włączać ogrzewania, ponieważ bardzo wysusza powietrze i sprawia, że alergeny unoszą się w powietrzu.

Bardzo często w zaśnięciu przeszkadza światło z zewnątrz – na przykład uliczne latarnie, czy księżyc. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie rolet lub zasłon zaciemniających. Dzięki nim nawet w ciągu dnia można zapewnić sobie dobre warunki do zasypiania.

Jak zasnąć szybko dbając o swój organizm?

Lekarze najczęściej wskazują, że dobre przygotowanie do snu to:

  • zjedzenie ostatniego posiłku przynajmniej dwie godziny przed położeniem się do łóżka,

  • wypicie szklanki wody lub ziołowej herbatki ułatwiającej zasypianie,

  • skorzystanie z krótkiego prysznica lub kąpieli – każdy z nas ma swoje własne preferencje,

  • zrelaksowanie się przy ulubionej książce lub muzyce.

Zasypianie bardzo utrudnia nam niebieskie światło, które wytwarzają monitory ekranowe. Jeśli przed snem oglądamy telewizję, pracujemy przy komputerze lub korzystamy ze smartfona – najpewniej ciężko będzie nam zasnąć szybko i skutecznie.

Odpowiedni materac do spania

Osoby zastanawiające się nad tym, jak zasnąć szybko w swoim łóżku często pomijają kwestię samego materaca. Tymczasem, podłoże pełni kluczową rolę, ponieważ to jego rolą jest wspieranie kręgosłupa i umożliwienie mu zajęcia zdrowej pozycji. Bardzo ważne jest, żeby układać się w sposób bezpieczny, ponieważ często tak jak zaśniemy, pozostajemy przez następne kilkadziesiąt minut lub kilka godzin. Nieprawidłowa pozycja nie tylko może utrudniać samo uśnięcie, ale też wywołać różnego rodzaju uciski – na naczynia krwionośne lub organy wewnętrzne.

Zaleca się, żeby twardość materaca dostosować do masy ciała danej osoby i jego budowy. Każdy z nas zbudowany jest przecież nieco inaczej, a więc jeden materac nie może być odpowiedni dla wszystkich. Producenci oferują:

Każdy z modeli ma swoje zalecenia odnośnie przedziałów wagowych użytkownika. Naturalnie na forum internetowym można wyczytać wiele różnych porad, jednak jedynie producent będzie w stanie wskazać w 100% dla kogo konkretny model jest przeznaczony. Przeprowadza bowiem wiele różnych testów, zanim produkt trafi na rynek. Komfort snu na danym materacu będzie się także różnił z uwagi na zastosowany w środku surowiec. Osoby ceniące sobie podłoże miękkie powinny wybierać modele z pianek lub lateksu, a te preferujące twarde powierzchnie skupić się na materacach kokosowych i z trawy morskiej. Bardzo komfortowym rozwiązaniem prawie dla wszystkich są nowoczesne materace kieszeniowe oraz Multipocket.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Higiena snu - jak dobrze spać?
- Jakie są standardowe rozmiary materaca?
- Problemy z zasypianiem - jak sobie z nimi radzić?