Wybór odpowiedniego materaca do spania z pewnością nie jest łatwym zadaniem. Warto poświęcić nieco więcej czasu i zapoznać się z dostępnymi na rynku opcjami, których jest naprawdę wiele. Specjaliści zalecają, aby swój materac dopasować do indywidualnych potrzeb, jakie wyznacza sylwetka. Oczywiście, przyzwyczajenia również są istotne, ale to potrzeby kręgosłupa powinny znajdować się na pierwszym miejscu.

Jakie są rodzaje materacy?

Najważniejszą kwestią jest sama twardość materaca. To od niej zależy, czy kręgosłup przyjmie pozycję dla siebie ergonomiczną i będzie w stanie rozluźnić się, a przestrzenie pomiędzy dyskami napełnią się płynem. Dostępne w sklepach materace miękkie odpowiednie są dla dzieci i osób bardzo szczupłych. Użytkownik o większej masie ciała powinien wybrać materac średnio twardy lub twardy, ponieważ ten miękki sprawi, że będzie się w nim zapadał. Bardzo twarde materace to już wybór dla osób z nadwagą lub takich, które po prostu lubią twarde podłoże do snu. Najlepiej położyć się na materace i spędzić na nim kilka minut. Wielu producentów umożliwia również zwrot produktu w ciągu trzydziestu dni, jeżeli nie spełnia oczekiwań.

Materace piankowe – komfortowe i funkcjonalne

Materace piankowe wykonane z nowoczesnych pianek różnego typu cieszą się dziś sporym zainteresowaniem. Wśród nich szczególnie poleca się materace termoelastyczne. Dlaczego?

  • są lekkie,

  • pianka wspaniale ugina się pod wpływem nacisku newralgicznych punktów ciała takich, jak biodra, czy ramiona,

  • pod wpływem ciepła wydzielanego przez ciało użytkownika pianka mięknie i dopasowuje się idealnie do ciała.

Wśród materacy piankowych, można też znaleźć materace wykonane z pianek HR i moletowane. Wszystkie przeznaczone są raczej dla osób o niewielkiej masie ciała. Pianki można również stosować jako jedną z warstw materaca i pojawiają się w modelach bardziej twardych.

Materace sprężynowe – trwałe i bardzo solidne

Producenci prezentują też szeroki asortyment materaców opartych na działaniu sprężyn. Tradycyjne materace bonellowe nadal cieszą się powodzeniem. Sprężyny łączą się ze sobą przy pomocy metalowych drutów, tak jak w klasycznych modelach, które znamy od lat. Jest to solidny model materaca, który zapewnia wygodę, jeśli zostanie optymalnie dopasowany do wagi osoby śpiącej. Materace te słyną również ze swojej wytrzymałości.

Na rynku dostępne są również znacznie bardziej nowoczesne materace kieszeniowe i Multipocket. Jaka jest różnica pomiędzy nimi, a materacami bonellowymi?

  • stosuje się w nich znacznie większe ilości sprężyn,

  • są to sprężyny w różnych rozmiarach i o różnej twardości, aby idealnie uginać się pod ciężarem ciała użytkownika.

  • sprężyny nie są ze sobą połączone, a każda z nich umieszczana jest w osobnej kieszeni, dzięki czemu działa całkowicie niezależnie od pozostałych,

  • kieszenie łączą się ze sobą.

Materace kieszeniowe to prawdziwa rewolucja na rynku. Zachowują swoją solidność i dużą wytrzymałość dzięki stosowanym w nich całych setkach sprężyn na jeden metr kwadratowy powierzchni, a jednocześnie idealnie dopasowują się do kształtu ciała osoby śpiącej i gwarantują jej duży komfort. Są ciche i nie powstaje na nich efekt nieprzyjemnego falowania podczas zmiany pozycji snu przez jedną z osób.

Rozwiązania dla osób ceniących sobie twarde podłoże

Poszukując naprawdę twardego materaca, trzeba zwrócić uwagę na wszystkie jego warstwy. Jakie surowce pojawiają się w twardych modelach?

  • włókno kokosowe,

  • lateks,

  • trawa morska.

Ta ostatnia jest stosunkowo nowym materiałem na naszym rynku, który doskonale się przyjął. Nie tylko doskonale utwardza materac, ale jednocześnie ma bardzo przyjemny zapach suchej trawy, który sprzyja relaksowi i odpoczynkowi.

Materace jednostronne i dwustronne

Mniejszość modeli to materace jednostronne. Oznacza to, że można spać tylko na jednej ze stron materaca. Poszukując możliwości zmiany twardości materaca co jakiś czas, warto zwrócić uwagę na modele dwustronne. Zwykle wybierane są modele, które z jednej strony są na przykład twarde, a po drugiej – średnio twarde. To opcja dedykowana parom śpiącym razem, w których każda z osób różni się od siebie w znaczący sposób wagą ciała. Wówczas co jakiś czas każde z partnerów jest zadowolone z idealnie dopasowanego materaca.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Jaki materac dla osoby o wadze powyżej 80 kg?
- Materac kieszeniowy czy piankowy? Który wybrać?
- Materac piankowy czy sprężynowy - który wybrać?