Podstawą budowy każdego materaca są pianki, sprężony bonellowe lub kieszeniowe. Każdy materac uzupełniany jest jednak o dodatkowe warstwy, które wzbogacają i urozmaicają ich cechy. Bardzo popularne stały się ostatnio maty kokosowe i warstwy z trawy morskiej. Dowiedz się więcej o ich właściwościach i zdecyduj czy potrzebujesz materac z kokosem czy bez...

Materac kokosowy

Warstwa ta wykonana jest z włókien kokosowych pozyskiwanych z łupin orzecha kokosowego. Jest surowcem w 100% naturalnym. Ma charakterystyczny brązowy kolor. Jakie są podstawowe cechy maty kokosowej? Włókna są sztywne i twarde, dlatego materace kokosowe, w których zostały użyte mają stabilną konstrukcję. Są odporne na odkształcenia i wytrzymałe. Dlatego będą służyć użytkownikowi przez długi czas. Są jednak przez to znacznie twardsze i nie będą odpowiadać miłośnikom materacy miękkich i bardzo komfortowych. Możesz po nich doświadczać nieprzyjemnego napięcia mięśni, bólów karku czy ramion.

Maty kokosowe dobrze pochłaniają wilgoć, chronią więc materac przed zawilgoceniem, a tym samym zapobiegają rozwojowi i namnażaniu bakterii i roztoczy. Wiadomość ta z pewnością ucieszy alergików. Poza tym wspomagają cyrkulację powietrza wewnątrz materaca, co równie korzystnie wpłynie na komfort i wygodę użytkowania.

Materac z trawy morskiej

Występuje na rynku od niedawna, jest więc jeszcze mało popularna i wiedza na jej temat jest bardzo poszukiwana. Jest to kolejny naturalny i ekologiczny surowiec. Czym w ogóle jest trawa morska?Tą nazwą określamy kilka różnych gatunków alg rosnących u wybrzeży oceanów. Bardzo cenione i wykorzystywane w wielu branżach zostały w końcu dostrzeżone przez producentów materacy. Co jest w niej takiego wyjątkowego? Przede wszystkim to zawartość bardzo cennego pierwiastka jakim jest jod, potrzebny nam do właściwego funkcjonowania tarczycy. Jego niedobór zaburza wzrost nowych komórek i prawidłowy rozwój dzieci.

Odpowiednio przygotowaną trawę morską umieszcza się w materacu. Jod stopniowo i powoli uwalnia się do otoczenia, ułatwiając nam swobodne oddychanie i chroniąc przed różnego rodzaju alergenami. Będzie więc wkładem idealnym dla astmatyków i osób mających problemy z oddychaniem. Dostępne materace z trawą morską w internetowym sklepie z materacami.

Materace kokosowe i z trawy morskiej

-mata kokosowa i z trawy morskiej zapewniają idealną twardość, są sztywne, stabilizują całą konstrukcję

-kokos w materacu posiada właściwości antyalergiczne, zawarte we włóknach sole mineralne zapobiegają rozwojowi bakterii i roztoczy

-są trwałe i wytrzymałe, będą nam służyć wiele lat

-dobrze pochłaniają i odprowadzają wilgoć, są higroskopijne, docenią tą cechę osoby cierpiące z powodu nadmiernej potliwości

Materace kokosowe ze względu na swoją konstrukcję polecane są osobom ważącym ponad 100 kg, osoby lżejsze mogą odczuwać duży dyskomfort i odbierać je jako mocno niekomfortowe. Twarda powierzchnia może uciskać wystające części ciała takie jak biodra czy ramiona powodując ból i napięcie mięśni.

Warto również wziąć pod uwagę wyższy ciężar materaca z warstwą kokosową, który będzie potrzebował solidnego stelaża.

Jeżeli posiadasz w domu materac, który okazał się zbyt miękki, rozwiązaniem może być mata kokosowa na materac. To niewielki wydatek, a może wyraźnie wpłynąć na komfort wypoczynku.

Materace kokosowe i z trawy morskiej opinie

Materace kokosowe i materace z trawą morską znajdziemy we wszystkich typach materacy czyli zarówno piankowych jak i sprężynowych. Materacy jednostronnych i dwustronnych, o stopniu twardości H3 czyli twardym lub bardzo twardym H4. Przykładem materaca jednostronnego z wkładem kokosowym jest materac Bari, na konstrukcji bonellowej lub Geneva na sprężynach kieszeniowych.

Wśród materacy dwustronnych wybór jest znacznie większy. Dla przykładu modele Vigo i Malaga posiadają podwójną warstwę kokosa z jednej strony co czyni ją bardzo twardą (H4). Druga strona jest średnio twarda (H2). Natomiast model Rotterdam posiada jedną stronę twardą, z pojedynczą warstwą kokosa i jedną bardzo twardą z podwójną warstwą kokosa i końskim włosiem (H3/H4)

Wśród materacy piankowych znajdziemy materac Padwa z jedną stroną średnio twardą, a drugą twardą H2/H3.

W naszej ofercie masz możliwość wyboru warstwy kokosowej lub opcjonalnie trawy morskiej.

Poza opisanymi wyżej modelami w naszej ofercie znajdą Państwo takie materace jak:

- materace dwustronne, kieszeniowe średnio twarde/twarde czyli H2//H3:

  • z jednej strony posiadające warstwę Visco Memory, a z drugiej pojedynczą warstwę kokosową - materac Barcelona i materac Porto, który dodatkowo posiada też warstwę lateksu
  • z jednej strony posiadające warstwę lateksu a z drugiej kokos czyli materac Madryt
  • z jednej strony piankę T25 a z drugiej kokos - materac Mediolan

- materace dwustronne, kieszeniowe średnio twarde/bardzo twarde (H2/H4) materac Lizbona, materac Amsterdam, materac Almere, te 3 modele posiadają z jednej strony piankę Visco Memory a z drugiej 2x kokos i końskie włosie. Z wyjątkiem materaca Lizbona, która nie posiada warstwy końskiego włosia. Materac Nicea posiada z jednej strony lateks i z drugiej 2x kokos. Materac Almada posiada z jednej strony lateks a z drugiej 2xkokos i końskie włosie

- materace dwustronne, bonellowe, twarde (H3) czyli materac Modena

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Materace do kamperów
- Pianka poliuretanowa w materacach - pytania, odpowiedzi i opinie.
- Czym jest ochraniacz na materac?