Dzisiaj każdy z nas ma możliwość zaprojektowania własnego materaca do spania i dostosowania go do potrzeb własnej sylwetki. Jest to istotna kwestia, ponieważ rolą materaca jest właściwe wspieranie kręgosłupa na całej jego długości. Dobry materac nie powinien być więc ani zbyt miękki, ani za twardy. Pojawią się wówczas nieprzyjemne i niebezpieczne dla zdrowia uciski na naczynia krwionośne, czy poszczególne organy. Kiedy już posiadamy wysokiej klasy materac, warto zadbać o jego żywotność oraz higienę. Dobrze dopasowany ochraniacz na materac może ochronić go przed plamami, na przykład z potu lub moczu, ale też zabezpieczyć przed roztoczami, które bardzo często wywołują reakcje alergiczne. Czy warto zainwestować w taki ochraniacz i kto powinien to zrobić?

Ochraniacze na materace – optymalne dopasowanie

W sklepach można znaleźć dość szeroki asortyment tego typu ochraniaczy. Często osoby poszukujące odpowiedniego modelu dla siebie konsultują się na forum internetowym, poszukując tam wskazówek. Ważne, aby ochraniacz na materac dopasować rozmiarem, ponieważ wtedy jest praktycznie nieodczuwalny. Najlepiej zamówić go u producenta materaca, ponieważ ten dostosuje idealnie jego rozmiary. Kupując ochraniacz od producenta, którego nie znamy narażamy się na to, że jego rozmiar będzie się różnił i ciężko będzie ubrać pościel.

Kto powinien kupić ochraniacz na swój materac?

Dziś coraz więcej osób decyduje się na zakup takiej osłony, co można wyczytać chociażby na forum internetowym. Dla kogo są one przeznaczone przede wszystkim?

  • dla małych dzieci,

  • osób zmuszonych do długotrwałego leżenia w łóżku, na przykład na skutek choroby,

  • osób mających problemy z nadmierną potliwością,

  • właścicieli zwierząt,

  • osób dbających o właściwy poziom higieny materaca.

Najczęściej spotyka się ochraniacze na materace, które mają chronić głównie przed powstawaniem plam. Rodzice małych dzieci i właściciele zwierząt domowych doskonale wiedzą, jak często muszą zmagać się z plamami z moczu, ale też resztkami posiłków i tłuszczem. Jak wiadomo, niezależnie od modelu i zastosowanych w środku surowców, żadnego materaca nie powinno się moczyć. W ten sposób powstaje bowiem wilgotne środowisko, które sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, takich jak pleśnie, czy grzyby, a te są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Powinny na to uważać nie tylko osoby uczulone, ale wszyscy, którym zależy na zdrowiu. Lepiej więc osłaniać swój materac, niż zastanawiać się później, w jaki sposób go wyprać przy minimalnym zużyciu wody. Jeśli już jesteśmy zmuszeni do prania plam na mokro, użytkownicy forum polecają, aby bardzo dokładnie go osuszyć przed ubraniem pościeli – najlepiej robić to przez całą noc.

Ochraniacz pod materac – rozwiązanie dla osób śpiących na podłodze

Nie wszyscy użytkownicy materaców kieszeniowych do spania decydują się na zakup stelaża do łóżka. Niekiedy nawet tymczasowo śpią na podłodze, co nie jest najlepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim, utrudniona jest cyrkulacja powietrza. W trudnych warunkach może on też ulec zawilgoceniu od spodu. W tej sytuacji polecanym przez użytkowników forum rozwiązaniem będzie właśnie ochraniacz, który stosuje się pod materacem. Tak jak inne modele – można go optymalnie dopasować do posiadanego modelu.

Jak czyścić materac z plam?

Jeśli nie stosujemy ochraniacza, sami skazujemy się na to, że na materacu na pewno powstaną plamy i zabrudzenia. Nawet zwykły pot powoduje powstawanie brzydkich i bardzo niehigienicznych żółtych plam. Na szczęście istnieją domowe sposoby na ich pozbycie się, które są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Najlepiej unikać w tej sytuacji silnej chemii, ponieważ jest szkodliwa. Jeśli na materacu pojawi się na przykład plama z krwi, najlepiej reagować na świeżo. W ten sposób można się jej pozbyć przy użyciu samej wody. Użytkownicy forum wskazują jednak, że musi być to woda zimna. Ciepła utrwali jedynie plamę i konieczne będzie użycie środków chemicznych. Po wyczyszczeniu materac trzeba bardzo dokładnie wysuszyć, na przykład na słońcu.

Pozostałe plamy można spróbować czyścić papką, którą przygotujemy z posiadanych w domu składników. Wystarczy wymieszać płyn do mycia naczyń, sodę oczyszczoną, wodę utlenioną i ulubiony olejek zapachowy. Ten ostatni sprawi, że materac będzie pięknie pachniał po czyszczeniu, a jednocześnie ma działanie antybakteryjne. W jaki sposób czyści się materac taką mieszanką?

  • Przygotowaną papkę należy dokładnie wetrzeć w powstałe na materacu plamy,

  • następnie pozostawia się ją do całkowitego wyschnięcia,

  • pozostałą sodę należy bardzo dokładnie odkurzyć domowym odkurzaczem.

Po takim czyszczeniu każdy materac powinien wyglądać jak nowy i pięknie pachnieć. Następnie, warto nałożyć ochraniacz na materac, aby uchronić swój przed kolejnymi zabrudzeniami i plamami. Wiele cennych porad można znaleźć właśnie na internetowym forum. Tłuste plamy z jedzenia z powodzeniem wyczyścimy przy pomocy gąbki nasączonej płynem do mycia naczyń. Ten także jest dla nas nietoksyczny i w pełni bezpieczny. Stosowanie chemicznych środków najlepiej potraktować jako ostateczność, ponieważ bardzo trudno jest pozbyć się takiej chemii bez użycia dużej ilości wody, a ta jak wiadomo szkodzi materacowi i może wpłynąć niekorzystnie na nasze zdrowie.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Jaki materac dla alergika wybrać?
- Jaki materac dla niemowlaka kupić?
- Lateks naturalny czy sztuczny?