Na każdym etapie życia, rozmiar materaca który potrzebujemy jest inny. Wraz z wiekiem, aż do momentu osiągnięcia dojrzałości rośniemy. Szczególnie intensywnie długość naszego ciała zmienia się w ciągu kilkunastu pierwszych lat życia. Uczeń szkoły średniej przeważnie otrzymuje łóżko o wymiarach takich samych jak osoba dorosła. Sprawdźmy jednak, jakie rozmiary materacy przypisane są poszczególnym kategoriom wiekowym.

Rozmiary materacy

Wymiary materacy do łóżek niemowlęcych wynoszą od 60 do 80 cm szerokości i 120-140 cm długości. Dla niemowlaków polecamy materace piankowe, których wysokość minimalna to 9 cm (model dwustronny, średnio twardy Prato), a maksymalna 13 cm (dwustronny, miękki/ średnio twardy materac Tunezja). Pozostałe średnio twarde modele mają 11 cm (Salerno, Foggia) oraz 10 cm, średnio twardy/twardy model Padwa.

Przedszkolak, który ukończył trzy lata wyrasta już z łóżeczka niemowlęcego i otrzymuje pierwsze, prawdziwe łóżko. Wymiary materaca do łóżka małego dziecka mieszczą się w przedziale 70-90 cm szerokości, a ich długość przeważnie nie przekracza 160 cm. Gdy dziecko idzie do szkoły, a szerokość dotychczasowego materaca jest odpowiednia można poczekać z wymianą materaca. Będą to jednak maksymalnie dwie pierwsze klasy szkoły podstawowej. Później pora rozejrzeć się za materacem, którego szerokość minimalna to przynajmniej 80-90 cm, a długość wynosi około 180-190 cm.

Materace rozmiary

Wśród materacy dla osób dorosłych wyróżniamy modele jednoosobowe lub dwuosobowe. Standardowy rozmiar dla jednej osoby to materac 80x200 cm, materac 90x200 cm, materac 100x200 cm, oraz materac 120x200 cm długości. Dla dwóch osób polecamy materac 140x200 cm, a naprawdę komfortowy to materac 160x200 cm, materac 180x200 cm i materac 200x200 cm.

Kiedy sprawdzą się standardowe rozmiary materacy? Jeżeli twój wzrost nie jest ponadprzeciętny, nie masz 200 cm wzrostu, nie musisz martwić się o robioną na zamówienie ramę łóżka ani tym bardziej o materac. Jeżeli nie ogranicza Cię miejsce w sypialni i możesz sobie pozwolić na dowolnej wielkości łóżko, to standardowy rozmiar materaca sprawdzi się tym bardziej.

Prawidłowo dobrany rozmiar materaca zapewnia minimum 70 cm szerokości oraz jest około15-20 cm dłuższy od osoby, która będzie na nim spała. I to właśnie wzrost jest jednym z kryteriów wyboru rozmiaru.

Wymiary materacy do łóżek

W naszym sklepie dostępnych jest aż 547 rozmiarów materacy. Produkujemy je co 5 cm. Wybór jest naprawdę wszechstronny i masz możliwość wykorzystania dostępnej przestrzeni do maksimum. Jesteśmy w stanie wyprodukować praktycznie każdy rozmiar materaca począwszy od rozmiaru 60x120 cm, a kończąc na 180x240 cm czy 220x220 cm. Masz w domu nietypową wnękę, którą chciałbyś wykorzystać, a może potrzebujesz materac do kabiny samochodu ciężarowego. Żaden problem. Osoby, które mogą poszczycić się sporym wzrostem, potrzebują materaca wykraczającego poza standard, mającego długość przynajmniej 210 cm lub więcej. Robiona na zamówienie rama, potrzebuje odpowiedniego materaca. U nas znajdziesz go w mgnieniu oka. Zmierz dokładnie powierzchnię i zamów najbardziej odpowiadający ci rozmiar materaca.

Materace do łóżek wymiary

Wybrałeś już rozmiar, pora zdecydować o twardości materaca, którą dobieramy do wagi. Ma nam zapewnić komfort i dobrze podpierać ciało i kręgosłup. Prawidłowo dobrane parametry sprawią, że materac będzie trwalszy i posłuży nam przez długie lata. O twardości materaca decyduje jego wkład wewnętrzny (pianka, bonell, sprężyny kieszeniowe) oraz warstwy zewnętrzne, czyli zmiękczające pianki: poliuretanowa T25, lateksowa, termoelastyczna visco memory lub utwardzające: kokos i końskie włosie.

Jeżeli zdecydowałeś już o tym jaki rozmiar będzie miał Twój materac, z jakich komponentów ma być wyprodukowany, jakiego pokrowca potrzebujesz, nie pozostaje nic innego jak tylko złożyć zamówienie. Nasze materace produkujemy w ciągu 7 dni roboczych. Po tym czasie są przekazywane firmie transportowej, która dostarczy je do Państwa (oni również mają 7 dni na realizację usługi). Z uwagi na dobro naszych klientów, transportujemy materace na płasko (w pozycji bocznej, nie są rolowane i zginane), by się nie odkształciły i nie uległy uszkodzeniu. Chcemy mieć pewność, że otrzymacie produkt najwyższej jakości, który w 100% spełni Wasze oczekiwania.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Kokos i trawa morska w materacach
- Materace do kamperów
- Pianka poliuretanowa w materacach - pytania, odpowiedzi i opinie.