Dbałość o czystość i higienę materaca to troska o zdrowie i komfort wypoczynku. Zdajemy sobie sprawę z tego, że każdego dnia w materacu zbiera się kurz, pot oraz złuszczający się naskórek. Stanowią one doskonałe warunki do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów: bakterii, grzybów i roztoczy. Odpowiednia dbałość o materac pozwoli nam na długo zachować jego świeżość, a nam wypoczynek w zdrowych warunkach. Jak więc dbać o materac, jak go czyścić i dezynfekować?

Jak zdezynfekować materac

Najprostszą metodą, która pozwoli nam odświeżyć materac i pozbyć się uczulających patogenów jest częste wietrzenie materaca. Zacznijmy od rannego i wieczornego przewietrzenia pokoju. Dostęp świeżego powietrza wyeliminuje część krążących w powietrzu drobnoustrojów. Warto po porannym wstaniu z łóżka odkryć je, przesunąć pościel tak, by do materaca dotarło chłodne powietrze. Już tak proste czynności sprawią, że wilgoć, która wniknęła w materac w czasie nocy szybciej wyparuje.

Jeżeli tylko mamy możliwość, warto raz na jakiś czas wystawić materac na zewnątrz. Wysoka temperatura i promienie słoneczne oraz bardzo niskie, zimowe temperatury zabijają roztocza. Głównym źródłem uczulenia są jednak ich odnóża oraz odchody, na które powyższe metody nie działają. Dlatego równie istotne jest odkurzanie materaca oraz stosowanie dodatkowych środków antybakteryjnych.

Możemy je kupić lub wykonać samodzielnie w domu. Co do tych drugich, będziemy mieć pewność, że środek będzie ekologiczny i naturalny. Jak wykonać domowy specyfik?

Dezynfekcja materacy

Bardzo modne jest ostatnio samodzielne przygotowywanie różnych preparatów, pozwalające na ograniczenie wpływu mocno drażniących środków czyszczących na nasz organizm. W internecie znajdziemy liczne informacje, jak i z czego wykonać interesujący nas płyn. Również preparaty służące dezynfekcji i odświeżeniu materaca możemy wykonać samodzielnie. Najpopularniejszym środkiem dezynfekującym jest mieszanka octu i wody z dodatkiem różnych olejków eterycznych. Najpopularniejsze to:

  • olejek eukaliptusowy – zawiera eukaliptol, posiadający silne cechy antybakteryjne, antyseptyczne, dlatego często spotykamy go w ekologicznych środkach czystości. Doskonale czyści i dezynfekuje i odświeża powierzchnię.
  • olejek lawendowy – posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, dodatkowo uspokaja i wycisza, wspomagając zasypianie
  • olejek miętowy – od wieków poza właściwościami zdrowotnymi, służył dezynfekcji w kuchni i łazience. Dzięki świeżemu, intensywnemu zapachowi skutecznie odstrasza owady i gryzonie.

Składniki mieszamy w proporcji po 125 ml wody i octu oraz po 3 krople każdego olejku i wlewamy do butelki z rozpylaczem. Materac spryskujemy dokładnie wstrząśniętym roztworem, pozostawiamy na kilka godzin, by zaczął działać. Przed ponownym użytkowaniem materaca musimy mieć pewność, że jest całkowicie suchy. Ten naturalny preparat jest tanim i ekologicznym środkiem służącym do dezynfekcji.

Jak odkazić materac

Osoby szczególnie wrażliwe na alergeny, uczulone na wiele składników pochodzenia naturalnego mogą zareagować gwałtowną reakcją alergiczną w postaci wysypki, pieczenia oczu, kaszlu czy duszności. W takiej sytuacji używanie chemicznych lub naturalnych preparatów nie jest wskazane. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Jak odkazić materac? Warto zainwestować w myjkę parową, która w szybki, bezpieczny i bardzo skuteczny sposób oczyści wnętrze naszego materaca z wszystkich szkodliwych drobnoustrojów. Pod wpływem działania wysokiej temperatury (powyżej 100 °C) i silnego ciśnienia, materac jest oczyszczany i odkażany bez narażenia na intensywne zmoczenie.

Odkażanie materaca

Bardzo często stosowanym sposobem jest odkażanie materaca za pomocą sody oczyszczonej. W tym celu posypujemy równomiernie całą powierzchnię materaca. Intensywne zabrudzenia delikatnie szczotkujemy, by ułatwić dotarcie sody do każdego zakamarka. Proszek pozostawiamy na kilka godzin, by wchłoną wilgoć, plamy i nieprzyjemne zapachy, a następnie dokładnie odkurzamy.

Materac dla alergików

Po dłuższym czasie użytkowania każdy materac należy oczyścić i zdezynfekować. Są jednak surowce, które polecamy osobom uczulonym ze względu na ich antyalergiczne właściwości. Takim surowcem jest między innymi pianka lateksowa oraz pianka poliuretanowa T25. Nie gromadzą się w nich bakterie, kurz i roztocza. Pianki są przewiewne i dobrze przepuszczają wilgoć. Nie stanowią więc sprzyjającego rozwojowi patogenów środowiska. Szczególną uwagę warto zwrócić na materace lateksowe. Lateks to najwyższej jakości surowiec. Bardzo sprężysty, odporny na ugniatanie i trwały. W swojej budowie zawiera liczne mikrootwory dodatkowo zwiększające jego wentylację i ułatwiające dopasowanie do sylwetki. Jeżeli nasza waga wymaga zakupu materaca sprężynowego, warto rozważyć materac dwustronny. Możliwość obracania go i korzystania ze stron naprzemiennie pozwala materacowi „odpocząć” i pozbyć się nagromadzonej wilgoci.

 

Elementem pozwalającym na zachowanie higieny i czystości materaca jest również odpowiedni pokrowiec. W naszej ofercie znajdą państwo kilka modeli do wyboru. Każdy z nich posiada różne cechy i właściwości. Pokrowce można prać dzięki wszytym suwakom wzdłuż dłuższego i krótszego boku, które w znacznym stopniu ułatwiają ich zdjęcie i ponowne założenia. Należy przestrzegać wytycznych dotyczących temperatury prania, użytych środków, sposobu suszenia rekomendowanych przez producenta.

Również regularna zmiana pościeli pozwoli nam czuć się świeżo i komfortowo we własnym łóżku. Codziennie gromadzony naskórek, pot, kurz - to wszystko zbiera się na powierzchni, na której śpimy. Zadbajmy o to by regularnie dbać o higienę snu, a na pewno poprawimy tym komfort wypoczynku. Nie zapominajmy, że spędzamy w łóżku jedną trzecią naszego życia i dzielenie łóżka z niewidocznymi, ale niezbyt przyjemnymi i niezdrowymi mikrobami nie należy do przyjemności. Zróbmy wszystko by skutecznie się ich pozbyć, zwłaszcza że w dzisiejszych czasach dostępność środków i metod jest naprawdę duża.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Jak poradzić sobie ze skrzypiącym łóżkiem?
- Jak pozbyć się problemów ze wstawaniem rano?
- Jaki materac do łóżeczka dziecięcego wybrać?