By odpowiedzieć na tytułowe zapytanie musimy najpierw poznać przyczynę skrzypienia. Te frustrujące i irytujące dźwięki niestety skutecznie uniemożliwiają nam sen i powinniśmy jak najszybciej pozbyć się tego problemu. W tym celu należy uważnie przyjrzeć się trzem podstawowym elementom naszego łóżka:

  • ramie łóżka
  • stelażowi
  • materacowi

Przed przystąpieniem do konkretnych czynności sprawdźmy co jest nie tak, które elementy nie grają i dopiero wtedy zabierzmy się za konkretne czynności, dzięki którym wyeliminujemy nieprzyjemne dźwięki.

Skrzypiące łóżko

Najbardziej charakterystyczne skrzypienie kojarzy nam się przede wszystkim z metalem. Rama łóżka wykonana z tego surowca, w której z pewną częścią coś jest nie tak, wydaje bardzo głośne, charakterystyczne dźwięki. Ich przyczyną są przeważnie luzy i niedokręcone śruby. Z czasem mogą się odkręcać i warto raz na jakiś czas sprawdzić w jakim są stanie. Przy dokręcaniu warto użyć dodatkowych, plastikowych lub gumowych podkładek, umożliwiających mocniejsze dociśnięcie i dodatkowo wzmacniających konstrukcję. Przy tym zabiegu dobrze jest również naoliwić wymagające tego elementy.

Trzeszczące łóżko

Również właściciele ostatnio modnych, drewnianych łóżek mogą skarżyć się na podobny problem. Do tej pory spokojny i niczym nie zmącony sen zaczyna nam przerywać pojawiający się coraz częściej i intensywniej hałas. Skrzypienie drewnianych łóżek, choć bardziej przypominające trzeszczenie, jest nie mniej uciążliwe od innych szmerów, skrzypienia metalu czy pisków. Zakłóca nam spokojny wypoczynek, irytuje i zaburza conocny rytm snu. Jakie są tego przyczyny i jak im zapobiegać? Nie zapominajmy, że drewno jest surowcem, który stale „pracuje”. Zwłaszcza pod wpływem działania raz wyższych, raz niższych temperatur kurczy się lub rozpręża. Może wówczas dochodzić do pewnych poluzowań na łączeniach poszczególnych elementów. Części łóżka są ze sobą połączone również za pomocą śrub, które raz na jakiś czas powinniśmy sprawdzić i w razie potrzeb dokręcić i naoliwić. Pracujące drewno możemy zakonserwować, wetrzeć w niego wosk pszczeli, parafinę lub nawet zwykłą świecę. Naniesiona powłoka sprawi, że ocierające się o siebie elementy będą się ślizgać i pracować cicho.

Skrzypiące sprężyny w łóżku

Metalowe łóżko posiada czasem stelaż wykonany z metalowych sprężyn. Mogą one wydawać naprawdę głośne i nieprzyjemne dźwięki. Metalowe sprężyny, jak również ruchome elementy i łączenia zabezpieczamy odpowiednią substancją, która nam je naoliwi. Możemy do tego użyć specjalnego preparatu do metalu lub nawet zwykłego oleju roślinnego.

Inaczej sprawa ma się w przypadku łóżek drewnianych. Ich stelaż wykonany jest przeważnie z sosnowych lub innego rodzaju drewna desek, ułożonych bezpośrednio na ramie łóżka. Takie bezpośrednie stykanie się tych materiałów może wywoływać trzeszczenie. Warto pomyśleć wtedy o zakupie lepszej jakości stelaża elastycznego. Dzięki dobrej współpracy z materacem poprawi się również komfort naszego snu. Innym pomysłem może być odizolowanie stelaża od ramy łóżka poprzez podłożenie filcowej podkładki lub gąbki, nałożenie gumowych nasadek. Zamortyzuje to nasze ruchy i wyciszy pracę poszczególnych elementów.

Skrzypiący materac

Ostatni element jaki pozostał nam do sprawdzenia to materac. Najprostszą metodą sprawdzenia czy jest winny wydobywającym się dźwiękom, jest wyjęcie go z ramy łóżka i przetestowanie na podłodze. Jeśli pracuje cicho, wiemy że to nie on jest przyczyną. Jeśli głośno, musimy pomyśleć o wymianie materaca,

Najczęstszą przyczyną skrzypienia materaca bywa uszkodzona sprężyna. Również wielu posiadaczy materacy bonellowych skarży się na skrzypienie. W przypadku uszkodzonej sprężyny jedynym wyjściem jest kupno nowego materaca. Z materacami bonellowymi sprawa wygląda nieco inaczej. Ten typ materaca ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Kupując nowy materac z wkładem bonellowym musimy mieć świadomość, że na samym początku, dopóki materac się nie dotrze może występować właśnie tak uciążliwy efekt jak skrzypienie sprężyn. W miarę upływu czasu powinien on jednak zanikać. Chcąc uniknąć takich sytuacji możemy pomyśleć od razu o zakupie materaca pocketowego. Jest zupełnie inaczej zbudowany jak materac bonellowy. Podstawowe różnice między nimi wynikają przede wszystkim z zastosowanych wewnątrz wkładu typu sprężyn.

Materac bonellowy wykonany jest ze sprężyn w kształcie klepsydry. Są ze sobą połączone sztywnym drutem i pod wpływem działającej siły uginają się wszystkie, rozkładając ciężar równomiernie. To właśnie to połączenie sprawia, że w czasie zmiany pozycji, ocierające się o siebie sprężyny mogą wydawać nieprzyjemne dźwięki.

Materac kieszeniowy wykonany jest z cylindrycznych sprężyn. Nie są ze sobą bezpośrednio połączone, lecz umieszczone w materiałowych, zszytych ze sobą kieszonkach. Dzięki temu pracują niezależnie i cicho, nie wydają uciążliwych tonów. Są trwałe i bardzo komfortowe. Dzięki licznym, niezależnym sprężynom posiadają wiele elastycznych punktów podparcia.

Zarówno wśród materacy bonellowych jak i materacy pocketowych znajdziemy materace dwustronne i materace jednostronne. Najwygodniejsze według subiektywnych, ale licznych opinii są materace lateksowe, nie mniej - te wykonane z pianki termoelastycznej visco memory. Osoby cięższe powinny wybrać materac kokosowy lub materac z trawy morskiej.

Niezależnie jednak od wyboru materaca zadbajmy o to, by spało nam się wygodnie i nic nie zakłócało naszego wypoczynku. Nawet jeżeli przyzwyczaimy się do uciążliwych dźwięków i tak będą pogarszały jakość naszego snu.

Podsumowując. Wygodne i ciche łóżko to współgranie trzech jego składowych elementów: ramy łóżka, elastycznego, trwałego i cichego stelaża oraz dopasowanego indywidualnie do każdego użytkownika materaca. Odpowiednia konserwacja, właściwe warunki przechowywania to gwarancja zachowania naszego azylu wypoczynku we właściwym stanie.

Pamiętajmy również o tym, że czasem warto zainwestować w dobrej jakości łóżko i materac. Wydamy jednorazowo więcej na solidne i naprawdę podobające nam się łóżko i odpowiedni materac i nie będzie potrzeby wymiany już po kilku miesiącach.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Jak pozbyć się problemów ze wstawaniem rano?
- Jaki materac do łóżeczka dziecięcego wybrać?
- Jak pozbyć się roztoczy w łóżku? Nasze rady na zdrowy i bezpieczny sen