Wybór wygodnego materaca dla dziecka jest dla każdego kochającego rodzica sprawą niezwykle ważną. Każdy z nas ma świadomość tego, jak ważny, szczególnie dla rozwoju małego dziecka, jest zdrowy sen. Odpowiedniej jakości i wystarczająco długi.

Materac do łóżeczka dziecięcego powinien posiadać odpowiednią twardość, być wykonany z odpowiedniej jakości materiałów. Przede wszystkim bezpiecznych i posiadających certyfikaty.

Materace do łóżeczka nie mogą uczulać dzieci, powinny być elastyczne, zapewniać dobre podparcie delikatnego ciała dziecka, przede wszystkim kręgosłupa. Zapobieganie wadom postawy od samego początku pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji i bólu kręgosłupa i pleców w późniejszym wieku.

Materac do łóżeczka

Pierwszym i najważniejszym kryterium wyboru materaca do łóżeczka, poza tak oczywistym jak rozmiar, jest materiał z jakiego został wykonany. Najchętniej wybieranym materacem dla małych dzieci i niemowląt jest materac piankowy. Może być wykonany z różnego rodzaju pianek, a jej rodzaj powinien być podyktowany wiekiem dziecka. Wysokość materaca piankowego, oferowanego w naszym sklepie, w zależności od modelu wynosi od 9 cm do 13 cm. Jest to wystarczająca wysokość, zapewniająca komfort i bezpieczeństwo.

Podstawową pianką z jakiej wykonujemy nasze materace jest pianka poliuretanowa T25. Posiada odpowiednią gęstość i twardość, jest wytrzymała i zapewni dobre podparcie ciała maluszka. Wszystkie nasze materace są dwustronne i w większości, każda ze stron wykonana jest z innego surowca.

Kolejna pianka stosowana w produkcji materacy do łóżeczka to pianka lateksowa. Jest to pianka najwyższej klasy. Charakteryzuje się dużą elastycznością i zdolnością dopasowania do kształtu sylwetki. Zbudowana z licznych mikrootworów jest przewiewna, dobrze wentyluje materac. Zdarza się to niezwykle rzadko, może jednak uczulać, dlatego należy zwrócić uwagę na to, czy u dziecka nie występują objawy alergii.

Wśród materacy znajdziemy również takie, których jedną stronę stanowi warstwa pianki termoelastycznej visco memory. Charakteryzuje się dużą elastycznością i zdolnością dopasowania do sylwetki pod wpływem temperatury i nacisku. Tworzy dokładny odlew sylwetki, odciążając ciało i powodując wyeliminowanie wszelkich ucisków na naczynia krwionośne. Ze względu na wrażenie zapadania się w materac i utrudnioną możliwość obracania się dziecka, nie należy jej stosować u dzieci poniżej 3 roku życia.

Materacyk do łóżeczka

Materacyk do łóżeczka nie powinien być ani zbyt twardy ani zbyt miękki ze względu na kształtujący się układ kostny dziecka, a szczególnie kręgosłup. Nie polecamy więc materacy miękkich z podwójną warstwą termoplastyczną visco memory ani twardych, w których wykorzystywana jest warstwa kokosowa.

Najlepszym rozwiązaniem są materace średnio twarde, delikatne dla ciała maleństwa i jednocześnie na tyle sztywne by komfortowo i odpowiednio podpierać ciało.

 

Materac do łóżeczka to bardzo ważny element wyposażenia dziecięcego pokoju. Noworodek śpi po około 20 godzin na dobę, po około 6 tygodniach jest to 15-16 godzin, a po czterech miesiącach około 12 godzin, do tego dochodzą drzemki. Dzieci spędzają więc w łóżeczku wiele godzin. To między innymi z tego powodu powinniśmy szczególnie starannie wybrać odpowiedni model.

 

Jakie jeszcze cechy powinien posiadać materac do łóżeczka dziecięcego? Powinien być przewiewny, zapewniający dobrą cyrkulację powietrza. Musi być antyalergiczny, nie mogą się w nim gromadzić i namnażać bakterie i roztocza. Te właśnie cechy charakteryzują materac wykonany z pianki lateksowanej. W swojej budowie zawiera liczne mikrokanaliki, które doskonale wentylują materac, gwarantują, że oddycha. Dziecko nie poci się i nie przegrzewa.

Materace do łóżeczka

Istnieje drugi obok piankowego rodzaj materaca. To materac sprężynowy. Może być wykonany ze sprężyn w kształcie klepsydry, połączonych ze sobą sztywnym drutem. Mówimy wtedy o materacu bonellowym. Drugi typ to materac kieszeniowy, w którym cylindryczne sprężyny umieszczone są w osobnych kieszonkach, pracują niezależnie jedna od drugiej.

Czy materac sprężynowy to dobre rozwiązanie do łóżeczka? Zdecydowanie lepiej sprawdzi się w przypadku starszych dzieci. Rozwijający się i rosnący młody organizm powinien mieć zapewnioną komfortową i zdrową powierzchnię do spania. Inwestując w materac do łóżeczka starszego malucha, inwestujemy w produkt, który ma posłużyć kilka lat. Dziecko rośnie, staje się cięższe, korzysta z łóżka nie tylko podczas snu. Często się w nim bawi, czyta książki, przegląda internet a nawet, gdy mama nie widzi, skacze. Kupmy więc produkt, który będzie odpowiednio trwały i jednocześnie wygodny. Materac bonellowy charakteryzuje się dużą elastycznością powierzchniową. Sprężyny działają progresywnie. Co to oznacza? Im większy ciężar na nie działa, tym mocniej się mu przeciwstawiają. Materac dopasowuje się więc do wagi i nacisku na powierzchnię. Będzie się dopasowywał do dziecka wraz z jego wzrostem.

Materac kieszeniowy to gwarancja trwałości i dużej elastyczności punktowej. Materac ugina się tylko w miejscu nacisku, gwarantując dopasowanie do wszystkich krzywizn sylwetki. Dobrze podeprze kręgosłup małego dziecka. Jest wygodny a jednocześnie na tyle wytrzymały, że jest w stanie wytrzymać wiele zabaw dziecka. Materac kieszeniowy występuje w wersji standardowej, która posiada sprężyny w liczbie 262 szt/m2 oraz w wersji multipocketowej ze sprężynami w ilości 510 szt/m2. Materac może być podwyższony i mówimy wtedy o wersji max plus (ze sprężynami wydłużonymi o 5 cm) lub obniżony (jest to wersja mini, ze sprężynami skróconymi o 6 cm).

Pokrowiec na materac do łóżeczka dziecięcego

Nie tylko na parametry materaca powinniśmy zwrócić uwagę. Ważną rolę pełni również pokrowiec. To element najbliższy ciału dziecka i warto wybrać model najbardziej przyjazny. Mamy do wyboru kilka rodzajów pokrowców na materace do łóżeczka dziecięcego i dla starszych dzieci. Każdy posiada inne cechy i właściwości:

  • pokrowiec Jersey niepikowany – wykonany w 100 % z poliestru, można go prać w temperaturze 40°C. Pokrowiec ogranicza powstawania szkodliwych bakterii i mikroorganizmów.
  • pokrowiec pikowany Jersey – posiada te same cechy, co Jersey niepikowany.
  • pokrowiec pikowany Silver – wykonany z materiału typu jersey ze srebrnym napisem. Pokrowiec jest przepikowany owatą, temperatura prania wynosi 40°C. Polecamy go alergikom, gdyż do minimum ogranicza powstawanie szkodliwych bakterii, mikroorganizmów i nieprzyjemnych zapachów.
  • pokrowiec pikowany Aloe Vera – polecamy go osobom o wrażliwej skórze, uszyty w 100% z poliestru, jednak materiał nasączony jest ekstraktem z aloesu. Pokrowiec posiada właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Zapewnia dobrą wentylację materaca i jest miły dla skóry. Można go prać w temperaturze 40°C.
  • pokrowiec pikowany Bamboo – w jego skład wchodzi 80% poliestru, 15% bawełny oraz 5% włókna bambusowego. Ten antyalergiczny i antygrzybiczny pokrowiec posiadający właściwości termoregulacyjne absorbuje nieprzyjemny zapach potu, wydzielany w czasie snu. Jest miły dla skóry. Można go prać w 40°C.
  • pokrowiec Żakard – ma ciemny, grafitowy kolor. Charakteryzuje się wysoką odpornością na zabrudzenia, zaciągnięcia i mechacenie (czyli większość uszkodzeń mechanicznych). Tkanina, z której jest wykonany wolno wchłania wilgoć. Posiada certyfikat trudno-palności. Jest bezpieczny dla alergików, ogranicza powstawanie chorobotwórczych drobnoustrojów.

Wszystkie nasze pokrowce posiadają wszyty suwak w kształcie litery „L”, wzdłuż krótszego i dłuższego boku. Ułatwia on zdejmowanie i zakładanie pokrowca na materac do łóżeczka, na przykład po praniu. Pokrowce warto regularnie prać, przynajmniej co pół roku. Zwiększy to higieniczność i właściwości antybakteryjne. Przestrzeganie wytycznych producenta pozwoli na zachowanie wszystkich właściwości pokrowca i utrzymanie go jak najdłużej w niezmienionym stanie. Nie należy przekraczać zalecanej temperatury prania, używać środków wybielających, płynów zmiękczających. Przed ponownym nałożeniem pokrowiec powinien być dokładnie wysuszony.

 

Materac do łóżeczka dla dziecka to inwestycja w jego zdrowie. To produkt, który ma istotny wpływ na postawę dziecka, a także na jego samopoczucie. Niewygodny materac do łóżka dziecięcego może powodować, że dziecko nie będzie się wysypiało, rano będzie marudne, popołudniu szybko zmęczone, nerwowe i bez humoru. Nie pozwólmy by nieprzemyślane decyzje odbijały się na naszym dziecku i na nas.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Jak pozbyć się roztoczy w łóżku? Nasze rady na zdrowy i bezpieczny sen
- Ile powinien kosztować dobry materac?
- Producent materacy Sweetsen.pl