Zazdrościsz tym, którzy codziennie rano otwierają oczy pełni energii i chęci do działania. Chciałbyś tak jak oni wstawać wcześnie rano, mieć czas na spokojnie zjeść śniadanie i wypić kawę. Tymczasem u ciebie schemat wygląda zupełnie inaczej. Ciężkie powieki nie chcą się otworzyć, kilkakrotnie wyłączasz drzemkę w budziku i wstajesz wściekły z myślą, że nie możesz się już doczekać weekendu. Co zrobić by w twoim życiu coś się zmieniło? Czy są jakieś sposoby na zmianę trybu życia?

Problemy ze wstawaniem

Z czego wynikają twoje kłopoty z poranną pobudką? Czy zastanawiałeś się kiedyś nad swoim trybem życia? Czy kłopoty wynikają ze źle przyjętego systemu funkcjonowania czy powodem jest choroba? Jeżeli jesteś zdrowy to twoje problemy spowodowane są najprawdopodobniej złymi nawykami. Poznaj kilka sprawdzonych metod, które pozwolą ci wejść na prawidłowy tryb.

Po pierwsze – musisz chcieć i podjąć działanie. Po drugie – nie możesz się poddawać i liczyć na natychmiastowe efekty. Kluczem do sukcesu jest tu bowiem systematyczność i przyzwyczajenie organizmu, które powinno trwać minimum 3-4 tygodnie. Po tym czasie wypracowany nawyk powinien wejść ci w krew. To zaczynajmy!

Problemy ze wstawaniem rano

Im wcześniejsza pora, tym więcej osób odczuwa ogromny dyskomfort związany z wyjściem z łóżka. Niektórzy mogą mieć problem ze wstaniem o 5.30 a inni nawet o 8.00 czy 8.30, czy istnieje więc jedna, wspólna metoda? Tak, ponieważ godzinę, o której chcemy się budzić ustalamy sobie sami. Zacznijmy od wstawania o tej samej godzinie, każdego dnia, także w weekendy. Pofolgowanie w sobotę lub niedzielę zrujnowałoby cały nasz tygodniowy wysiłek.

Kolejny istotny szczegół? Alarm budzika to najczęściej jeden z najbardziej znienawidzonych dźwięków. Warto, o ile to możliwe, zastąpić go ulubioną, energiczną melodią, która dobrze nam się kojarzy i wprawi nas w dobry nastrój od pierwszych chwil nowego dnia. Starajmy się otworzyć oczy już po pierwszych tonach zegarka lub telefonu, bez uruchamiania drzemki, która tylko odciągnie w czasie to, co sobie zamierzyliśmy. Jeżeli masz z tym problem, zostaw budzik daleko od łóżka, jeśli to konieczne nawet poza sypialnią. Wymusi to wyjście z łóżka, w celu jego wyłączenia.

Warto także po otwarciu oczu wizualizować sobie nadchodzący dzień, by stopniowo stłumić senność.

Problem z porannym wstawaniem

Pobudzający prysznic z rana, świeżo zaparzona, pachnąca kawa, ulubiona audycja w radiu i pyszne, pożywne śniadanie... wyobraź sobie ile przyjemnych rzeczy czeka na ciebie z samego rana. Nieśpiesznie wypita herbata, rozmowa z bliską osobą lub po prostu czas na pozbieranie myśli w ciszy. Jeśli mógłbyś to spokojnie robić każdego dnia, przed pójściem do pracy, twój dzień zaczynałby się przyjemnie i nastrajał pozytywnie do działania. Te drobiazgi to naprawdę świetni motywatorzy.

 

Nie tylko to jak rozpoczynasz poranek jest istotne. Odpowiednie nawyki musisz wyrobić również wieczorem. Staraj się kłaść codziennie o regularnej porze, a jeżeli poczujesz nagłą potrzebę snu już o 21.00 po prostu idź do łóżka. Organizm sygnalizuje nam, kiedy potrzebuje odpoczynku i warto go słuchać. Przed snem staraj się wyciszyć organizm poprzez ciepłą kąpiel, posłuchanie ulubionej muzyki czy poczytanie lekkiej lektury. Nie katujmy organizmu smartfonami, które emitują światło hamujące wydzielanie melatoniny. Zrezygnujmy z programów i filmów, które mogą nas pobudzać i podnosić poziom emocji, trudno będzie nam potem uspokoić myśli i zasnąć. Nie obciążajmy żołądka ciężkostrawnymi potrawami. Organizm skupiony na trawieniu nie wypocznie. Zrezygnujmy również z picia kawy minimum 6 godzin przed snem.

Problemy z wstawaniem rano

By prawidłowo funkcjonować musimy się wysypiać, zregenerować ciało i umysł. Długość snu niezbędna organizmowi do efektywnego wypoczynku jest sprawą bardzo indywidualną. Kładźmy się na tyle wcześnie, by mu to zapewnić. Nie zapominajmy, że odpowiednie warunki snu, pozwolą na jego wysoką efektywność. Zaciemnienie sypialni i jej wyciszenie, czysta i świeża pościel, a przede wszystkim wygodny materac, zapewniający sen w komfortowych warunkach to nasi sprzymierzeńcy w walce o wcześniejsze wstawanie.

Czy niewygodny materac ma wpływ na nasze wstawanie? Choć mogłoby się wydawać, że z niewygodnego łóżka będziemy chcieli jak najszybciej wstać, to jest to błędna teoria. Przemęczenie, znużenie, brak głębokiej fazy snu – te wszystkie czynniki wpłyną niekorzystnie na nasze samopoczucie. Dlatego tak ważne jest dobranie właściwych parametrów materaca. O tym czy kupić materac miękki, materac średnio twardy czy materac twardy decyduje nasza waga. Wkład wewnętrzny piankowy lub materac pocketowy to już nasza decyzja. Warstwy zewnętrzne materaca lateksowego posiadają inne cechy jak materaca termoelastycznego czy materaca kokosowego. To wszystko musimy brać pod uwagę przymierzając się do zakupu nowego modelu.

Materac lateksowy czyli wykonany z pianki lateksowej charakteryzuje się najlepszymi właściwościami, według wielu subiektywnych opinii. Obiektywny opis cech, podany przez producentów, również to podkreśla. Pianka lateksowa jest bardzo sprężysta i odporna na wgniatanie, jest trwała i elastyczna, dopasowuje się do sylwetki i doskonale podpiera ciało. Dzięki licznym mikro kanalikom jest przewiewna i dobrze wentyluje materac, nie gromadzą się w niej szkodliwe drobnoustroje. Równie wygodna jest pianka termoelastyczna visco memory. Dopasowuje się do ciała pod wpływem wydzielanego przez nie ciepła oraz nacisku. Odciąża mięśnie, stawy i kości, wspomaga prawidłowe ciśnienie krwi. Materac kokosowy i materac z trawy morskiej zaliczamy do kategorii materacy twardych. Oba surowce są naturalne i ekologiczne, mają właściwości higroskopijne, wchłaniają nadmiar wilgoci i oddają go do otoczenia. Dzięki nim materac zyskuje na twardości i trwałości. Materac z końskim włosiem dodatkowo wzmacniającym podwójną warstwę kokosa, to materac bardzo twardy.

Przy zakupie nowego materaca warto zasięgnąć porady specjalisty. Konsultanci dostępni online lub telefonicznie, chętnie udzielą pomocy i pomogą w podjęciu właściwej decyzji.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Jaki materac do łóżeczka dziecięcego wybrać?
- Jak pozbyć się roztoczy w łóżku? Nasze rady na zdrowy i bezpieczny sen
- Ile powinien kosztować dobry materac?