Feng shui czyli starożytna chińska sztuka planowania przestrzeni. W dosłownym tłumaczeniu oznacza niewidzialną i nieuchwytną życiową siłę, której symbolami są właśnie niewidzialny wiatr oraz nieuchwytna woda. Sztuka ta polegała na planowaniu przestrzeni (całych miast, wsi, budynków) zgodnie ze środowiskiem naturalnym. Dziś jest to pojęcie znane większości z nas i chętnie praktykowane podczas aranżacji mieszkania. Idealnie gdyby technikę tą zastosować już na etapie budowy domu, by jak najlepiej przystosować układ poszczególnych pomieszczeń. Jeżeli jednak wynajmujesz mieszkanie albo od niedawna interesuje Cię ta technika nic nie stoi na przeszkodzie by wprowadzić ją podczas urządzania konkretnego pomieszczenia. Biorąc pod uwagę to, jak wiele czasu spędzamy w sypialni oraz jak ważny jest efektywny wypoczynek by sprawnie funkcjonować, skupmy się właśnie na niej.

Feng shui sypialnia

Zacznijmy od umiejscowienia sypialni. Idealnie, gdyby znajdowała się ona w tylnej części domu, jak najdalej od drzwi wejściowych a drzwi do sypialni nie znajdowały się naprzeciwko WC lub łazienki (w których obecny element wody powodowałby częste kłótnie, gasił uczucie i prowadził do rozdrażnienia). Gdy już wybierzemy odpowiednie pomieszczenie możemy przejść do kolejnego etapu czyli urządzania.

Zastosowanie filozofii Feng shui w sypialni pozwoli nam na wyciszenie się, odprężenie, pełną regenerację i nabranie sił na kolejny, intensywny dzień. Poprawi jakość naszego snu, wpłynie pozytywnie na relacje w rodzinie. Chińczycy wierzą nawet, że poprawi naszą sytuację materialną. Niezależnie od tego czy w to wierzymy czy nie, warto wypróbować tą metodę. A nuż okaże się skuteczna.

Kolory do sypialni feng shui

Kolory mają bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Ich moc od dawna brana jest pod uwagę podczas malowania mieszkania, doboru ubrań. Istnieje nawet metoda leczenia zwana chromoterapią. Nic więc dziwnego, że kolory mają znaczenie również w Feng shui. Jakie barwy powinny dominować i nadawać styl urządzonej według tej sztuki sypialni? Najlepiej gdy kolor ścian ma sprzyjające wypoczynkowi i wyciszeniu odcienie beżu, żółcieni, różu albo przede wszystkim szlachetną i piękną biel. Kolory w sypialni mają sprzyjać poczuciu bezpieczeństwa, harmonii, gwarantować spokój.

Barwy wpływają na nasze samopoczucie, potrafią nawet kształtować sposób w jaki odbieramy świat. Relaksowi i odprężeniu w sypialni sprzyja kolor niebieski a odcienie zieleni dają ukojenie i pozwalają zapomnieć o trudach życia codziennego, wspomagają również rekonwalescencję po chorobie. Nie zapominajmy, że kolory w sypialni to nie tylko ściany, lecz również liczne dodatki, materiał na poduszkach, narzutach, dywanie i kolor pościeli. W równym stopniu wpływają na nasze samopoczucie.

Feng shui łóżko

Łóżko w sypialni to najważniejszy mebel. Co mówi o nim Feng shui? Przede wszystkim powinno być nowe, ponieważ jeżeli wcześniej było użytkowane przez kogoś innego prawdopodobnie ma w sobie skumulowaną obcą energię, nie zawsze pozytywną. Rozkładana wersalka lub sofa również nie są dobrym pomysłem. Symbolizują bowiem tymczasowość oraz pośpiech, nie służąc poczuciu stabilności i tym bardziej wypoczynkowi. Parom zaleca się spanie na jednym łóżku a nie na dwóch dostawionych do siebie, by zachować stałość związku.

Łóżko jest miejscem, w którym regenerujesz siły i warto poświęcić mu więcej uwagi. Jest kilka zasad według, których powinniśmy je ustawić:

  • powinniśmy zagwarantować swobodny dostęp do łóżka z trzech stron
  • nie powinniśmy go ustawiać na linii okno - drzwi, ponieważ ewentualny przeciąg mógłby zaburzać spokojny sen
  • pod łóżkiem powinniśmy zachować wolną przestrzeń, by dobra energia swobodnie pod nim przepływała
  • jeżeli łóżko posiada materiałowy lub drewniany zagłówek daje nam poczucie bezpieczeństwa

Kluczowym elementem łóżka jest oczywiście wygodny materac. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, by odpowiednio wspierał kręgosłup, odprężał ciało. Musimy więc wybrać jedną z czterech twardości, w zależności od wagi jego użytkowników. Do wyboru są materace miękkie, materace średnio twarde, materace twarde, materace bardzo twarde. Dużą wygodę zapewniają materace lateksowe czy termoelastyczne. Osoby cięższe mają do wyboru materac kokosowy lub materac z trawy morskiej. Równie ważny jest wkład wewnętrzny, wśród których wyróżniamy materac kieszeniowy, materac piankowy, lateksowy lub materac bonellowy.

Sypialnia feng shui

Urządzając sypialnię zwracajmy uwagę na wszystkie szczegóły, na najmniejsze drobiazgi. Łóżko i materac to podstawa, ale bezpośrednią styczność z naszą skórą ma pościel. Zadbajmy o to, by była uszyta z bezpiecznych i wysokiej jakości materiałów. Przyjemna dla skóry jest na przykład pościel z bawełny satynowej, która delikatnie otula ciało. Jej barwy możemy dopasować do kolorystyki sypialni. Będą wówczas tworzyć spójną całość, wzajemnie się uzupełniać. Nie zapominajmy również o ozdobnych poduszkach i kocach, które nadadzą przytulności wnętrzu.

W każdej sypialni powinny się znaleźć praktyczne i funkcjonalne meble, w których możemy pochować zbędne bibeloty i dzięki temu utrzymać ład i porządek w sypialni. Najlepiej by meble wykonane były z naturalnych materiałów takich jak drewno lub szkło, natomiast zdecydowanie powinniśmy zrezygnować z plastiku czy innych sztucznych surowców.

Kolejne elementy sypialni, na które należy zwrócić szczególną uwagę to rośliny, oświetlenie oraz inne dodatki.

Zielony akcent w postaci żywego kwiatka jest mile widziany, jednak nie może ich być w sypialni zbyt wiele. Doskonale sprawdzą się oczyszczające powietrze kwiaty takie jak Skrzydłokwiat, Aloes, Sansewieria gwinejska czy Zielistka. Zrezygnujmy z kwiatów z kolcami lub ostro zakończonymi liśćmi. Przemyślmy swój wybór. Ułożone na parapecie rośliny wprowadzą pozytywną energię. Nadadzą wnętrzu przytulności i uroku oraz naturalności. Kwiaty sprawdzą się w każdym stylu aranżacyjnym.

O odpowiedni nastrój i klimat w sypialni zadbają nastrojowe lampy. Według feng shui światło powinno być rozproszone, delikatne i stonowane. Nie powinny dawać ostrego światła, warto więc zastosować mleczno-białe klosze lub romantyczne abażury.

Dodatki w postaci obrazów lub zdjęć czy pamiątek z podróży warto łączyć w pary ( utrzyma to harmonijność wnętrza). Zachowaj jednak umiar w ich ilości i dokładnie przemyśl ich ustawienie. Każdy pokój jest według feng shui podzielony na strefy (tak zwana siatka bagua) i odpowiednie ich zaaranżowanie może poprawić jakość naszego życia.

Lustro jest przedmiotem, którego nie poleca się umieszczać w sypialni, zwłaszcza jeżeli leżąc w łóżku będziemy się w nim odbijać. Lustra wywołują bardzo silną energię i dodatkowo wzmocniona odbiciem lustrzanym może wywoływać trudności w zasypianiu i odpoczynku.

Pamiętajmy, że ład i porządek w sypialni są warunkiem wysokiej jakości snu i odpowiedniej regeneracji. Zwróćmy uwagę na to, by zbędne rzeczy usunąć z pola widzenia, pozasuwać szuflady i pozamykać szafy. Zadbajmy, by było czysto i schludnie, pościerajmy kurze, wynieśmy brudną bieliznę by nic nie zaburzało przepływu pozytywnej energii. W końcu urządzając sypialnię według zasad feng shui zależało nam na tym, by przestrzeń, w której przebywamy pozytywnie wpływała na wszystkie sfery naszego życia.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Skąd się biorą sny?
- Dlaczego budzimy się w nocy?
- Ranny ptaszek czy nocny marek? Poznaj swój chronotyp