Marzenia senne to obrazy, dźwięki, myśli, wrażenia zmysłowe oraz emocjonalne, których doświadczamy w czasie snu, nierzadko nie mające większego sensu, logicznej całości, w których trudno określić czas i przestrzeń. Śnimy głównie podczas fazy REM, czyli fazy snu głębokiego. Jeżeli w jej trakcie zostaniemy wybudzeni najprawdopodobniej będziemy w stanie dokładnie pamiętać co nam się śniło. Najnowsze badania wykazały jednak, że również podczas trwania fazy n-REM, doświadczamy marzeń sennych. Są one jednak nieco odmienne, związane raczej z troskami i problemami dnia codziennego. Sny intrygowały ludzkość od zarania dziejów. Początkowo były traktowane jako proroctwa, wiadomości od bogów. Podejście to zmieniło się dopiero w XIX wieku za sprawą znanego psychiatry i neurologa o nazwisku Freud. Według jego hipotezy sny były odzwierciedleniem ukrytych emocji, przeżyć, obaw i pragnień, których źródeł powinniśmy doszukiwać się w dzieciństwie. Jego teoria utrzymywała się aż do lat 70- tych XX wieku.

Skąd się biorą sny

Marzenia senne wciąż są nie do końca rozwikłaną zagadką. Choć współcześni badacze potrafią wiele na ten temat powiedzieć, nie znajdują jednak 100% wyjaśnienia dla tego zjawiska. Obecnie uważa się, że za sny odpowiada hipokamp czyli obszar mózgu odpowiedzialny za emocje oraz pamięć . Mówiąc prostym językiem w fazie REM informacje są utrwalane i przetwarzane, a proces ten jest dodatkowo stymulowany dopaminą. Podczas nocnego snu ciało odpoczywa i regeneruje się, jednak mózg cały czas pracuje. I właśnie wtedy powstają senne wizje.

Wiemy już skąd biorą się sny. Możemy też stwierdzić, że biorąc pod uwagę mechanizm ich powstania, nie są one niczym innym jak halucynacjami (podobne omamy miewają osoby ze zdiagnozowaną chorobą psychiczną, wywołane nadprodukcją dopaminy).

Sny – skąd się biorą i czy mogą być prorocze

Podchodząc do tematu mniej naukowo, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że wielu z nas choć raz w życiu doświadczyło snu proroczego. I tutaj musimy zmierzyć się z teorią wywodzącą się z innej dziedziny nauki (a właściwie paranauki) czyli parapsychologii. Według pewnych teorii podczas snu mamy styczność z innym bytem, natomiast sceptycy nazwą takie zjawisko zwykłym zbiegiem okoliczności. Dalsze wnioski wysnuła psycholog Deidre Barett przeprowadzając eksperyment na swych uczniach z Uniwersytetu Harvarda. Mieli oni skupić się na prostym zadaniu, intensywnie o nim myśleć lecz nie szukać na nie odpowiedzi. Po przespanej nocy 1/4 grupy miała gotowe rozwiązanie. Wynika z tego, że ludzki mózg potrafi analizować problemy w czasie naszego snu, co może sugerować prorocze możliwości niektórych z nas. Tak naprawdę pewne kwestie, dotyczące różnych sfer ludzkiego życia wciąż pozostają otwarte, a możliwości ludzkiego mózgu nie są w pełni znane.

Najnowsza teoria neurologa z RPA mówi, że marzenia senne nie są wynikiem snu, ale że są niezbędne by mógł on w spokoju przebiegać. Rolą marzeń sennych jest w tym przypadku „zajęcie czymś” mózgu, by ciało mogło się w pełni regenerować. Ludzki mózg odczuwa ciągłą potrzebę wrażeń, wynikającą z mechanizmów kierujących naszym życiem. Ciało jest jednak „zablokowane i zamknięte” na świat zewnętrzny, by mogło się regenerować. W tym celu mózg tworzy świat, w którym może odreagować ciągłą potrzebę stymulacji.

Skąd biorą się sny?

Nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czym są sny? Podsumowując i łącząc dotychczas wysnute wnioski, analitycy przedstawiają następujące hipotezy:

  • sny pomagają nam poradzić sobie z otaczającą nas rzeczywistością, dzięki nim utrwalamy liczne informacje, które otrzymujemy każdego dnia
  • sny obejmują aż trzy stany świadomości, czyli czas teraźniejszy, czas przeszły i przyszły, pomagają w przetwarzaniu procesów pamięciowych
  • sny biorą udział w rozwoju możliwości kognitywnych czyli poznawczych, dzięki nim możemy ćwiczyć reakcje na sytuacje, których wcześniej nie doświadczyliśmy (w snach wszystko jest możliwe)
  • sny mogą pełnić rolę psychoanalityczną, pozwalają nam uporać się z emocjami, odreagować, niejednokrotnie płaczemy przez sen lub budzimy się zlani potem, gdy przyśni nam się coś przykrego lub strasznego

Ludzki mózg jest fascynującym narządem, w którym zachodzą wciąż nieznane nam, liczne procesy. Wraz z postępem nauki liczymy na to, że uda nam się lepiej poznać jego niezwykłe właściwości.

Niezależnie od przeprowadzonych badań i wysnutych wniosków, niezależnie od roli marzeń sennych w naszym życiu, sen jest podstawowym procesem fizjologicznym, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Musi być dobry jakościowo i przyjemny. By tak było powinniśmy zadbać o komfortowe warunki. Zapewni nam je dobrze dobrany materac.

W jaki sposób wybrać model, który spełni nasze oczekiwania?

Materace dzielimy według czterostopniowej skali:

Dobierając twardość materaca do wagi osób z niego korzystających zapewniamy odpowiednie podparcie kręgosłupa i komfortowy sen. Materac nie może być zbyt miękki ani zbyt twardy, gdyż wywołałoby to duży dyskomfort podczas odpoczynku. W każdej z tych czterech twardości wyróżniamy materace bonellowe, materace pocketowe, materace multipocketowe, materace lateksowe oraz materace piankowe. Na twardość materaca wpływ mają przede wszystkim surowce, z których wykonujemy warstwy zewnętrzne. Materace termoelastyczne z podwójnej warstwy pianki Visco Memory zaliczamy więc do materacy miękkich, do średnio twardych materac wysokoelastyczny z pianką HR, materac lateksowy, materac z pianką moletowaną oraz materac z pianką profilowaną Visco Memory, materace twarde to materac kokosowy oraz materac z trawą morską, a materac z końskim włosiem i podwójną warstwą kokosową to gwarancja bardzo twardej powierzchni do snu.

 

Wygodny materac z całą pewnością umili sen i choć nie mamy wpływu na marzenia senne, mamy nadzieję, że będą kolorowe i przyjemne.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Dlaczego budzimy się w nocy?
- Ranny ptaszek czy nocny marek? Poznaj swój chronotyp
- Jak wysokie powinno być łóżko i materac?