Codziennie kładziesz się do łóżka o jednakowej porze, nie masz najmniejszych problemów z zaśnięciem. Jest jednak coś, co nie pozwala Ci się w pełni zregenerować i po nocy czujesz się nadal zmęczony, brakuje Ci energii, jesteś rozdrażniony i zdekoncentrowany. Od jakiegoś czasu powtarza się ten sam schemat. Co noc wybudzasz się i nie możesz ponownie zasnąć lub zasypiasz, ale takie przerwy w odpoczynku zdarzają się kilkukrotnie przez całą noc. Niejednokrotnie zastanawiałeś się dlaczego budzisz się w nocy? Przyczyn może być wiele i są to zarówno czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne.

Jedną z nich są czynniki psychologiczne takie jak stres czy depresja, mające przeważnie charakter długotrwały. Jeżeli rano budzisz się z uczuciem lęku i niepokoju, jesteś zdenerwowany odkąd tylko otworzyłeś oczy to prawdopodobnie doświadczasz permanentnego stresu. Często jest tak, że dopóki nie zlikwidujesz problemu, nie pozbędziesz się stresu. Możesz jednak nieco osłabić jego wpływ odpowiednio się relaksując. Pozytywnie wpłynie tu aromatyczna kąpiel, relaksujący masaż lub kubek ziołowej, uspokajającej herbaty. Nieco trudniej może być w przypadku depresji, czasem niezbędna okazuje się tu profesjonalna pomoc lekarska, gdyż samemu ciężko poradzić sobie z tak poważnym schorzeniem.

Wśród czynników zewnętrznych czyli takich, na które możemy mieć wpływ należy wymienić:

  • nieodpowiednią temperaturę w sypialni (przeważnie przeszkadza nam zbyt wysoka)
  • nadmiernie emitowane niebieskie światło (ekrany telewizorów, laptopów, telefonów), które zaburza wydzielanie niezbędnej w procesie snu melatoniny
  • nadmierny hałas, dobiegający z zewnątrz lub z innego pomieszczenia (np. głośno pracująca lodówka czy uruchamiana późnym wieczorem pralka, ruchliwa ulica)
  • niewygodny, źle dobrany materac

Materac to element wyposażenia sypialni, który w istotny sposób wpływa na jakość naszego snu. Dobrany do naszej wagi i preferencji nie będzie zaburzał nam odpoczynku. W jaki sposób kupić ten najlepszy i czym kierować się przy wyborze? Przede wszystkim wyznacznikiem twardości materaca powinna być waga jego użytkownika. Skala naszych materacy jest czterostopniowa i przedstawia się następująco: materace miękkie (maksymalna waga to 60 kg), materace średnio twarde (waga 60-100 kg), materace twarde (waga powyżej 100 kg) i materace bardzo twarde (waga powyżej 120 kg).

Wyróżniamy materace piankowe, materace bonellowe, materace kieszeniowe, materace lateksowe. Ten podział wynika z typu rdzenia materaca, czyli jego wnętrza, na którym układane są warstwy zewnętrzne mające bezpośredni wpływ na twardość materaca (miękki lub średnio twardy materac termoelastyczny, twardy materac kokosowy lub materac z trawy morskiej, itp.).

Na problemy ze snem wpływają również choroby. Wśród nich takie jak:

  • bezdech senny – objawiający się wstrzymaniem oddechu lub jego spłyceniem na kilka, kilkanaście sekund. Do innych symptomów należą chrapanie oraz przyspieszony oddech po wstaniu z łóżka. Tą dolegliwość, jak i wszystkie inne powinniśmy leczyć, ze względu na ryzyko wystąpienia udaru lub chorób serca.
  • zespół niespokojnych nóg – czyli silna potrzeba poruszania nogami, której może towarzyszyć pieczenie lub mrowienie nóg, nasilająca się nocą i dlatego powodująca duży dyskomfort. Najczęściej dotyka osoby z niedoborem żelaza oraz kobiety w ciąży.
  • choroby tarczycy a konkretnie jej nadczynność- poza kłopotami ze snem powoduje również nerwowość, drżenie rąk, drażliwość, nieregularne bicie serca.

Niektóre z wyżej wymienionych przyczyn jesteśmy w stanie wyeliminować natychmiast (obniżyć temperaturę w sypialni, zamykać okna przy nadmiernym hałasie, zrezygnować z korzystania z urządzeń elektronicznych w łóżku na rzecz np. książek, wymiana materaca na nowy), inne wymagają czasu lub fachowej pomocy. Warto podjąć ten trud jeżeli zależy nam na dobrym zdrowiu i samopoczuciu. Czasem wystarczy odpowiednio o siebie zadbać by jakość naszego życia uległa znacznej poprawie.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Ranny ptaszek czy nocny marek? Poznaj swój chronotyp
- Jak wysokie powinno być łóżko i materac?
- Ciepła i przytulna – sypialnia zimową porą