Styl skandynawski wywodzi się z północnych krańców europejskiego kontynentu, czyli terenów mroźnych, śnieżnych i z ograniczoną ilością światła dziennego. Jego rolą było i nadal jest wprowadzenie do wnętrza urokliwego nastroju, spokoju i intymności oraz poprawa samopoczucia gdy za oknem zimno i ciemno, a zimowe lub deszczowe wieczory bardzo się dłużą. Styl jest prosty, stonowany i przytulny. Sprawdza się i w dużych i małych pomieszczeniach.

Dominują w nim jasne i neutralne barwy jak odcienie bieli, beżu, szarości, jasne brązy. Dzięki nim wnętrze zyskuje na przestronności, wydaje się jaśniejsze. Meble mają najczęściej proste formy a dominującym materiałem jest drewno, które ociepla pomieszczenie. Równie często możemy spotkać kamień. W naturalnej i podstawowej aranżacji styl jest często monochromatyczny, rzadko kiedy przełamywany odważnymi dodatkami. Nawet pledy, koce, abażury i zasłony mają odcień zbliżony do tego ogólnie przyjętego we wnętrzu.

Sypialnia styl skandynawski

Czym wyróżnia się sypialnia w stylu skandynawskim? Bazą takiego wnętrza są jasne, neutralne barwy ścian oraz drewniane podłogi w naturalnym odcieniu drewna lub bielone. To doskonałe tło dla białych lub szarych mebli, prostych wzorów i stonowanych dodatków. Dużą popularnością cieszy się również wyposażenie w kolorze drewna. Komoda, szafa czy toaletka z naturalnych surowców mają swój wyjątkowy czar. Obok łóżka powinny znajdować się nakastliki. I tutaj również mamy spore pole do popisu. Mogą być tradycyjne, z szufladkami, ich rolę mogą pełnić również zwykłe taborety. Ważne by mieć na czym postawić nocną lampkę, odłożyć książkę, okulary lub telefon. Natura i przyroda są ważnym elementem północnego stylu życia. Skandynawowie lubią obcować z przyrodą, bardzo dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu, cenią życie w zgodzie z naturą. Ten trend ma również swoje odzwierciedlenie w aranżacji wnętrz. Duża ilość drewnianych elementów, kamień oraz stonowane barwy wyciszają. Wnętrza są przeważnie urządzone w minimalistycznym stylu, nie zagracone, przestrzenne ale nie zimne i sterylne. Przytulności sypialni i innym wnętrzom dodają gustowne dodatki, o pięknym wykończeniu, stylowe. Sypialnia w stylu skandynawskim zachęca do odpoczynku. Dzięki ciepłym pledom, kocom i narzutom uszytym z naturalnych materiałów wnętrze zyskuje urok i nastrój. Koce z grubym splotem, miękkie i przytulne zachęcają do otulenia. Najczęściej spotykane materiały to wełna, tweed, bawełna a nawet juta. Poduszki w różnych kształtach i różnej wielkości, z pięknymi poszewkami możemy ułożyć na łóżku lub tuż obok, w plecionym, wiklinowym koszu lub w interesujący sposób zaaranżować na podłodze.

Styl skandynawski nie lubi przepychu. Jako ozdoby możemy wykorzystać ramki na zdjęcia, wazony w geometrycznych kształtach, kwiaty w ciekawych donicach lub stylowe obrazki. Na ścianie sprawdzi się galeria zdjęć w jednakowych ramkach, ułożony w symetryczny sposób. Ramki mogą być mieć również zróżnicowaną wielkość i kształt i być ułożone w niesymetryczny, ale dokładnie przemyślany sposób. O odpowiedni klimat takiej sypialni zadba nastrojowe światło. Na stolikach nocnych przydadzą się lampki z ciekawym abażurem (materiałowym lub szklanym), w prostym, klasycznym stylu lub ciekawym – loftowym. Aranżacja pomieszczenia w stylu skandynawskim jest doskonałą bazą dla innych stylów. Umiejętne miksowanie pozwala wyczarować piękne wnętrze. Coraz więcej osób, odważnie łączy stonowaną skandynawską stylistykę z ciemnymi lub jaskrawymi kolorami. Taki intensywny i mocny akcent doskonale ożywia i unowocześnia pomieszczenie.

Sypialnia skandynawska

Ładnie i gustownie urządzone wnętrze cieszy oko właścicieli. Przytulna i stylowa sypialnia zachęca do odpoczynku i relaksu. Centralnym i najważniejszym punktem tego pomieszczenia jest łóżko. W stylu skandynawskim często są to bardzo proste meble, drewniane lub metalowe, bez zbędnych zdobień. Odpowiedni rozmiar, dopasowany do potrzeb mieszkańców gwarantuje swobodę i wygodę. Bardzo istotnym elementem łóżka a właściwie najważniejszym jest materac. Ma duży wpływ na jakość naszego snu. Źle dobrany może nam skutecznie uniemożliwiać zasypianie lub powodować nocne wybudzenia. Czym powinniśmy się kierować przy zakupach? Najważniejszym parametrem jest twardość materaca dobrana do wagi użytkownika. W naszym sklepie zastosowaliśmy czterostopniowy podział materacy:

  • materace miękkie – dla wagi nie przekraczającej 60 kg

  • materace średnio twarde – waga w przedziale 60-100 kg

  • materace twarde – waga powyżej 100 kg

  • materace bardzo twarde – waga przekraczająca 120 kg

Kiedy określimy twardość zastanówmy się nad typem wkładu wewnętrznego. Wśród nich wyróżniamy materace piankowe, materace bonellowe, materace kieszeniowe oraz materace lateksowe. Materace piankowe dedykowane są głównie dzieciom i lekkim osobom, ich trwałość jest ograniczona i pod ciężką osobą mogłyby się szybko wypracować. Jeżeli jednak zależy Ci na materacu piankowym wybierz materac lateksowy, którego rdzeń wykonany jest z 16 cm lateksu. Ten typ materaca wyróżnia się dużą odpornością na wygniatanie dzięki dużej gęstości wynoszącej 60 kg/m3. Jest także sprężysty, przewiewny, dobrze odprowadza nadmiar wilgoci. Parom polecamy wybór materaca kieszeniowego. Gwarantuje doskonałe podparcie na całej długości, ruchy partnerów są amortyzowane dzięki sprężynom umieszczonym w osobnych kieszonkach. Sprężyny pracują niezależnie od siebie i uginają się tylko w miejscu nacisku. Wśród materacy kieszeniowych wyróżniamy materac pocketowy (liczba sprężyn to 262 szt/m2) oraz materac multipocketowy (liczba sprężyn w ilości 510 szt/m2). Na odczuwany komfort wpływają bezpośrednio warstwy zewnętrzne materaca. Nadają odpowiednią twardość i cechy danemu modelowi. Materace termoelastyczne z podwójną warstwą pianki visco memory to materace miękkie. Charakteryzują się dużą plastycznością, otulają śpiącego. Pianka mięknie pod wpływem ciepła i dopasowuje się do sylwetki. Materace z pianką profilowaną visco i materace profilowane molet zaliczane są do materacy średnio twardych, natomiast materace z trawą morską i materace kokosowe do materacy twardych. Materac z końskim włosiem i podwójną warstwą kokosową to materace bardzo twarde.

Trawa morska, kokos oraz końskie włosie cechują się dużą higroskopijnością czyli dobrze wchłaniają wilgoć i szybko ją odprowadzają. Nie gromadzą się w nich chorobotwórcze bakterie, grzyby i pleśnie. Doskonale usztywniają i utwardzają konstrukcję materaca zapewniając odpowiednie podparcie kręgosłupa. Wszystkie surowce piankowe czyli pianka T25, pianka HR, lateks mają właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i antyalergiczne.

Przy jakichkolwiek dylematach dotyczących twardości, gdy nie jesteśmy jej pewni lub kupujemy materac dla osób o różnych upodobaniach i niezbędny jest kompromis kupmy materac dwustronny. Daje większe możliwości wyboru. Dwustronność zwiększa również żywotność materaca. Gdy będziemy go regularnie obracać nie wypracuje się tak szybko.

Styl skandynawski sypialnia

Styl skandynawski w sypialni to również odpowiednio dobrana pościel, stylowa i dobra gatunkowo, w stonowanych i jednolitych barwach. W sypialni w stylu skandynawskim zadbajmy o odpowiedni wystrój okna, dobrze dobrane tkaniny pięknie je ozdobią i dodadzą uroku. Nie zapominajmy o długowłosych, miękkich dywanach lub chodnikach, na których przyjemnie położymy ciepłą stopę wychodząc z przytulnej, rozgrzanej pościeli. Zrezygnujmy raczej z wykładzin dywanowych, które nie są popularne w skandynawskiej surowości i prostocie.

Jak już wspominaliśmy podstawowa wersja skandynawskiej sypialni jest monochromatyczna, ale kolorowe akcenty są mile widziane. Nie mieszajmy jednak większej jak dwa liczby barw. Pomyślmy o kolorowych poduszkach, dywanie lub zasłonach. Mile widziane są również wzorzyste akcenty. To pomysł dla osób lubiących nowoczesne wnętrza.

Sypialnia jest miejscem, w którym codziennie spędzamy 1/3 doby. Musimy czuć się w niej komfortowo, musi nas przyciągać swoim urokiem. Po całym męczącym dniu relaks w wyśnionej przestrzeni jest marzeniem. Marzeniem, które możemy łatwo spełnić.

Artykuł napisany pod nadzorem specjalisty od snu Marka Dobrowolskiego.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Jak powinno być ustawione łóżko względem kierunków świata?
- Czym jest łóżko kontynentalne i jak dobrać do niego materac?
- Materac ortopedyczny na kręgosłup - jaki wybrać do spania?