Coraz większym zainteresowaniem cieszą się łóżka kontynentalne. Swoją rosnącą popularność zawdzięczają wysokiemu komfortowi który gwarantują i luksusowemu wyglądowi. Do tej pory najczęściej spotykaliśmy je w hotelach, dziś coraz więcej osób decyduje się na posiadanie takiego łóżka we własnym domu. Nie ma problemu z jego kupnem, ich wybór jest również bardzo różnorodny. Łóżka kontynentalne prezentują się elegancko i dostojnie, świetnie pasują do dużej przestronnej sypialni. Przeważnie mają imponujące rozmiary, choć oczywiście dostępne są również łóżka jednoosobowe (80x200 cm, 120x200 cm). Czym różnią się te łóżka od tych powszechnie kupowanych w naszym kraju? Przeczytajcie.

Co to jest łóżko kontynentalne

Podstawowym czynnikiem wyróżniającym łóżka kontynentalne na tle innych jest jego wysokość. Mają około 60-70 cm (standardowe mają od 40-50 cm), wliczając w to zagłówek – nawet 115 cm. Zapewniają wygodne wstawanie, a wysoki poziom spania daje wrażenie unoszenia się nad ziemią. Najczęściej spotykane są łóżka kontynentalne tapicerowane. Obite wysokiej jakości tkaniną welurową, zamszem lub skórą ekologiczną wyglądają szykownie i elegancko. Są również odporne na ścieranie, co jest czynnikiem istotnym w codziennym użytkowaniu. Bardzo często łóżko kontynentalne posiada zagłówek, nie tylko podkreślający jego niebanalny i piękny design, ale dodatkowo zwiększający jego komfort. Czytając książkę, oglądając telewizję czy rozmawiając z partnerem możemy się wygodnie oprzeć. Zagłówki mogą być ciekawie przeszyte, pikowane, o niebanalnej fakturze czy wzorze. Jednak to nie jedyny wyróżnik tego miejsca do spania. Łóżko kontynentalne zbudowane jest z kilku warstw. Podstawę stanowi skrzynia, która może być pusta - z pojemnikiem na pościel lub wypełniona sprężynami bonellowymi – tzw. boxspring. Dużo wygodniejsze są oczywiście skrzynie ze sprężynami, stanowią one bowiem dodatkowe wsparcie dla naszego ciała, czyniąc wypoczynek jeszcze bardziej komfortowym. Na skrzyni umieszczany jest materac właściwy a na nim toper (kolejny charakterystyczny element, który w wersjach amerykańskich stanowi jedną całość z materacem, a w wersji skandynawskiej jest osobnym produktem). Rynek oferuje modele, które już są wyposażone w materac lub musimy dokupić go osobno. Decydując się na łóżko kontynentalne nie zapominajmy, że sami decydujemy o jego jakości, twardości i właściwościach.

Materace kontynentalne

Materace kontynentalne muszą gwarantować wysoki poziom komfortu. W modelach, w których dokupujemy go osobno mamy możliwość perfekcyjnego dopasowania modelu i stworzenie idealnych warunków do głębokiego, relaksującego snu. W jaki sposób dobrać ten właściwy? Przede wszystkim dobierzmy odpowiednią twardość. To główny wyznacznik, który zależny jest od wagi użytkownika. Do wyboru są materace miękkie, materace średnio twarde, materace twarde, materace bardzo twarde. Dobrze wsparty kręgosłup i ciało odwdzięczą nam się dobrą kondycją i funkcjonowaniem. Poza twardością decydujesz również o typie materaca, czy ma to być materac piankowy, czy materac lateksowy, a może kieszeniowy, który dzielimy jeszcze na materac pocketowy lub materac multipocketowy. Parom polecamy w szczególności materace kieszeniowe. Ze względu na charakterystyczną budowę zapewniają wysoki poziom komfortu. Przede wszystkim posiadana elastyczność punktowa gwarantuje podparcie ciała każdego z użytkowników osobno. Nie przeszkadzają więc sobie przy obracaniu czy wstawaniu. Materace pocketowe mają sprężyny w ilości 262 szt/m2, natomiast multipocketowe w ilości 510 szt/m2. Materace piankowe, ze względu na ograniczoną odporność na wypracowanie, mogą nie spełniać swojej roli przy osobach cięższych. Sprawdzą się za to w łóżkach dla dzieci czy osób lekkich.

Ostatnią decyzją jaką będziemy musieli podjąć będzie wybór materiałów zewnętrznych. W zależności od twardości podzieliliśmy je na:

Oczywiście skala wysokości materacy ma bardzo szeroką rozpiętość, która mieści się w granicach od 9 cm do 28 cm i to, jaki model wybierzemy ostatecznie wpłynie na odległość wierzchniej warstwy łóżka od podłogi. Materace, które państwu oferujemy są materacami dwustronnymi. Obie ich strony nadają się do użytkowania. Oznacza to, że możemy wybrać dwie różne twardości i stosować je zamiennie. Materac z pewnością posłuży nam również dłużej, ze względu na mniejszą eksploatację.

Łóżka kontynentalne opinie

Jak dotąd łóżka kontynentalne mają w przeważającej ilości pozytywne opinie. Zwłaszcza jeśli chodzi o ich komfort oraz to, jak się prezentują we wnętrzu. Większość klientów chwali sobie sen na ich powierzchni. Łóżka kontynentalne opisywane są jako wygodne, eleganckie, luksusowe. Ich wysokość potęguje to wrażenie, a dodatkowo ułatwia siadanie na łóżko i wstawanie z niego. Jedyne negatywne opinie dotyczą ceny łóżek oraz tego, że nie pasują do każdego wnętrza. Posiadacze niewielkich i ciasnych pomieszczeń oraz skosów w pomieszczeniu, mogą jedynie pomarzyć o tych łóżkach – jeśli potrzebują łóżka dla pary. Takie łóżko przytłoczyłoby wnętrze. Łóżka pojedyncze są łatwiejsze w aranżacji i na szczęście również takie znajdują się w sprzedaży. Z powodzeniem możemy nimi wyposażyć pokoje dziecięce. Dzieci uwielbiają łóżka piętrowe, wysokie łóżko kontynentalne powinno wywołać podobne wrażenia.

Łóżka kontynentalne nie są tanie i wielu postrzega to jako ich największą wadę. Zwróćmy jednak uwagę, że charakteryzują się one bardzo wysokim poziomem komfortu, doskonałą jakością i posłużą nam długie lata. Warto spełniać marzenia. Jeśli zawsze marzyłeś o takim łóżku, zrób wszystko by je mieć. Łatwa dostępność, duży wybór wzorów i kolorów. Dziś te produkty są na wyciągnięcie ręki.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Materac ortopedyczny na kręgosłup - jaki wybrać do spania?
- Czym jest jet lag i jak sobie z nim radzić?
- Biały szum – dlaczego pomaga nam zasnąć?