Główną rolą materaca ortopedycznego, jest zapewnienie komfortowych warunków do snu osobom cierpiącym na wszelkiego rodzaju schorzenia kręgosłupa i nie tylko. Materac ortopedyczny jest wykonany w taki sposób, by zapewnić maksimum wygody i zapewnić higieniczne oraz zdrowe okoliczności do regeneracji organizmu. Osoby cierpiące z powodu wad postawy takich jak skolioza, lordoza, bólu wywołanego zwyrodnieniami karku, bólu w krzyżu poszukują rozwiązania, które zapewni im ulgę od doskwierających dolegliwości.

Materace ortopedyczne

Materace ortopedyczne to materace posiadające certyfikat wyrobu medycznego I stopnia, czyli ich głównym zadaniem jest zapobieganie oraz leczenie wad postawy i kręgosłupa, wspomaganie zabiegów rehabilitacyjnych - mają wspierać leczenie lecz również gwarantować spokojny i komfortowy sen. Muszą posiadać atesty wydane przez Polski Zakład Higieny (PZH), które potwierdzą ich bezpieczeństwo dla zdrowia i środowiska. Materace ortopedyczne do spania przechodzą szereg testów zanim otrzymają stosowne certyfikaty. Z tego względu są z reguły droższe od ich odpowiedników nie klasyfikowanych jako wyroby medyczne, mimo tych samych parametrów i jakości użytych materiałów. Nasza oferta nie obejmuje materacy ortopedycznych jednak bardzo wiele z nich posiada identyczne właściwości. Jakie? Tego dowiecie się w dalszej części artykułu.

Materac ortopedyczny na kręgosłup

Na zakup materaca o właściwościach ortopedycznych decydują się zwykle osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia kręgosłupa, choroby neurologiczne, które doznały urazu kręgosłupa czy narządów ruchu. Współczesny pośpiech, brak czasu na relaks i sport przy ciężkiej pracy fizycznej lub nie służącej kręgosłupowi pracy biurowej sprawiają, że coraz więcej osób skarży się na uporczywy ból pleców, ograniczoną ruchomość, drętwiejące kończyny i inne neurologiczne bóle. Wśród materacy ortopedycznych wyszczególnimy materace z wkładem kieszeniowym, który zapewnia odpowiednie podparcie sylwetki i wysoką trwałość. Często stosowanym surowcem jest również pianka termoelastyczna oraz naturalne włókna jak na przykład włókna kokosowe.

Materace ortopedyczne do spania

Nie możemy zaoferować Państwu materacy ortopedycznych z certyfikatem medycznym, posiadamy jednak wysokiej jakości materace o zupełnie podobnych właściwościach. Należy jedynie dobrze dobrać parametry.

Wspomnieliśmy już o tym, że doskonale podpiera kręgosłup materac pocketowy oraz materac multipocketowy. Dzięki doskonałej elastyczności punktowej, którą zawdzięczają niezależnej pracy cylindrycznych sprężyn, dopasowują się do wszystkich krzywizn sylwetki, wpierając kręgosłup na całej długości. Materace pocketowe posiadają sprężyny w ilości 262 szt/m2, natomiast materace multipocketowe – 510 szt/m2. Wersja multipocketowa jest twardsza i sztywniejsza od pocketowej. Wyróżniamy wśród nich materace w wersji standardowej, mini oraz max. Różnią się one wysokością zastosowanych sprężyn. Wersja standardowa to sprężyny o wysokości 12 cm, wersja mini to 6 cm sprężyny, natomiast max to wydłużone o 5 cm sprężyny czyli o wysokości 17 cm.

Ortopedyczny materac

Gusta naszych klientów bywają bardzo odmienne. Dlatego część z nich odczuwa najwyższy komfort na materacu z warstwą lateksu a część na materacu termoelastycznym, czyli wykonanym z pianki termoelastycznej Visco Memory. Pianka ta dopasowuje się do sylwetki pod wpływem ciepła. Podpiera każdy centymetr ciała, rozluźnia mięśnie, odciąża stawy, usprawnia krążenie krwi ponieważ naczynia krwionośne nie są uciskane. Materace z pianką termoelastyczną Visco Memory zaliczamy do materacy średnio twardych i choć materace ortopedyczne często kojarzymy z twardą powierzchnią snu, ten typ powierzchni sprawdza się doskonale. Należy również podkreślić, że pianka termoelastyczna Visco jest często wykorzystywana w materacach szpitalnych. Zapobiega powstawaniu bolesnych odleżyn, co jest bardzo istotne w sytuacji chorego, który nie może zbyt często wstawać z łóżka. Odleżyny powstają w długo uciskanym miejscu, do którego nie dopływa swobodnie krew. Materac termoelastyczny zapobiega temu. Ze względu na właściwości pianki, która doskonale dopasowuje się do ciała, minimalizuje wszystkie uciski i usprawnia krążenie krwi, jest to świetny wybór dla obłożnie chorych lub będących w trakcie rekonwalescencji.

Do średnio twardych materacy zaliczamy również materace lateksowe, z wierzchnią warstwą wykonaną ze sprężystej pianki lateksowej. Lateks ma gęstość 60 kg/m3, charakteryzuje się odpornością na wypracowanie i na długo zachowuje swoje właściwości, a dzięki licznym mikro otworom idealnie dopasowuje się do ciała i jest doskonale wentylowany. Osoby z nadwagą lub mające problem z nadpotliwością docenią tą właściwość, gdyż znacznie podniesie poziom ich wypoczynku. Lateks się nie nagrzewa, nie otula śpiącego, nie gromadzi wilgoci. Jest bezpieczny dla alergików, nie namnażają się w nim chorobotwórcze drobnoustroje, roztocza. Co najważniejsze zapewnia wysoki komfort i prawidłowe ułożenie ciała oraz kręgosłupa.

Jeżeli Twoja waga nie osiąga wysokich wartości i posiadasz łóżko z podnoszonym stelażem, możesz zastosować materac piankowy, nie posiadający wkładu sprężynowego. Wysoka elastyczność pozwoli mu na dopasowanie się do podłoża.

Materac ortopedyczny na chory kręgosłup

Zastanawiałeś się kiedyś skąd u Ciebie te poranne bóle kręgosłupa? Przecież po nocnym odpoczynku powinieneś czuć się doskonale, być wypoczętym i zrelaksowanym. Tymczasem wstajesz połamany, nie mogąc rozprostować kości. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak istotne jest dobranie odpowiedniej powierzchni materaca do spania. Materac ortopedyczny często kojarzy nam się z chorobą kręgosłupa, zwyrodnieniami stawów, rehabilitacją po przebytych urazach. O swój kręgosłup powinieneś jednak dbać całe życie. Nie od dziś wiadomo przecież, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Źle dobrana twardość materaca sprawia, że nie zachowuje on swojej naturalnej krzywizny, czyli podwójnej litery „S” gdy śpimy na plecach oraz linii prostej, gdy śpimy na boku. W rezultacie przestrzenie między kręgami są uciskane, mięśnie napięte a nocny wypoczynek powinien służyć ich rozprostowaniu i rozluźnieniu. Gdy to nie następuje, rano zamiast ulgi czujemy ból i napięcie. I właśnie dlatego tak ważne jest posiadanie materaca o właściwościach ortopedycznych, który zapewni nam wygodę a przede wszystkim właściwe ułożenie ciała i kręgosłupa. W jaki sposób powinniśmy dobierać materac? Głównym wyznacznikiem wyboru materaca jest jego twardość, którą dobieramy do wagi. Każdy producent materacy posiada skalę, według której materace są podzielone. Nasze produkty podzielone są na cztery kategorie:

Materac nie powinien być ani zbyt twardy ani zbyt miękki. Powyższa skala znacznie ułatwia nam wybór, choć to nie jedyna decyzja, jaką przyjdzie nam podjąć gdy kupujemy nowy materac. Czasem podjęcie konkretnej decyzji sprawia nam duży kłopot. Nie wiemy czy bardziej odpowiada nam powierzchnia lateksowa czy termoelastyczna. Na szczęście w ofercie posiadamy materace dwustronne. Możemy kupić materac posiadający z jednej strony cechy materaca termoelastycznego a z drugiej cechy materaca lateksowego. Stosując strony naprzemiennie, obracając materac raz na jakiś czas wydłużamy również jego żywotność. Mniej intensywnie eksploatowany posłuży nam dłużej w dobrym stanie, zachowując swoje właściwości. Część osób, mających problem z kręgosłupem preferuje twardsze powierzchnie do spania. Mimo, iż nasz materac kokosowy oraz materac z trawy morskiej nie zaliczają się do materacy ortopedycznych, wiele osób ceni wypoczynek na nich. Nie posiadają cech leczniczych, lecz gwarantują komfortowy sen oraz dobre wsparcie dla kręgosłupa i dlatego są chętnie kupowane. Szczególnie osoby cięższe, których waga przekracza 100 kg powinny przemyśleć, czy takie rozwiązanie nie okaże się dla nich korzystniejsze.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Czym jest jet lag i jak sobie z nim radzić?
- Biały szum – dlaczego pomaga nam zasnąć?
- Dobry materac do łóżka czyli jaki?