Bardzo ciekawym tematem jeżeli lubisz urządzać mieszkanie, jest z pewnością starochińska sztuka aranżacji pomieszczeń Feng Shui. Dla pasjonatów interesujących się wpływem otaczającego nas świata na nasze zdrowie, samopoczucie, powodzenie w życiu - jest to pozycja obowiązkowa do zastosowania. Według niej, odpowiedni rozkład pomieszczeń w domu oraz ich urządzenie odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym życiu. Poprzez odpowiednie ustawienie mebli, zastosowanie właściwych kolorów i przestrzeganie pozostałych zasad możemy poprawić lub pogorszyć swobodny przepływ energii qi (energii życiowej związanej z naturą i człowiekiem). Ułatwiony dostęp do wiedzy, liczne materiały źródłowe dostępne w internecie, czasopismach, książkach pozwalają na samodzielne próby wdrożenia tej techniki do swojego życia. Tym razem skupmy się jednak na sypialni, czyli podstawowym miejscu naszej codziennej regeneracji, w którym odzyskujemy siły, odpoczywamy i relaksujemy się.

Jak powinno stać łóżko w sypialni

Temat urządzania sypialni według sztuki Feng Shui jest bardzo obszerny. Zapoznanie się z wszystkimi wytycznymi a później wdrożenie ich w życie, może być procesem dość długim. Warto jednak powziąć ten trud, by móc później cieszyć się harmonią, spokojem i ładem w naszym życiu. Od czego powinniśmy zacząć? Od tego, od czego zwykle zaczyna się urządzanie każdego wnętrza. Od doboru odpowiednich kolorów ścian oraz zaplanowania rozmieszczenia przyszłych mebli. Już na tym etapie warto zdecydować, w którym miejscu powinno stać łóżko.

A jak powinno stać łóżko w sypialni? Najlepiej, gdy będzie przylegać z jednej strony do ściany, od strony wezgłowia a z pozostałych trzech stron powinien być do niego swobodny dostęp. Nie powinno znajdować się centralnie naprzeciwko drzwi wejściowych, dobrze jednak gdy będziemy widzieć kto wchodzi do pokoju. Nie ustawiajmy łóżka w miejscu, gdzie tuż za ścianą znajduje się łazienka lub toaleta, bliskość wody nie wpływa bowiem zbyt korzystnie na nasze samopoczucie w sypialni. Choć te reguły wydają się proste, zastosowanie wszystkich może nie być takie łatwe, ze względu na wielkość sypialni, jej kształt, rozmieszczenie okien i drzwi. A przecież to nie jedyne czynniki, które powinniśmy brać pod uwagę przy jak najkorzystniejszym aranżowaniu pomieszczenia. Jeżeli traktujemy te sprawy bardzo poważnie, możemy pokusić się o profesjonalną usługę sporządzenia wykresu urodzeniowego budynku i sprawdzenia, w których pomieszczeniach panują korzystne gwiazdy. Samodzielnie możemy sprawdzić swoją liczbę kua, która podpowie nam w jakim kierunku powinniśmy zwrócić swoją głowę układając się do snu. Obliczamy ją na podstawie daty urodzin oraz płci. Ciekawostką jest, że jeżeli dzielimy sypialnię z partnerem, a nasze liczby kua wskazują nam zupełnie przeciwstawnie kierunki sprzyjające, powinniśmy ustawić łóżko w kierunku korzystnych rejonów mężczyzny.

Kierunek spania

W internecie możemy znaleźć wiele różnych informacji dotyczących tego tematu. Niektóre dotyczą najprostszych podstaw danej techniki, inne mocno się w nią zagłębiają. Niektórym wystarczy ustawienie łóżka w linii północ-południe, z głową ustawioną w kierunku północnym inni rozbiorą na czynniki pierwsze i przeanalizują dokładnie każdy szczegół. Dlaczego powinniśmy skierować głowę w kierunku północnym? Możemy zaryzykować stwierdzenie, że ma to związek z polem magnetycznym ziemi. Biegun południowy posiada dodatni ładunek, natomiast biegun północny – ujemny. Nasza głowa ma dodatni ładunek, natomiast nogi – ujemny. Jak wiadomo ładunki jednakowe się odpychają a przeciwne przyciągają. Należy więc ustawić swoje ciało by naładować je pozytywną energią zupełnie tak, jak ładuje się baterie.

Ustawienie łóżka względem stron świata

Liczba kua pozwala na wyznaczenie odpowiednich dla nas kierunków (W,S,N,E i pośrednich np. północno- wschodni NE) poszczególnych rejonów (jest ich osiem, 4 korzystne i 4 niekorzystne) oraz na przypisanie siebie do jednej z dwóch grup czyli ludzi zachodu lub ludzi wschodu. By odnosić sukcesy należy zwracać się w stronę przypisanych nam kierunków świata i w ten sposób wzmacniać oddziaływanie pozytywnej energii. Dla przykładu, w przypadku sypialni warto ustawić wezgłowie łóżka w rejonie zdrowie i w odpowiednim, przypisanym nam kierunku. Rejony to: sukces ogólny, zdrowie, romans, rozwój, niepowodzenia, pięć duchów, sześć śmierci, totalne zagubienie.

Jak ustawić łóżko w sypialni strony świata

Według pasjonatów Feng Shui, jego działanie nie jest kwestią wiary lub niewiary. Niezależnie jaki mamy do tego stosunek, energia kosmosu, magnetyzm ziemi czy wpływ przyrody mają istotne znaczenie. Na jakość naszego snu mają jednak wpływ również zupełnie przyziemne sprawy, jak odpowiednie warunki snu czyli wygodny materac do sypialni. Jak go dobrać by spełniał swoją rolę?

Wybierz odpowiednią twardość: materac miękki, materac średnio twardy, materac twardy, materac bardzo twardy oraz rdzeń wewnętrzny: materac kieszeniowy, materac lateksowy, materac bonellowy lub materac piankowy. Pozostaje jeszcze wybór modelu ze względu na zastosowane surowce: materac termoelastyczny, materac profilowany Visco memory, materac wysokoelastyczny HR, materac kokosowy, materac z trawy morskiej, materac z końskim włosiem. Do wyboru również materace dwustronne lub materace jednostronne. Wybór materaca powinniśmy rozpocząć od dobrania twardości do wagi. Poszczególnym twardościom przypisano konkretne przedziały wagowe. Wstępny wybór jest więc ułatwiony. Rdzeń materaca wpływa na trwałość produktu oraz jego właściwości. Materace kieszeniowe oraz piankowe i lateksowe posiadają elastyczność punktową, natomiast bonellowe elastyczność powierzchniową. Pary powinny zdecydować się na materac pocketowy lub materac multipocketowy, dzięki temu ich wzajemne ruchy będą amortyzowane, co zapewni spokojny, komfortowy sen. Pełna specyfikacja każdego z naszych produktów znajduje się przy każdym modelu.

Jak powinno być ustawione łóżko w sypialni

Nawet jeżeli podchodzisz sceptycznie do takich działań jak aranżowanie przestrzeni wokół siebie zgodnie z filozofią Feng Shui może warto przekonać się samemu, czy ma to jakikolwiek wpływ na nasze życie. Czy przestrzeganie tych kilku zasad podczas urządzania sypialni poprawi nasze relacje, zdrowie i samopoczucie? Czy będziemy się lepiej wysypiać?

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Czym jest łóżko kontynentalne i jak dobrać do niego materac?
- Materac ortopedyczny na kręgosłup - jaki wybrać do spania?
- Czym jest jet lag i jak sobie z nim radzić?