Styl rustykalny to jeden z trendów wnętrzarskich, bardzo lubiany i popularny. Wywodzi się z przełomu XIX i XX wieku z wystroju tradycyjnych, wiejskich domostw. Charakteryzuje się prostotą i przytulnością, ma ciepły i swojski klimat. Nazwa wywodzi się od angielskiego słowa „rustic” tłumaczonego jako wiejski lub chłopski. Te najistotniejsze cechy stylu ukształtowały się za oceanem, gdy amerykańscy osiedleńcy urządzali swoje domostwa z tego co było pod ręką, czyli spękanych desek, niejednokrotnie z licznymi niedoskonałościami, kamieni, gliny. Meble wykonywali własnoręcznie, jak również wszelkie ozdoby. Dlatego dodatki „handmade” oraz tradycyjne rzemiosło są tak mile widziane w rustykalnym wnętrzu. Jakie są najważniejsze elementy tego wiejskiego stylu? Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu mieszkania?

Materiałem, który obowiązkowo występuje w tym trendzie jest drewno. Obecne na podłodze, frontach mebli a także ścianach. Naturalne, stare lub efektownie postarzane. Najlepiej jeżeli posiada ślady przeszłości jak spękania, żłobienia. Inne równie popularne materiały to kamień lub cegła. Efektowny kominek obłożony kamieniem polnym przywołuje na myśl wakacje u dziadków. Jakie kolory dominują w stylu rustykalnym? Wszystkie naturalne i neutralne barwy stanowią spójną całość z drewnem i stanowią doskonałe tło aranżacyjne. Wszelkie odcienie bieli, beżu, brązy, zieleń czy żółcienie nadają swojskiej atmosfery i nie przytłaczają wnętrza. Mile widziane są również przydymiony błękit czy inne pastele. Z czym kojarzą nam się jeszcze domy dziadków? Obecne na meblach haftowane serwety, lniane obrusy, zasłonki i zazdrostki w oknach. Ręcznie plecione dywany oraz makramy. Każda ceniąca się gospodyni potrafiła wyczarować prawdziwe dzieła sztuki przy pomocy motka włóczki i szydełka.

Sypialnie w stylu rustykalnym

Poszczególne wnętrza charakteryzują się indywidualnymi cechami. Inaczej urządzimy rustykalną kuchnię, inaczej łazienkę a jeszcze inaczej sypialnię. Pomimo wspólnych cech podstawowych, ze względu na ich przeznaczenie na co innego powinniśmy zwracać uwagę.

Sypialnia w stylu rustykalnym jak każda inna powinna być ustronnym azylem, w którym odpoczniemy po całym dniu. Relaks i spokój w przytulnym i odprężającym wnętrzu to prawdziwa rozkosz dla duszy i ciała. Centralnym elementem sypialni jest oczywiście łóżko. Duże, masywne i drewniane, w prostej formie. Na nim lniana lub bawełniana pościel w kratę, paski lub roślinne motywy. Narzucony na wierzch ręcznie haftowany pled, koc lub futerkowa narzuta dodają przytulności. Poduszki w ażurowych poszewkach, najlepiej robionych na drutach podkręcą rustykalny klimat. Łóżko to pierwsza rzecz, która przykuwa naszą uwagę w sypialni. Równie ważny jest także ukryty pod pachnącą pościelą wygodny materac. Pary powinny rozejrzeć się za komfortowym materacem pocketowym lub materacem multipocketowym, które sprawdzają się doskonale, gdy śpiące na nim osoby różnią się wagą. Wykonane są bowiem z cylindrycznych sprężyn, umieszczonych w osobnych kieszonkach. Pracują więc niezależnie i odznaczają się dużą elastycznością punktową. W przeciwieństwie do elastycznych powierzchniowo materacy bonellowych. Materac powinien być dobrany do wagi. Oferujemy cztery twardości: materac miękki, materac średnio twardy, materac twardy, materac bardzo twardy. Dobrze wsparta sylwetka odwdzięczy się nam nie występującymi bólami pleców czy kręgosłupa. Dobór wierzchniej warstwy jest sprawą indywidualną. Potrzebujesz materaca twardego kup materac kokosowy lub materac z trawą morską. Lubisz otulenie i jesteś zmarzluchem? Polubisz materac termoelastyczny. Wybierz materac lateksowy jeśli cenisz sprężystość oraz przewiewność materaca, ponieważ w nocy jest Ci zawsze gorąco i mocno się pocisz. Pamiętaj, że choć nie widoczny to jednak materac spełnia ważną rolę w wyposażeniu każdego typu sypialni.

Styl rustykalny – sypialnia

Kwestia wyglądu rustykalnego łóżka została już przedstawiona. A co z pozostałymi elementami jej wyposażenia? Pojemna szafa, komoda, nocne stoliki wykonane oczywiście z drewna to niezbędne meble w każdej sypialni. W tej rustykalnej idealnie sprawdzą się również stare lub stylizowane kufry, w których możemy przechowywać pościel lub zapasowe poduszki. Obowiązkowymi ozdobnikami taki mebli są ręcznie kute, metalowe zawiasy i uchwyty. Dodają niesamowitego efektu i stanowią doskonałą ozdobę wnętrza. Klimatyczne oświetlenie w postaci kinkietów, lampionów czy starych żyrandoli wpisze się w klimat wystroju. Świece zapachowe na drewnianej tacy wprowadzą nutkę nostalgii i romantyzmu potrzebnych w sypialni. Sypialnia nie powinna zawierać zbyt wielu ozdób, by nie rozpraszały i nie wprowadzały chaosu do pomieszczenia. Czasem lepiej postawić na jedną, ale efektowną ozdobę niż zagracić pomieszczenie niepotrzebnymi bibelotami. Wszystko powinno być urządzone z gustem i wyczuciem. Z dodatków sprawdzą się wiklinowe kosze i koszyczki, lustro w starej ramie, w oknach żakardowe lub bawełniane czy lniane firanki z koronkowymi wstawkami, falbankami. Świeżości i autentyczności nadadzą naturalne, polne kwiaty umieszczone w glinianym lub ceramicznym wazonie. Nie zapominajmy również o kwiatach doniczkowych takich jak paprocie, cyklameny, begonie czy hortensje. Umieszczone w wiklinowych lub drewnianych osłonkach, położone na parapecie będą piękną ozdobą. Podłogę niech przyozdobi puszysty dywan, ręcznie robiony chodnik lub sztuczna skóra niedźwiedzia. Wszystko zależy od tego jak intensywny efekt chcemy osiągnąć.

Ten naturalny i swojski klimat stworzy przytulną atmosferę w Twoim domu lub mieszkaniu niezależnie od tego czy mieszkasz na wsi czy w mieście. Jeśli posiadasz zmysł artystyczny, wyczucie stylu i odwagę możesz pokusić się na samodzielnie udekorowanie domu. Jeżeli jednak brak Ci doświadczenia w tym temacie zdecydowanie lepiej skorzystać z pomocy dobrego projektanta. Pamiętaj jednak by brał pod uwagę Twoje oczekiwania, nie zaprojektował wnętrza sztampowo i na jedną modłę, według katalogów wnętrzarskich.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Budzenie się w nocy - co oznacza? Powody budzenia się w nocy
- Spanie razem i osobno – wady i zalety?
- Jaki materac do łóżka małżeńskiego – pojedynczy czy podwójny?