Bliskość drugiego, bliskiego nam człowieka wpływa pozytywnie na wspólne relacje. Przytulanie a nawet sama świadomość, że tuż obok znajduje się ukochana osoba wywołuje spokój i wyciszenie. Co jednak zrobić kiedy nasza druga połówka znacząco różni się wagą i znalezienie wygodnego materaca jest bardzo trudne?

Łóżko małżeńskie z materacem

Łóżko małżeńskie powinno mieć odpowiednie rozmiary. Warto wybrać największe z możliwych. W łóżku musi nam być wygodnie, powinniśmy mieć zapewnioną przestrzeń oraz swobodę, łatwo zmieniać pozycję. Rozmiar materaca to jedna sprawa. Druga równie istotna to jego pozostałe parametry czyli twardość, typ, rodzaj surowców a także pokrowiec. Te wszystkie czynniki wpływają na odczuwany przez nas komfort i jakość snu. W przypadku materaca dla dwóch osób zwrócenie uwagi na wszystkie szczegóły jest wyjątkowo istotne. Dlaczego? Łóżko małżeńskie z materacem o odpowiednio dobranych parametrach, wpłynie nie tylko na komfort snu lecz również na trwałość materaca.

Dwie osoby o zbliżonej wadze mają ułatwione zadanie. Wybór konkretnego modelu w takim przypadku zależy od preferencji, ciężaru, upodobań. Zawsze jednak polecamy materace o konstrukcji, która pozwoli na ruch czy zmianę pozycji bez wybudzania współtowarzysza. Takie materace posiadają konstrukcję kieszeniową i są to materace pocketowe lub materace multipocketowe lub wkład piankowy, ale wykonany z bardzo trwałego materiału jakim jest rdzeń lateksowy. Mniej wygodne w przypadku par mogą okazać się materace bonellowe, ze względu na doświadczanie uczucia falowania. Osoba lżejsza będzie się zsuwać w kierunku tej cięższej, która w materac zapadnie się głębiej. Nawet gdy waga partnerów się różni materace kieszeniowe zdają egzamin. Czym jest materac kieszeniowy? Jego wkład wewnętrzny wykonany jest z cylindrycznych sprężyn, umieszczonych w materiałowych kieszonkach. Kieszonki te pozwalają na samodzielną pracę sprężyn, które uginają się tylko w miejscu nacisku. Dzięki temu łózka małżeńskie dopasowują się idealnie do sylwetki.

Jeszcze lepsze wsparcie kręgosłupa i ciała zapewniają materace multipocketowe, ze zwiększoną liczbą sprężyn wynoszącą 510/m2 (dla porównania materace pocketowe mają ich 262 szt/m2). Są one twardsze i sztywniejsze od tych podstawowych.

Co jednak zrobić gdy waga partnerów różni się tak bardzo, że nie pozwala na dobranie jednakowej twardości materaca? Rozwiązaniem jest zakup dwóch oddzielnych materacy do jednej ramy łóżka. Każda z osób dobiera najdogodniejsze parametry swojego materaca, który zapewni im wymagany komfort a jednocześnie są na tyle blisko siebie, jak chcą. Pamiętajmy jednak, aby dobrać jednakową wysokość materacy. Łóżko małżeńskie z materacem oddzielnym dla każdej z osób jest coraz popularniejszym rozwiązaniem.

Łoże małżeńskie z materacem

W jaki sposób dobrać odpowiednie parametry materaca? Jego twardość dobieramy do wagi, konstrukcję do potrzeb a surowce do preferencji. Ze względu na twardość materace dzielimy na:

Konstrukcje materacy dostępne w naszym sklepie to materace piankowe ( polecane dzieciom i osobom lekkim), materace bonellowe (sprawdzają się u osób, które śpią pojedynczo), materace kieszeniowe ( bardzo komfortowe, polecane wszystkim bez względu na wiek czy wagę) oraz materace lateksowe (z rdzeniem lateksowym o wysokości 16 cm, trwałe i odporne na wypracowanie, dla ciężkich miłośników piankowych materacy).

Surowce są sprawą indywidualną. Materace miękkie wykonane są zawsze z jednego typu materiału – z podwójnej warstwy pianki termoelastyczmej Visco Memory. Pianka ta reaguje na temperaturę i wywierany nacisk. Pod wpływem ciepła mięknie i dopasowuje się do kształtu sylwetki i dlatego materac termoelastyczny doskonale podpiera kręgosłup. Materace bardzo twarde wierzchnią warstwę mają wykonaną z podwójnej warstwy kokosowej i końskiego włosia (nie we wszystkich modelach końskie włosie jest obecne). W przypadku pozostałych twardości możemy dokonywać różnego wyboru. Materace średnio twarde wykonywane są z pojedynczej warstwy pianki Visco Memory, z lateksu, z pianki T25 lub profilowanych pianek T25 oraz Visco Memory, materace twarde – z warstwy kokosowej lub warstwy końskiego włosia. Poszczególne surowce mają zbliżone parametry, różnią się jednak szczegółami i dlatego są indywidualnie wybierane przez użytkowników. Wszystkie materiały są bezpieczne dla użytkowników, posiadają niezbędne atesty i certyfikaty, dostępne na stronie. Są doskonałej jakości, która przekłada się na trwałość materaca.

Łóżka małżeńskie z materacem

Jaką decyzję podjąć wybierając materac do łóżka małżeńskiego? Podsumowując powyższe informacje postaramy się zamieścić ich skrót:

  • osoby o znacznej różnicy wagi, które nie chcą rezygnować z komfortu jednej z nich powinny zdecydować się na dwa osobne materace w jednej ramie, o odmiennych parametrach, jednak o tej samej wysokość
  • gdy różnica wagi jest niewielka dobierajmy parametry do osoby cięższej, by materac był trwały, warto iść na kompromis i wybrać materac dwustronny, o dwóch różnych twardościach. Dwustronność materaca to także dobry wybór przy dwóch osobnych materacach. Zyskujemy alternatywę gdy obecnie używana twardość przestanie nam odpowiadać.
  • gdy waga partnerów jest zbliżona, ale mają zupełnie odmienne upodobania (jedno z nich marznie i lubi uczucie otulenia a drugie woli twardszą powierzchnię) również lepszym wyborem będą dwa osobne materace

Jak widać decyzja uzależniona jest od oczekiwań partnerów. Zdrowy i komfortowy sen jest bardzo ważnym czynnikiem naszego codziennego życia. Nie warto poświęcać swojej wygody tylko dla usatysfakcjonowania drugiej osoby. Skoro istnieją dziś rozwiązania pozwalające na spanie razem i jednoczesne zapewnienie odpowiednich warunków wypoczynku, to z nich korzystajmy. Niewygodne łóżko małżeńskie na dłuższą metę wywoła frustrację, gdyż bezsenność lub niskiej jakości sen wpływają negatywnie na zdrowie i nastrój każdego z nas.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Jaki rozmiar łóżka do sypialni wybrać?
- Materace lateksowe piankowe
- Czym jest pianka wysokoelastyczna HR?