Sen to jedna z najprzyjemniejszych czynności, którym oddajemy się każdego dnia. Po ciężkim i męczącym dniu zatopienie się w czystej pościeli i oddanie w ręce Morfeusza to spełnienie marzeń. Zdajemy sobie sprawę jak duże znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia ma efektywny i regenerujący sen. Czy spanie razem czy osobno ma jakiekolwiek znaczenie?

Świeżo upieczeni małżonkowie nie wyobrażają sobie, by posiadać osobne łóżka a co dopiero osobne sypialnie. W miarę wydłużania się stażu małżeńskiego rośnie świadomość wpływu snu na zdrowie i funkcjonowanie każdego z nas. Jednocześnie wzrasta zaufanie do partnera oraz nasza dojrzałość. Wiemy jak ważna jest conocna, komfortowa regeneracja organizmu.

Spanie osobno

Jakie czynniki mogą spowodować, że zdecydujemy się na osobne spanie? Jak już wspomnieliśmy, decydują się na to przede wszystkim pary z długoletnim stażem małżeńskim, nie interpretujące tego jako kryzysu w związku. To osoby dojrzałe, które różnią się preferencjami co do warunków snu a jednocześnie nie nie przeszkadza im brak intymności i bliskości, które towarzyszą wspólnie śpiącym parom. Czasem nawyki naszego partnera nie pozwalają na przyjemny i spokojny sen. Wiercenie w nocy, różne pory pójścia spać (senny „skowronek” wieczorem i siedząca do późnej nocy „sowa”), chrapanie, częste korzystanie z toalety - to wszystko może mieć bardzo negatywny wpływ na zaśnięcie i powodować nocne wybudzenia. Zamiast męczyć się co noc, rano wstawać zmęczonym, narażać się na rosnącą frustrację skierowaną na partnera i wzrost hormonu stresu, lepiej po prostu posiadać osobne łóżka i osobne sypialnie.

Osobne łóżko pozwala na wybranie dowolnego rodzaju materaca np. materaca piankowego, materaca bonellowego, materaca lateksowego lub materaca kieszeniowego. Pozwala na indywidualne dopasowanie twardości pod względem wagi, bez przymusu pójścia na kompromis oraz na wybranie dowolnego surowca o właściwościach, które najbardziej nam odpowiadają. Materac średnio twardy z lateksem posiada inne cechy niż materac termoelastyczny (z pianką Visco Memory). Materac twardy może mieć warstwę z kokosa lub z trawy morskiej. Materac z końskim włosiem to materac bardzo twardy, który podeprze sylwetkę o wadze przekraczającej 120 kg. Znajomość właściwości poszczególnych modeli ułatwia dokonanie właściwego wyboru.

Osobne spanie umożliwia codzienne celebrowanie ulubionych rytuałów, bez potrzeby brania pod uwagę obecności drugiej osoby. Długie czytanie, oglądanie seriali lub przeciwnie, wygaszenie świateł krótko po 21.00. Każdy z nas jest inny, co innego lubi.

Spanie z drugą połówką

Bliskość drugiej osoby podczas nocnego odpoczynku według wielu naukowców wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Nawet jeżeli nie śpimy wtuleni w siebie, ale mamy świadomość obecności bliskiej nam osoby, nasz sen jest spokojniejszy, poziom kortyzolu znacznie się obniża. Jeżeli nasza waga jest zbliżona wybór twardości materaca nie powinien sprawiać problemu, chyba że nasze preferencje są zupełnie odmienne i jedna z osób woli twardsze powierzchnie a druga raczej miękkie. Co zrobić w takiej sytuacji? Możemy pójść na kompromis i kupić materac dwustronny, którego obie powierzchnie nadają się do spania. Regularna zmiana nie tylko zadowoli obie śpiące na nim osoby, ale również znacznie wydłużymy żywotność materaca. Równie dobrym , a może nawet lepszym rozwiązaniem jest kupienie dwóch osobnych materacy i umieszczenie ich w jednej ramie łóżka. Muszą mieć jedynie identyczną wysokość. Jeżeli chodzi o pozostałe parametry mamy pełną swobodę wyboru. Jakie jeszcze problemy mogą nam doskwierać przy nieodpowiednio dobranych parametrach? Materac z wkładem bonellowym może sprawiać, że osoba lżejsza będzie staczać się w kierunku tej cięższej. Zapobiegnie temu materac z wkładem pocketowym, charakteryzujący się elastycznością punktową. Doskonale podpiera ciało, gdyż materac ugina się tylko w miejscu nacisku.

Sen we dwoje ma wiele korzyści. Zwiększa poczucie bezpieczeństwa, wzmacnia więź między partnerami, sprzyja intymnym zwierzeniom. Odpowiednio duży rozmiar materaca daje nam niezbędną swobodę, nie krępuje ruchów i możemy w pełni cieszyć się komfortowym wypoczynkiem.

 

Od wspólnej decyzji partnerów zależy w jaki sposób będą spać. Najważniejszy jest kompromis i obopólne zadowolenie.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Jaki materac do łóżka małżeńskiego – pojedynczy czy podwójny?
- Jaki rozmiar łóżka do sypialni wybrać?
- Materace lateksowe piankowe