Niczym nieprzerwany sen, wypoczęty organizm, żadnych problemów z porannym wstawaniem to marzenie każdego z nas. Niestety nie każdy ma to szczęście. Bardzo często zdarzają się problemy z efektywnym wypoczynkiem z powodu różnych dolegliwości powodujących kłopoty ze snem. Do takich zaliczamy między innymi śródnocne, regularne wybudzanie się. Co może być tego przyczyną?

Budzenie się w nocy

Co wieczór kładziesz się o regularnej porze i nie masz większych problemów z zaśnięciem. Jedak prawie każdej nocy regularnie się wybudzasz. Zaczyna Cię to niepokoić i chciałbyś w końcu poznać przyczynę, by jak najszybciej ją wyeliminować. Czym może być spowodowane budzenie w nocy? Przyczyny mogą mieć podłoże zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Fizyczne przyczyny nocnych pobudek:

  • zbyt gorąca temperatura w sypialni (warto utrzymywać temperaturę 18- 21°C, często wietrzyć sypialnię i zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza.)
  • nadużywanie alkoholu, kofeiny, narkotyków (ograniczenie używek, zwłaszcza przed snem powinno wpłynąć korzystnie na jakość snu)
  • korzystanie z urządzeń elektronicznych w łóżku (emitowane przez telefon, tablet czy monitor laptopa światło powoduje spadek melatoniny)
  • choroby

 

Do najczęściej powodujących budzenie w nocy i bezsenność chorób należą:

a) artretyzm – powodujący ból stawów, uniemożliwiający normalny sen

b) częstomocz i choroby nerek – parcie na pęcherz wymusza nocną wizytę w toalecie

c) wady serca

d) kłopoty z oddychaniem spowodowane astmą, bezdechem sennym

e) choroby tarczycy – zaburzenia hormonalne dają o sobie znać również w czasie menopauzy

f) przerost prostaty

g) zespół niespokojnych nóg

Budzę się w nocy

Psychiczne przyczyny wybudzania:

  • stres – spowodowany kłopotami w domu lub w pracy, problemami finansowymi
  • skłonność do zamartwiania się
  • przeciążenie obowiązkami
  • kłopoty emocjonalne

Budzenie się o 3 w nocy

Według chińskich medyków sztuka feng shui pozwala na określenie dolegliwości dotykających nasz organizm w zależności od tego, o której w nocy najczęściej zdarzają nam się pobudki. Oczywiście wszystko zależy również od indywidualnego zegara biologicznego. Ktoś idący spać o 23.30 nie będzie się wybudzał między 21.00 a 23.00.

Budzenie między 21 a 23

Problemy z zaśnięciem lub wybudzanie się w tych godzinach może sygnalizować problemy z tarczycą. Należy sprawdzić czy organizm potrafi osiągnąć równowagę hormonalną, czy nie występują zaburzenia.

Budzenie między 23 a 1

Przyczyną kłopotów ze snem może być stres lub zaburzenia woreczka żółciowego, wytwarzającego żółć niezbędną do trawienia i wchłaniania pokarmu.

Budzenie między 1 a 3

To czas, kiedy organizm oczyszcza się z toksyn. Organem odpowiedzialnym za ten proces jest wątroba. Wybudzanie w tych godzinach może świadczyć o kłopotach z usuwaniem toksyn z organizmu i problemach z funkcjonowaniem wątroby. By poprawić jej pracę warto wypijać więcej wody oraz zrezygnować z alkoholu.

Budzenie między 3 a 4

W tych godzinach organizm pomału przygotowuje się do kolejnego dnia. Krew pompuje tlen do mięśni. Budzenie się o tej porze bez budzika może sygnalizować problemy z płucami. Budzenie się o 3 w nocy może oznaczać także problemy emocjonalne, związane z żałobą, utratą bliskiej osoby, smutkiem.

Budzenie między 5 a 7

To pora, o której budzi się wiele osób. Jeżeli wybudza Cię jednak chęć dłuższego skorzystania z toalety warto przyjrzeć się pracy jelita grubego.

Budzenie w nocy

Dobra jakość snu, na którą składa się jego długość, głębokość i ciągłość gwarantuje nam energię, dobre samopoczucie i chęć do pracy lub nauki. Wszelkie zaburzenia snu wpływają na nas negatywnie. Zarówno zbyt krótki sen jak i wybudzanie się w ciągu nocy obniżają naszą koncentrację, powodują senność w ciągu dnia, spadek energii i wydajności. Na dłuższą metę może powodować nerwowość, irytację i wpływać niekorzystanie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Wyeliminowanie przyczyn powodujących zaburzenia snu pozwoli nam odzyskać równowagę między codziennym funkcjonowaniem a regenerującym wypoczynkiem. Pamiętajmy jednak o czynniku, na który wielu z nas często nie zwraca uwagi. Na rolę wygodnego materaca w komfortowym i wydajnym śnie.

Częste budzenie się w nocy

Zbyt twardy lub zbyt miękki materac sprawi, że możesz odczuwać duży dyskomfort w czasie wypoczynku. Ten dyskomfort może być na tyle dokuczliwy, że uniemożliwi Ci spokojny sen. Jak w takim razie wybrać odpowiedni materac i czym kierować się przy jego zakupie?

Wygodny materac to odpowiednio twardy materac. Należy go dobrać do wagi osób, które będą na nim spać. W tym celu, by ułatwić dopasowanie powierzchni producenci wprowadzili czterostopniowy podział materacy:

Wykorzystywane do produkcji materacy materiały takie jak: lateks, pianka wysokoelastyczna visco memory, kokos lub trawa morska posiadają niezbędne certyfikaty i atesty potwierdzające ich wysoką jakość oraz bezpieczeństwo. W ofercie posiadamy zarówno materace jednostronne jak i materace dwustronne, w każdym rodzaju wkładu wewnętrznego: piankowym, bonellowym i kieszeniowym. Wieloletnie doświadczenie przekłada się na wysoką jakość naszych materacy.

Szukasz przyczyny wybudzenia u różnych specjalistów, postarałeś się wyeliminować wszystkie czynniki mogące pogarszać jakość snu, jednak wciąż irytują Cię nocne pobudki? Przewracanie się z boku na bok, przedłużające się problemy z ponownym zaśnięciem, przerywany sen, dokuczliwe bóle kręgosłupa i mięśni, drętwiejące kończyny...wciąż nie możesz znaleźć winowajcy? Przeanalizuj wszystkie objawy. Przyczyna może okazać się banalna. Czasem wystarczy tylko dobry materac, by pozbyć się uciążliwego problemu jakim jest częste budzenie się w nocy.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Spanie razem i osobno – wady i zalety?
- Jaki materac do łóżka małżeńskiego – pojedynczy czy podwójny?
- Jaki rozmiar łóżka do sypialni wybrać?