Jednym z najmodniejszych trendów wnętrzarskich jest styl minimalistyczny. Charakteryzuje się harmonią, prostotą oraz oszczędną ilością środków wyrazu. Mimo swej prostoty jest użytkowy, wprowadza do wnętrza ład, harmonię i porządek. Minimalistyczne wnętrza są przestrzenne, jasne i pełne naturalnego światła. Pozwalają się wyciszyć i odstresować. Dlatego minimalizm doskonale sprawdza się w sypialni i jest tam coraz częściej wprowadzany.

Podstawą tego wnętrza są naturalne i neutralne barwy, stanowiące doskonałe tło dla całej aranżacji. Przewodnim kolorem występującym na ścianach jest bardzo często biel w jej różnorodnych tonacjach. Równie często stosuje się także barwy takie jak beże, szarości, pastele (błękit, zieleń czy pudrowy róż), podsumowując, kolory które nie rozpraszają.

Istotne są takie szczegóły jak otwarte przestrzenie, przeszklenia wpuszczające jak największą ilość promieni słonecznych.

Sypialnia w stylu minimalistycznym

Głównym elementem każdej sypialni, a szczególnie tej minimalistycznej jest wygodne łóżko. Przeważnie zajmuje centralne miejsce w sypialni i przyciąga główną uwagę. Proste, odpowiednio duże a przede wszystkim bardzo wygodne. Komfort snu zapewni nam odpowiednio dobrany, wysokiej jakości materac do sypialni. Wybierz jeden z modeli materacy kieszeniowych lub materacy lateksowych. Zwróć uwagę na warstwę zewnętrzną. Od niej zależy twardość materaca. Materac miękki to na przykład materac termoelastyczny, materac twardy to materac kokosowy lub materac z trawy morskiej. Poza łóżkiem w sypialni powinny znaleźć się szafki nocne, komoda, toaletka oraz szafa, czyli meble funkcjonalne, ułatwiające przechowywanie. Wszystko powinno tu mieć swoje miejsce. Nie zagracajmy jednak pomieszczenia niepotrzebnymi elementami, ponieważ styl minimalistyczny działa w myśl zasady „im mniej tym lepiej”.

Czy sypialnia w stylu minimalistycznym może być przytulna?

Choć wielu z nas minimalizm kojarzy się z surowością i chłodem wcale taki nie jest. Wszystko jest kwestią odpowiedniego doboru barw i faktur, nielicznych, ale stylowych dodatków oraz klimatycznego oświetlenia. Możesz pozwolić sobie na wiele rozwiązań, ale z zachowaniem niezbędnego w tym stylu umiaru. Nic nie może być przypadkowe. Powinieneś przemyśleć każdy element, pośpiech w urządzaniu sypialni minimalistycznej nie jest więc wskazany. Miłym dla oka akcentem może być barwny i przykuwający wzrok obraz. Z innych ozdób, przydatnych w sypialni warto kupić stylową, designerską lampę lub ciekawą ramkę na zdjęcie. Przytulności dodadzą zapachowe świece, pikowana narzuta na łóżko czy ozdobne poduszki. Dzięki różnorodności faktur i kolorów wnętrze nie będzie nudne i nieciekawe. Mile widziane są tkaniny welurowe, len, pościel z bawełny satynowej. Na podłodze dywan z długiego włosia (umilający poranne wstawanie bosą stopą) a w oknie gładkie, białe lub kremowe firany uszyte z woalu, ocieplające wizualnie wnętrze. Zasłony również warto uszyć z lekkiego materiału, w jasnych lub pastelowych barwach. Sprawdzą się także nowoczesne, proste w formie rolety.

Wśród dodatków, które z pewnością będą pięknie podkreślać prostotę stylu minimalistycznego są naturalne rośliny doniczkowe. Tutaj możemy pozwolić sobie na większą swobodę. Nawet kilka kwiatów w prostych, geometrycznych doniczkach nie odejmie prostoty takiemu wnętrzu.

 

Warto wspomnieć o tak przyziemnej kwestii jak utrzymanie porządku w sypialni. Minimalistyczne wyposażenie pozwala na swobodne odkurzanie a niewielka ilość ozdób ułatwia ścieranie kurzu. Dla praktycznych perfekcjonistów zwracających uwagę na każdy detal, na piękny wygląd, ale również na czystość i porządek to ważny aspekt.

 

Sypialnię w stylu minimalistycznym możemy w łatwy sposób modyfikować, wplatając elementy rustykalne, skandynawskie czy romantyczne. Uzupełniając wnętrze charakterystycznymi dodatkami nadamy mu zupełnie nowego charakteru. Wplecenie elementów drewnianych, wikliny ocieplą wnętrze.

Najważniejsze w urządzaniu każdego wnętrza jest to, byśmy czuli się w nim dobrze i komfortowo.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Materac dla studenta – jak wybrać właściwy?
- Sypialnia według zasad feng shui
- Skąd się biorą sny?