Mowa ciała to niewerbalna komunikacja, sygnalizująca podświadomie nasze aktualne samopoczucie, stan emocjonalny czy podejście do drugiej osoby. Często jest nieświadoma i niezależna od naszych chęci. Podświadome zachowania i gesty mogą nakierunkować drugą osobę co do naszych intencji, pozwalają wczuć się w nasze samopoczucie i aktualny nastrój. Baczny obserwator jest w stanie wychwycić szczegóły mówiące o tym w jakim humorze aktualnie jesteśmy, jakie relacje łączą przechodzącą obok nas parę.

Gesty i spojrzenia wiele mówią o temperaturze uczuć łączących dwoje ludzi. Doskonale odzwierciedla to również pozycja snu w jakiej zasypiają partnerzy. Ujawnia niewypowiedziane emocje, informuje o potrzebach drugiego partnera, o roli jaką pełnią partnerzy w związku i oczekiwaniach względem drugiej osoby.

Spanie na łyżeczkę

Jedną z częściej przybieranych przez partnerów pozycji snu jest spanie na łyżeczkę. Podczas tej pozycji jeden z partnerów obejmuje drugiego i mocno przytula. Najczęściej oznacza ona zaufanie, namiętność i silne przywiązanie. Przytulana osoba czuje się bezpieczna i kochana. Przeważnie zasypiają tak partnerzy w nowych związkach, gdyż odczuwają silną potrzebę kontaktu fizycznego, dotyku i bliskości. W miarę dojrzewania związku zaczynamy zwracać uwagę również na komfort i już po około 10 minutach od zaśnięcia przybieramy wygodniejszą pozycję.

Psychologowie wyróżniają kilka rodzajów pozycji na łyżeczkę. Poza opisaną już „bliską łyżeczką” wyszczególnili jeszcze „łyżeczkę oddaloną” oraz „łyżeczkę jednostronną lub dominującą”.

Spanie na łyżeczkę co oznacza

Łyżeczka oddalona dotyczy najczęściej par z kilkuletnim stażem, których nadal łączy silne uczucie, jednak zdają sobie sprawę również z wagi dobrej jakości snu. Nadal mogą się dotykać jednak zachowują przestrzeń pozwalającą na swobodę ruchów. Bywa też tak, że mimo wieloletniego stażu jedno z partnerów nadal preferuje dużą bliskość i mocno przytula się do partnera. Niekoniecznie oznacza to pozostawanie w najgorętszej fazie związku, może świadczyć o zaborczości lub nadopiekuńczości partnera.

Łyżeczka jednostronna, jak sama nazwa wskazuje, polega na wtulaniu się jednego partnera, podczas gdy drugi „ucieka” i szuka przestrzeni. Przyczyna może być całkiem prozaiczna jak chęć złapania oddechu lub partner nieświadomie chce zwrócić na siebie uwagę lub udaje niedostępnego. Osoba przytulana często potrzebuje opieki i zainteresowania ze strony partnera. Jeżeli to kobieta często przytula mężczyznę oznacza to, że bywa zaborcza i nadopiekuńcza w stosunku do partnera.

Istnieje bardzo dużo opisanych pozycji ciała, przybieranych przez partnerów podczas snu. Wśród nich możemy znaleźć między innymi:

  • plecami do siebie
  • spleceni w uścisku
  • odwróceni tyłem, dotykający się plecami
  • na ramieniu
  • złączeni stopami

Pozycje snu i ich znaczenie

 

Spanie na łyżeczkę - Plecami do siebie

To jeden z popularniejszych sposobów zasypiania. Mimo iż partnerzy są zwróceni w innych kierunkach i nie dotykają się wzajemnie, pozycja ta świadczy o tym że ich związek jest pełen zaufania. Czują się ze sobą dobrze, bezpiecznie i jednocześnie mogą zachować swobodę.

 

Spanie na łyżeczkę - Spleceni w uścisku

Nie jest to najwygodniejsza pozycja do snu, ale bardzo romantyczna i świadcząca o dużej intymności łączącej partnerów. Często śpią tak pary będące w początkowej fazie związku, kiedy uczucia i hormony szaleją. Jeżeli jednak w miarę trwania związku partnerzy śpią tak nadal, może to świadczyć o wzajemnej zależności od siebie i nie jest do końca właściwe.

 

Spanie na łyżeczkę - Odwróceni tyłem, stykający się plecami

Partnerów śpiących w tej pozycji łączy stabilne, pewne uczucie. Czują się w swoim towarzystwie zupełnie zrelaksowani, jednak ich staż jest zazwyczaj krótszy jak par śpiących plecami od siebie i odsuniętych. Te pary wciąż potrzebują dużej bliskości i kontaktu cielesnego.

 

Spanie na łyżeczkę - Na ramieniu

Również znana i bardzo romantyczna pozycja. Kobieta wtulająca głowę w ramię mężczyzny lubi, gdy ktoś się nią opiekuje. Bardzo ufa swojemu partnerowi, a on czuje potrzebę opiekowania się partnerką. Splecione pod kołdrą nogi świadczą o jeszcze większej bliskości. Niektóre kobiety lubiące tą pozycją bywają zależne od mężczyzny i lubią być mu podporządkowane.

 

Spanie na łyżeczkę - Złączeni stopami

Para śpiąca w ten sposób jest ze sobą bardzo blisko, potrzebuje wzajemnej uwagi. Choć w nocy przyjmują wygodną i niezależną pozycję snu, szukają ze sobą kontaktu. Taka pozycja świadczy o dużej miłości i zrozumieniu. Nawet zamknięta w sobie osoba, nie potrafiąca okazywać uczuć dotykając Cię stopami daje sygnał, że potrzebuje Twojej bliskości.

Na łyżeczkę spanie

Nie możemy zapominać, że nawet najwygodniejsza przybrana pozycja na nic się zda, jeżeli materac, na którym śpimy będzie źle dobrany i nie zapewni nam odpowiedniego komfortu. Jakie materace polecamy dla par? Idealnym rozwiązaniem jest materac kieszeniowy. Gwarantuje odpowiednie wsparcie całego ciała, nawet wtedy gdy partnerów dzieli spora różnica wagi. Materace kieszeniowe wykonane są ze sprężyn umieszczonych w pojedynczych kieszonkach. Dzięki temu pracują one niezależnie od siebie i uginają się tylko w miejscu nacisku. Eliminuje to problem zsuwania się osoby lżejszej w kierunku cięższej i niweluje wszelkie ruchy mogące wybudzać naszego partnera podczas zmiany pozycji snu. Materace pocketowe są trwałe i odporne na intensywną eksploatację. Występują w wersji standardowej z liczbą sprężyn wynoszącą 262 szt/m2, w wersji multipocketowej ze zwiększoną liczbą sprężyn do liczby 512 szt/m2 - są to materace multipocket. W ofercie również wersja max plus z wydłużonymi o 5 cm sprężynami oraz mini, ze skróconymi o 6 cm. Wszystkie te materace mogą występować jako materace kokosowe, materace lateksowe, materace z końskim włosiem, materace z trawą morską, materace termoelastyczne i inne.

Spanie na łyżeczkę znaczenie

Nie zapominajmy, że zdrowy, regenerujący sen zapewni dobry nastrój każdego ranka, wpływając pozytywnie na nasze relacje z partnerem i otoczeniem. Opisane pozycje snu mogą być wskazówką co do relacji panującej w związku. Pamiętajmy jednak, że jest to głównie zabawa i należy ją traktować z przymrużeniem oka.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Co zrobić, żeby nie chrapać w nocy - skuteczne sposoby
- Poduszka ortopedyczna do spania na boku i plecach – jaką wybrać, czy warto?
- Narkolepsja - objawy, leczenie i przyczyny