Na zdrowie i kondycję naszego kręgosłupa wpływa wiele czynników. Współczesny styl życia nie sprzyja jego formie. Siedząca praca, często przed komputerem, brak ruchu mogą powodować jego ból. Z roku na rok liczba osób skarżących się na dolegliwości ze strony kręgosłupa rośnie. Im wcześniej zaczniemy o niego dbać, tym większa szansa, że uda nam się uniknąć deformacji kręgów i częstych wizyt u fizjoterapeuty. Poza regularnym ruchem, ćwiczeniom rozciągającym, warto zacząć używać poduszki ortopedycznej.

Poduszka ortopedyczna do spania

Większość z nas śpi na zwykłej poduszce, wypełnionej pierzem lub materiałem syntetycznym. Często ignorujemy takie parametry jak twardość czy kształt poduszki, nie zastanawiając się jak duże ma to znaczenie dla naszego komfortu oraz samopoczucia. Źle wyprofilowana poduszka może powodować ból w okolicy odcinka szyjnego, częste bóle głowy, napięcie mięśni karku. Może prowadzić do bezsenności, która bardzo pogorszy komfort naszego życia. Decyzja o zakupie poduszki ortopedycznej często wymuszona jest takimi problemami. Nie warto czekać i zwlekać z zakupem aż do momentu, kiedy nasze dolegliwości będą tak intensywne, że uniemożliwią nam normalne funkcjonowanie.

Poduszki ortopedyczne zwane również ergonomicznymi są produktem łatwo dostępnym. Na rynku znajdziemy ogromny wybór różnych marek. Czym powinniśmy się kierować przy zakupie tego produktu?

Poduszki ortopedyczne

Skoro zdecydowaliśmy się już na zakup poduszki ergonomicznej powinniśmy przemyśleć jej rodzaj. Rozmiar dobieramy w zależności od naszych gabarytów. Im większa odległość pomiędzy karkiem a barkiem, tym wyższa powinna być poduszka. Musi wypełniać przestrzeń pomiędzy tymi miejscami, ponieważ tylko wtedy właściwie spełni swoją rolę.

Po określeniu wielkości poduszki powinniśmy dobrać jej kształt do pozycji snu, którą najczęściej przybieramy. W czasie nocy często ją zmieniamy, warto więc zaobserwować w jakiej pozycji najczęściej się budzimy i w jakiej zasypiamy. Będzie to dla nas pomocna wskazówka. Najbardziej popularne pozycje to pozycja boczna oraz na plecach. Kolejną jest pozycja spania na brzuchu.

Poduszka ortopedyczna do spania na boku i plecach

Śpiąc na plecach zapewniamy największy komfort naszemu ciału, a w szczególności kręgosłupowi. To najbardziej optymalna pozycja snu. Ciało jest dobrze podparte, kręgosłup przybiera naturalną krzywiznę. Ułożone swobodnie wzdłuż ciała ręce oraz nogi nie cierpną, układ krążeniowy sprawniej pracuje. Narządy wewnętrzne nie są uciskane. Dokuczać może nam jednak bezdech senny oraz chrapanie. Spanie na plecach przyczynia się do nasilenia tych dolegliwości.

Poduszka ortopedyczna do spania na plecach i na boku ma charakterystyczną ergonomię przypominającą kształtem falę. Po dwóch stronach posiada zaokrąglenie, z jednej strony wyższe, z drugiej niższe. Pomiędzy nimi znajduje się wyprofilowane wgłębienie na głowę. Śpiąc na takiej poduszce utrzymujemy głowę w jednej pozycji, a odcinek szyjny kręgosłupa jest dobrze podpierany. W przypadku spania na plecach musimy jednak pamiętać, że poduszka nie może być zbyt wysoka, ponieważ spowoduje wypychanie kręgosłupa do góry i nie będzie służyła temu, czemu służyć powinna.

Poduszka rehabilitacyjna

Najczęściej przybieraną pozycją jest pozycja boczna. W takiej pozie śpi najwięcej ludzi. Jest wygodna i sprawia, że ciało ułożone jest w komfortowy sposób. Spanie na prawym lub lewym boku usprawnia krążenie. Niezwykle ważny jest tu właściwy dobór wysokości poduszki. Zbyt wysoka lub za niska sprawi, że kark nienaturalnie się wygnie. Spowoduje to uciążliwy ból w okolicy szyi, zesztywnienie karku oraz napięcie mięśni.

Wśród ogromnego asortymentu poduszek znajduje się również długa poduszka do spania na boku. Może mieć kształt rogala, prostej, prostokątnej poduszki, dla dzieci przybiera kształt zwierzątek lub warzyw. Najważniejsze są jednak jej właściwości. Poduszkę umieszczamy przeważnie pod głową oraz między nogami, można z niej jednak korzystać na wiele różnych sposobów. Dzięki temu kręgosłup zachowuje linię prostą, kark i biodra są odciążone. Poduszka zapobiega napięciom mięśni i bólom.

Poduszki do spania na boku

Najmniej zdrową pozycją dla naszego ciała jest pozycja na brzuchu. Wpływa niekorzystnie na nasz układ oddechowy, uciska brzuch, deformuje kręgosłup. Wymusza nienaturalne wygięcie karku. Dobranie poduszki jest w tym przypadku najtrudniejsze. Przede wszystkim poduszka musi być niska, by nie wyginać dodatkowo odcinka szyjnego do góry. Często jest wycięta po bokach, tworząc kształt motyla. Dzięki temu śpiący może objąć ją rękami. Poduszka pomaga w uzyskaniu wygodnej pozycji do spania, podpiera głowę oraz redukuje napięcie w odcinku szyjnym kręgosłupa. Łagodzi bóle pleców.

Poduszka ortopedyczna i wygodny materac – duet idealny

Zakup poduszki ortopedycznej to dobra decyzja. Jednak bez odpowiednio dobranego materaca nie będzie spełniała swoich funkcji. Nieodpowiednia twardość materaca może nam popsuć cały efekt. Zbyt twardy materac sprawi, że ciało będzie obolałe, zbyt miękki będzie powodował bóle kręgosłupa. Należy je dobierać do wagi. Materac miękki dla wagi nie przekraczającej 60 kg, materac średnio twardy dla wagi w przedziale 60 – 100 kg, materac twardy dla wagi powyżej 100 kg i materac bardzo twardy dla ważących ponad 120 kg. W naszym sklepie dostępne są materace lateksowe, materace profilowane molet, materace piankowe i materace bonellowe, materace jednostronne i materace dwustronne. Pełną ofertę znajdziesz na sweetsen.pl.

Poduszka ortopedyczna na kręgosłup szyjny

Posiadanie wygodnego materaca oraz profilowanej poduszki ortopedycznej polecamy każdemu. Profilaktyczne stosowanie pozwoli uniknąć w przyszłości bolesnych dolegliwości. Są jednak przeciwwskazania w jej stosowaniu. Nie powinny jej używać osoby po ciężkich urazach kręgosłupa, noszące kołnierz ortopedyczny oraz dzieci do 2 roku życia.

Jeżeli nie dotyczą Cię poważne schorzenia kręgosłupa wymagające kontaktu z lekarzem lub fizjoterapeutą nie zwlekaj i jak najszybciej dokonaj zakupu.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Narkolepsja - objawy, leczenie i przyczyny
- Sen polifazowy - na czym polega?
- Głęboki sen – ile powinien trwać sen głęboki?