Sny to wizje jakich doświadczamy w trakcie trwania fazy REM. Są pełne obrazów, dźwięków i emocji, niejednokrotnie bardzo realnych. Wywołują w nas takie uczucia jak radość, smutek, przerażenie. Mimo, iż doświadczamy ich w stanie nieświadomości (w trakcie snu jako stanu fizjologicznego wyłączone zostają pewne funkcje naszego organizmu jak chodzenie, mówienie) zdarza się, że śniąc o rzeczach przykrych - płaczemy, przy emocjonujących - mówimy a wesołych - śmiejemy się. W ciągu nocy śnimy kilkakrotnie, lecz to ostatni sen zapamiętujemy najczęściej, choć nie zawsze. Jeżeli uda nam się sen zapamiętać warto go komuś opowiedzieć zaraz po przebudzeniu lub zapisać w notesie. W ciągu dnia może nam stopniowo znikać z pamięci. Jeżeli lubisz poznawać samego siebie, sny są doskonałą formą samoanalizy. Warto je od czasu do czasu interpretować, gdyż możemy odkryć o sobie wiele nieznanych faktów. Poznać ukryte lęki i pragnienia.

Teorie dotyczące snów

Istotną rolę snom przypisywano już około 3000 roku p.n.e. Wtedy też miały miejsce ich pierwsze analizy. Izraelici oraz Egipcjanie traktowali sny jako przesłanie od swoich bogów. Chińczycy wierzyli, że podczas snu dusza znajduje się poza ciałem. Przełomowym momentem dla znaczenia snu w życiu człowieka okazała się wydana w 1899 roku (postdatowana w 1900 r.) książka Zygmunta Freuda pt. „Objaśnienie marzeń sennych”. Według jego teorii marzenia senne są metaforą pragnień i marzeń, przedstawioną w nieoczywisty sposób, często w zniekształconym obrazie. Oczywiście jest to bardzo uproszczone objaśnienie tez zawartych w dziele. W rzeczywistości jest to głęboka analiza, pełna naukowych twierdzeń. Analizując sny swoich pacjentów Freud pozwalał im poznać ich ukrytą „nieświadomość psychiczną” oraz formy jej zaburzeń.

Nad teorią Freuda pochylił się współczesny psychoanalityk i neuropsycholog Mark Solms. Podobnie jak Freud uważa on, że za sen i psychozę odpowiadają te same mechanizmy mózgowe. Dziś posiadamy znacznie więcej możliwości badania mózgu zarówno pod względem jego budowy jak również jego funkcji. Odkryto m.in., że lecząc choroby psychiczne za pomocą leukotomii pacjenci pozbywali się urojeń i omamów, zatracali jednak niestety również zdolność do śnienia.

Już w latach 50 tych minionego wieku odkryto, że śnimy w fazie REM czyli fazie szybkich ruchów gałek oczny. Odkryli to Kleitman i Aserinski podczas jednego z badań. Zauważyli bowiem wzmożone ruchy gałek ocznych u jednego z pacjentów, gdy go w tym momencie wybudzili okazało się, że śnił. Aserinsky to doktorant Kleitmana znany również z tego, że odkrył cykliczność snu. Śnimy w każdej fazie REM, czyli kilka razy w ciągu nocy, jednak zapamiętujemy zazwyczaj tylko ten ostatni sen. Co sprzyja zapamiętywaniu snów? Przede wszystkim wydłużenie cyklu spania (budzenie bez budzika pozwala łagodniej przejść od fazy snu do jawy), zapisanie lub opowiedzenie snu zaraz po przebudzeniu, unikanie zachowań skracających fazę REM jak na przykład spożywanie alkoholu. A czy warto analizować sny? Czy chcą nam one coś przekazać lub uświadomić?

Interpretowanie snów

Jeżeli przyjmujemy, że sny są odbiciem naszych ukrytych obaw i marzeń lub że odzwierciedlają nasze przeżycia i refleksje, to warto bliżej się im przyjrzeć. Dzięki przeanalizowaniu wydarzeń i uczuć jakie odczuwamy w naszych snach, możemy dowiedzieć się prawdy o sobie oraz przepracować emocje, z którymi na jawie nie możemy sobie poradzić. Strata bliskiej osoby, stres związany z pracą, nadmiar obowiązków domowych – często nie pozwalamy sobie na słabości czyli gniew, płacz lub smutek. Sny dają możliwość ujścia tym emocjom. Każdemu z nas zdarzyło się płakać przez sen, śmiać a podczas koszmarów niespokojnie wiercić. Gotowe senniki, czy to w formie papierowej czy elektronicznej powinniśmy traktować z dystansem. Każdy z nas jest bowiem inny, ma za sobą różne doświadczenia, różnimy się charakterem, posiadamy różną odporność na stres. Symbole mogą nam dać do myślenia, wskazać kierunek interpretacji, jednak w przypadku analizy powinniśmy popatrzeć głębiej, odnieść się do własnych przeżyć i spróbować zrozumieć co podpowiada nam nasza podświadomość.

Jak interpretować sny, kiedy podejście poszczególnych badaczy jest zupełnie odmienne. Idąc teorią Freuda nasze sny to wewnętrzne konflikty jakie ze sobą toczymy, badając sny teorią Junga odkryjemy swoją dusze i skrywane pragnienia. Ważne by wziąć pod uwagę to, czy sen powtarza nam się regularnie od jakiegoś czasu czy był wynikiem pewnej rozmowy lub oglądanego wieczorem filmu.

Podsumowując, analizowanie snów jest jednym z ciekawszych sposobów na bardziej wnikliwe poznanie siebie i warto go spróbować.

By mieć sny trzeba wygodnie spać

Odpowiednie warunki wypoczynku pozwalają nam komfortowo spać i pozytywnie wpływają na głębokość i jakość snu. Przede wszystkim zadbaj o właściwą higienę snu:

  • utrzymuj odpowiednią temperaturę w sypialni
  • zadbaj o wyciszone i wyciemnione pomieszczenie
  • bądź aktywny, ruch, świeże powietrze i odpowiednia dieta przed snem
  • unikaj wieczorem używek takich jak kawa, papierosy, mocna herbata
  • nie próbuj zasnąć na siłę
  • wstawaj po przebudzeniu, nie przeciągaj leżenia w łóżku
  • unikaj drzemek w ciągu dnia
  • kup wygodny materac

Z naszej strony jesteśmy w stanie zaproponować Państwu wysokiej jakości materace w bardzo różnorodnym asortymencie. Oferujemy cztery twardości czyli materace miękkie, materace średnio twarde, materace twarde oraz materace bardzo twarde. Jeżeli śpisz sam możesz kupić materac bonellowy, dla osób o niskiej wadze oraz dzieci proponujemy materac piankowy, dla tych cięższych materac lateksowy z 16 cm rdzeniem z pianki lateksowej. Pary oraz osoby cięższe będą się czuć komfortowo na materacu pocketowym lub materacu multipocketowym. Chętnie doradzimy wybór warstwy zewnętrznej materaca. To ona ma największy wpływ na odczuwany komfort. Zapoznaj się z właściwościami materaca termoelastycznego, materaca profilowanego moletowanego, materaca profilowanego visco memory, materaca kokosowego, materaca z trawą morską oraz materaca z końskim włosiem.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: