Lubisz wygodę i komfort zwłaszcza podczas snu, zdajesz sobie sprawę z tego, jak istotne znaczenie dla naszego zdrowia ma nocna regeneracja. Stoisz przed dylematem kanapa czy łóżko? Zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie lepsze i na co zwrócić szczególną uwagę? Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości lub sprawić, że będą odrobinę mniejsze. Rozważymy za i przeciw obydwu rozwiązań.

Dlaczego tradycyjne łóżko to najlepsza opcja?

Niezależnie od powodów, które Tobą kierują opcja zakupu tradycyjnego łóżka z materacem powinna być obowiązkowo rozważona. Nic nie zastąpi oferowanego przez nie komfortu. To jego główne przeznaczenie. Jeżeli posiadasz w mieszkaniu wystarczającą ilość miejsca, które możesz przeznaczyć na kącik sypialniany, wstaw tam łóżko pasujące do Twojego stylu i materac dopasowany do Twoich preferencji. Z pewnością będzie to decyzja, której nie pożałujesz. Dlaczego łóżko to korzystna opcja? Przyjrzyjmy się budowie i właściwościom łóżek tradycyjnych. Ich główne cechy to między innymi:

  • różnorodne surowce, z których wykonane są ramy łóżka (łatwo dopasować je do każdego stylu wnętrza, dostępne między innymi ramy drewniane, metalowe lub z płyt meblowych)
  • kilkuelementowa budowa (rama+stelaż+materac)
  • możliwość dopasowania materaca do potrzeb i preferencji użytkownika i możliwość jego wymiany
  • głównym przeznaczeniem łóżka jest spanie/leżenie

Mimo niewątpliwej przewagi łóżka nad kanapą nie zawsze jest możliwość wyboru tej opcji. Czasem brak miejsca wymusza na nas zakup rozkładanej kanapy, wersalki lub narożnika. Najczęściej wtedy, gdy mieszkamy w kawalerce lub niewielkim mieszkaniu i w przypadku rodziców pokój dzienny pełni funkcję i salonu i sypialni. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam wielofunkcyjna kanapa.

Wady i zalety kanapy do spania

Dwa w jednym czyli wygodna kanapa do siedzenia i do leżenia. Jeżeli szukasz praktycznego rozwiązania do swojego niewielkiego mieszkania, chcesz zaoszczędzić trochę miejsca a jednocześnie pokój dzienny jest również sypialnią, to zakup kanapy może być strzałem w dziesiątkę. Cechuje się niewielkimi gabarytami przy złożeniu i przestrzennością po rozłożeniu. Warto zainwestować w produkt dobrej jakości czyli taki, który posiada mocne, odporne mechanizmy oraz trwałe i wygodne surowce, z których wykonane są warstwy zewnętrzne. Odporna na wygniatanie pianka, komfortowe sprężyny, łatwa w czyszczeniu tapicerka to szczegóły, które wpłyną na jakość wypoczynku oraz praktyczność i funkcjonalność mebla. Sprawdź również czy kanapa posiada schowek, w którym co rano schowasz pościel, ponieważ zostawianie jej na wierzchu będzie uciążliwe i nieestetyczne. Pomimo licznych walorów oraz funkcjonalności kanapa ma również wady. Z pewnością jedną z największych jest brak możliwości wymiany wypełnienia. Materac w tradycyjnym łóżku możemy zmienić w dowolnym momencie, gdy się zużyje, gdy źle dobierzemy parametry lub nasze gusta się zmienią. W przypadku kanapy powinniśmy już na wstępie dokładnie przemyśleć rodzaj materiału. Wybór jest różnorodny, dostępne są zarówno kanapy z miękkim wypełnieniem piankowym dla sympatyków uczucia otulenia i zapadania oraz modele z wkładem sprężynowym, dla osób starszych, mających problemy z wstawaniem oraz preferujących sztywne podłoże do snu.

Łóżko czy kanapa? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi

Kwestia wyboru mebla do spania jest sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników. Jak już wspominaliśmy przede wszystkim od możliwości aranżacyjnych. W małym mieszkaniu, gdy musimy spać w niewielkim salonie umieszczenie nieskładanego łóżka byłoby niefunkcjonalne i nie prezentowało się elegancko. Inaczej sprawa wygląda, gdy pokój jest duży i możemy wydzielić osobno strefę nocną i dzienną. Warto wówczas zastanowić się nad rozgraniczeniem tych stref przez zastosowanie np. parawanu. Kanapa w malutkiej kawalerce to rozwiązanie idealne. Mebel ten przydatny jest również wtedy, gdy posiadamy własną sypialnię, ale salon pełni rolę tej gościnnej i tam musimy przenocować gości. Niewątpliwie prawdziwe łóżko jest marzeniem każdego. I nie ma w tym niczego dziwnego. Wypoczynek na nim jest nieporównywalny z każdym innym meblem: narożnikiem, kanapą czy wersalką. Kluczową sprawą jest jednak wybór właściwego materaca. Dla osób lekkich oraz dzieci – materac miękki, dla ważących pomiędzy 60 a 100 kg – materac średnio twardy, dla tych cięższych – materac twardy lub materac bardzo twardy. Niewłaściwy dobór twardości może wywołać duży dyskomfort, dolegliwości bólowe i utrudniać zasypianie. Na trwałość materaca wpływa z kolei jego rdzeń. Do wyboru materace piankowe, materace lateksowe oraz materace pocketowe i multipocketowe. Jeżeli nie wiesz czym różni się materac kokosowy od materaca z trawą morską lub materac termoelastyczny od materaca profilowanego molet skontaktuj się z naszymi doradcami.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: