Pierwsze prawdziwe łóżko... zazwyczaj wybierają je rodzice dla swojego rosnącego brzdąca. Samodzielnie wybieramy je najczęściej dopiero wtedy, gdy wyprowadzamy się z domu i urządzamy swoje własne gniazdko. Nie oznacza to jednak, że dla małego dziecka nie jest to ważne przeżycie. Wyprowadzka z sypialni rodziców i sen na łóżku, z którego może samodzielnie zejść to prawdziwa rewolucja. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu i na jakie cechy zwrócić uwagę.

Pierwsze prawdziwe łóżko dla dziecka

Ponieważ dzieci wchodzą w poszczególne etapy w różnym czasie, jedno otrzyma pierwsze łóżko już w wieku 1,5 roku, drugie - mając 3 latka lub więcej. Wszystko zależy od gotowości pociechy i jej samodzielności. Są jednak uniwersalne zasady dotyczące zakupu łóżka niezależnie od wieku dziecka. Przede wszystkim powinno mieć odpowiednią wysokość, by wchodzenie i schodzenie nie sprawiało trudności a także, w razie potrzeby zabezpieczenie, by dziecko z niego nie spadło. Rynek oferuje bogaty wybór łóżek, zarówno drewnianych jak i tapicerowanych. Niektóre z nich mają bardzo fantazyjne kształty, na przykład bajkowego samochodu lub łoża prawdziwej księżniczki z przepięknym baldachimem. Jednak to materac powinien zapewniać dziecku komfort i gwarantować właściwe podparcie sylwetki, by prawidłowo się rozwijała. Dla małych, lekkich dzieci polecamy materace piankowe, które podpierają ciało na całej długości. Materace są lekkie, przewiewne, mają właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne, gdyż nie namnażają się w nich szkodliwe patogeny. Mały zmarzluch doceni ogrzewające właściwości materaca termoelastycznego, wykonanego z pianki visco memory. Pianka dopasowuje się do sylwetki pod wpływem ciepła i nacisku. Oferujemy różnorodne rozmiary, zarówno standardowe jak i nietypowe. Umożliwiamy dopasowanie rozmiaru łóżka do dostępnej przestrzeni.

Samodzielny wybór pierwszego łóżka

Wyprowadzka z domu to najczęściej pierwszy moment zakupu prawdziwego łóżka. Wynajmując mieszkanie lub urządzając swoje własne aranżujemy je według potrzeb i upodobań. Niezależnie od tego czy jest to mała kawalerka czy rodzinne mieszkanie z osobną sypialnią, łóżko to jeden z najważniejszych mebli. Gdy kupujemy pojedyncze łóżko wybór jest prostszy. Najczęściej to standardowy rozmiar, do którego dobieramy odpowiedni materac. Dopasowujemy go do indywidualnych potrzeb. Odpowiednia twardość, rodzaj rdzenia oraz surowce na warstwach zewnętrznych będą stanowiły o jego wygodzie. Do wyboru materace miękkie (waga nie przekraczająca 60 kg), materace średnio twarde (waga 60-100 kg), materace twarde (powyżej 100 kg) oraz materace bardzo twarde (powyżej 120 kg). Dla osoby śpiącej w pojedynkę odpowiedni będzie zarówno materac kieszeniowy jak i materac bonellowy a doskonały pod względem komfortu i trwałości – materac lateksowy.

Dzieląc łóżko z partnerem należy brać pod uwagę również jego potrzeby. Niejednokrotnie różnią się one znacznie od siebie i niezbędny jest kompromis. Materac powinien być jednak dobierany do wagi osoby cięższej, dzięki temu znacznie wydłużymy jego żywotność. Dla par polecamy materace pocketowe lub materace multipocketowe. Dzięki niezależnej pracy sprężyn materac ugina się tylko w miejscu nacisku, ruchy są amortyzowane i partnerzy nie przeszkadzają sobie wzajemnie.

Jak wybrać prawdziwe łóżko czyli na co zwracać uwagę?

W poprzedniej części artykułu skupiliśmy się głównie na rodzaju materaca jaki powinniśmy wybrać. Jednak materac to nie wszystko. Zastanawiając się nad wyborem łóżka musimy zdecydować o tym, z czego wykonana będzie rama. W przypadku dzieci zwróćmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo zastosowanych surowców. Najpopularniejsze są łóżka drewniane, tapicerowane oraz wykonane z metalu. Wygląd łóżka dopasujmy do stylu sypialni tak, by tworzyło z nią spójną całość. Im bardziej uniwersalny styl wybierzemy, tym łatwiej zmienimy aranżację sypialni bez potrzeby wymiany łóżka. Prosta, drewniana rama wpisze się doskonale zarówno w styl skandynawski jak również klasyczny czy nowoczesny. Rama metalowa podkreśli industrialny, surowy klimat loftu lub nada uroku sypialni romantycznej. Przytulność i delikatność to z kolei cechy łóżek tapicerowanych.

Kolejnym nieodłącznym elementem łóżka jest elastyczny, trwały stelaż. Musi stanowić doskonałe podparcie dla materaca, zapewniając jednocześnie dobrą wentylację. Poszczególne szczeble powinny mieć właściwą szerokość i rozstaw.

Kupując łóżko należy zwrócić uwagę na kilka różnych czynników. Tylko dobrze dobrane wszystkie elementy łóżka stworzą wygodne miejsce do spania. Pamiętajmy więc zarówno o dobrej jakości materacu jak i o stelażu i ramie. Znalezienie tych właściwych nie sprawia dziś kłopotu, problemem może być zdecydowanie się na konkretną wersję przy tak różnorodnym wyborze.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: