Dobroczynny wpływ muzyki na nasze samopoczucie i nastrój są znane od tysięcy lat. Ciche i kojące dźwięki sprzyjają relaksowi, wypoczynkowi i snom. Łagodne tony, naturalne odgłosy przyrody jak śpiew ptaków, szum rzeki czy fal morskich odprężają i relaksują czyli eliminują stres, jeden z głównych czynników uniemożliwiających szybkie zaśnięcie i spokojny sen. Melodyjny śpiew przy akompaniamencie muzycznym może mieć podobne działanie. Gusta są jednak różne, ważne by znaleźć piosenkę lub melodię, które pozytywnie na nas wpływają i wprowadzają nas w odpowiedni klimat.

Wpływ muzyki relaksacyjnej na dzieci i dorosłych

Dziedziną, w której wykorzystuje się muzykę oraz śpiew jako podstawowe źródło oddziaływania na drugą osobę, jej samopoczucie a nawet zdrowie jest muzykoterapia. Jej głównym założeniem jest poprawa zdrowia fizycznego, emocjonalnego lub psychicznego. Muzyka wpływa bowiem na samopoczucie człowieka, ma korzystne działanie w chorobach układu krążenia (obniża ciśnienie krwi), łagodzi ból, wspiera rehabilitację, jest z powodzeniem stosowana w zespole stresu pourazowego.

Muzyka relaksacyjna nas uspokaja i rozluźnia, musi być jednak dobrze dopasowana do naszych indywidualnych preferencji, by nie przyniosła odwrotnego skutku jak irytacja czy rozdrażnienie. Może przywoływać wspomnienia. Wolne utwory zwalniają tętno i oddech oraz obniżają ciśnienie krwi. Muzyka klasyczna ma pozytywny wpływ na rozwój małych dzieci, przyspiesza umiejętność mówienia, często mamy słuchają tego rodzaju muzyki będąc jeszcze w ciąży, by stymulować prawidłowy rozwój mózgu u nienarodzonych jeszcze dzieci. To tylko część niesamowitych korzyści wynikających ze słuchania muzyki. Skoro już jest ich tak wiele, nie powinien dziwić jej pozytywny wpływ na sen i regenerację.

Pozytywny wpływ muzyki relaksacyjnej na sen

Dlaczego muzyka relaksacyjna miałaby ułatwiać szybsze zaśnięcie i zwiększać jakość snu? Odpowiedź jest prosta. Słuchanie ulubionej muzyki relaksuje nas i odpręża, sprawia, że zapominamy o troskach i problemach, obniża się poziom stresu. To wystarcza by dobrze się wysypiać. Muzyka koi nasze nerwy, pozwala się cieszyć głębokim, nieprzerywanym snem. Gdy jesteśmy zrelaksowani i odprężeni, a przy tym czujemy się bezpiecznie śpimy głęboko i efektywnie.

Jaki rodzaj muzyki jest zalecany w celu wyciszenia organizmu, który gatunek jest najlepszy? Wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Znawcy tematu podkreślają, że tak naprawdę istotna jest harmonia, równy rytm, odpowiednia głośność, instrumenty powinny wydawać miękkie, ciepłe dźwięki. Muzyka nie może być zbyt głośna, powinna lecieć w tle, nie powinna być nachalna a wręcz przeciwnie, prawie niewyczuwalna.

Odprężony umysł i ciało ułożone na wygodnym materacu to klucz do głębokiego wypoczynku.

Wygodny materac sprzyja relaksowi

Komfortowe warunki snu czyli wygodny materac to doskonała recepta na wydajny sen. Jak dobrać ten właściwy? Istnieje kilka wytycznych, którymi powinniśmy się kierować. Podstawową zasadą jest dobranie odpowiedniej twardości materaca. Nasza oferta zawiera wszystkie cztery twardości, które przypisane są różnym przedziałom wagowym:

Zarówno zbyt miękki jak i zbyt twardy materac mogą skutecznie utrudniać spokojny sen. Mogą być przyczyną bólu kręgosłupa a nawet całego ciała, zbyt twardy będzie przyczyną drętwienia kończyn.

Kolejnym istotnym parametrem jest również rdzeń materaca. Odpowiada głównie za trwałość materaca oraz za właściwe wsparcie sylwetki. Przy jego wyborze również powinniśmy zwrócić uwagę na naszą wagę. Wyróżniamy materace piankowe wykonane z pianki T25, dedykowane głównie dzieciom i osobom lekkim. Ich ograniczona odporność na duże obciążenia sprawia, że mogą się szybko wypracować. Dla ciężkich osób, które chcą spać na naprawdę wygodnej powierzchni, lecz preferują wkłady bez sprężyn powinny zdecydować się na luksusowy materac lateksowy. Wyróżnia się wyjątkową trwałością i komfortem. Wiele osób decyduje się na materac ze sprężynami. Wśród nich dostępne są niskobudżetowe, znane od lat materace bonellowe oraz materace na sprężynie kieszeniowej. Podstawową wersją są materace pocketowe ze sprężynami w ilości 262 szt/m2, twardsze i sztywniejsze są materace multipocketowe (510 szt/m2).

W ramach jednej twardości klienci mogą wybrać różne wersje warstw zewnętrznych. Materace termoelastyczne z podwójną warstwą pianki visco memory to materace miękkie natomiast z pojedynczą – materace średnio twarde. Wśród tych średnio twardych znajdziemy również materace z warstwą pianki lateksowej, materace z pianką T25, materace profilowane molet, materace profilowane visco molet. Do materacy twardych zaliczamy materace kokosowe oraz materace z trawą morską a do materacy bardzo twardych te z podwójną warstwą kokosową i materace z końskim włosiem.

Jeżeli zapewnimy sobie odpowiednie warunki do snu, zarówno te fizyczne jak i emocjonalne każdego poranka będziemy budzić się rześcy i pełni energii na nadchodzący dzień.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: