Czy tylko duże i przestronne pomieszczenie pozwoli nam urządzić sypialnię marzeń? Czy niewielki, mało ustawny metraż z góry przekreśla możliwość posiadania przytulnej alkowy? Na szczęście również posiadacze małego mieszkania mogą zaaranżować pokój marzeń i nie musi pozostać on w sferze snów. Wszystko zależy od naszego talentu aranżacyjnego, pomysłowości oraz praktycznych rozwiązań. Musimy zapomnieć o przypadkowości i chaosie i postawić na klasyczne, sprawdzone rozwiązania. Jeżeli jest taka potrzeba zamówić meble na wymiar, ograniczyć ilość zbędnych bibelotów do minimum, zadbać o ład i harmonię. Ale po kolei...

Jakie łóżko wybrać?

Jednym z pierwszych dylematów, przed jakim stają osoby urządzające swoje sypialniane wnętrze jest wielkość oraz rodzaj łóżka. Łóżko to bezdyskusyjnie najważniejszy element w każdej sypialni i stanowi podstawę wysokiej jakości wypoczynku. Odpowiednia powierzchnia materaca i przestrzeń gwarantują wygodę i swobodny sen niezależnie od tego czy śpimy sami czy z partnerem. Niezbędne minimum gwarantujące komfort snu jednej, dorosłej osobie to 80 cm szerokości natomiast materace dla par rozpoczynają się już od 140 cm. To standardowe rozmiary, do których zaliczamy jeszcze materace pojedyncze o szerokości 90 cm, 100 cm, 120 cm oraz materace dwuosobowe o szerokości, 160 cm, 180 cm i 200 cm. Dodatkowo w naszym sklepie Sweetsen.pl oferujemy wyjątkowe produkty o niestandardowych wymiarach, co 5 cm zarówno z długości jak i z szerokości. Dzięki temu masz szanse jeszcze lepiej zaplanować każdy wolny kąt swojej małej sypialni.

Skoro jesteśmy przy materacach warto wspomnieć, że rynek oferuje bardzo wiele różnorodnych modeli, więc każdy znajdzie produkt odpowiadający jego preferencjom i wymaganiom. Podstawą jest dopasowanie twardości materaca do wagi jego użytkownika. Oferujemy cztery twardości:

Materace różnią się także typem rdzenia i jest to kolejny parametr wpływający na jakość snu oraz trwałość materaca. Wyróżniamy materace piankowe wykonane z pianki T25, materace bonellowe ze sprężynami w kształcie klepsydry, charakteryzujące się elastycznością powierzchniową (ciężar jest równomiernie rozkładany pomiędzy wszystkie sprężyny), materace lateksowe wykonane z 16 cm wysokości bloku pianki lateksowej (najdroższe i najbardziej ekskluzywne materace, gwarantujące najwyższy komfort snu) oraz materace kieszeniowe ( pocket oraz multipocket). Materace pocketowe wykonane są ze sprężyn w kształcie walca, umieszczonych w osobnych, materiałowych kieszonkach w ilości 262 szt/m2 natomiast materace multipocketowe mają zwiększoną ilość sprężyn wynoszącą 510 szt/m2.

Również w zależności od preferowanych surowców na warstwach zewnętrznych nasi klienci mogą wybrać pomiędzy materacem kokosowym, materacem z trawą morską, materacem z końskim włosiem, materacem profilowanym molet, materacem z pianką profilowaną visco memory, materacem termoelastycznym. Oferujemy materace jednostronne oraz materace dwustronne.

Mimo, iż wybór materaca pozostawiamy przeważnie na sam koniec nie zapominajmy, że ma duże znaczenie w jakości naszego wypoczynku i może go albo mocno podnieść albo skutecznie uniemożliwić komfortowy sen.

Zanim przystąpimy do aranżacji sypialni i zakupu łóżka zastanówmy się w jakim stylu będzie ona urządzona. Od naszych upodobań zależy czy zdecydujemy się na sielski, romantyczny wystrój czy na chłodny, loftowy wygląd (główne cechy to duże okna, surowe materiały jak metal, beton, szkło, także drewno, odcienie szarości, czerń, biel, beże) albo minimalistyczny i prosty styl skandynawski ( podstawowe barwy to biel, beż, szarości; naturalne materiały jak drewno, len, bawełna, proste formy, miękkie tkaniny). Do ciasnych pomieszczeń nadają się także takie style jak np.:

  • nowoczesny (charakteryzujący się przestronnością i prostotą, brakiem zdobień i dekoracji, praktycznością, stonowaną kolorystyką, prostymi i geometrycznymi formami)
  • Hampton (inspirowany nadmorskimi klimatami, sprzyjający wyciszeniu i odpoczynkowi, styl jest wygodny i naturalny, ale widać w nim lekki luksus, charakterystyczne cechy to długie i jasne zasłony, neutralne kolory, drewno, duże i jasne lampy

Mała sypialnia – jakie łóżko wybrać?

Omówiliśmy już podstawę każdego wygodnego łóżka czyli materac, teraz skupmy się na jego pozostałych cechach. Małe łóżko w sypialni nie zawsze zdaje egzamin, czasem warto zrezygnować ze zbędnych elementów (jak dodatkowy stolik, fotel, duże rośliny, otomana, toaletka) na korzyść większego rozmiaru, szczególnie jeśli dla użytkowników liczy się przestrzeń lub w nocy odwiedzają ich dzieci lub zwierzęta. Pod uwagę powinniśmy wziąć także:

  • wysokość łóżka ( niskie, tzw. japońskie łóżka choć bardzo praktyczne na poddaszu nie zdadzą egzaminu w przypadku osób starszych, które często mają problem ze wstawaniem),
  • dodatkowe elementy wyposażenia jak szuflady, w których można schować dodatkową pościel, kołdry lub poduszki
  • możliwość odkurzenia pod łóżkiem (nóżki muszą być odpowiednio wysokie), gdy sypialnia należy do osób uczulonych na kurz czy inne patogeny. Wysokie nóżki nadają także lekkości i mniej „topornego” wyglądu

Nastrój w małej sypialni

Niewielka sypialnia może być klimatyczna i nastrojowa. Choć ciężko zbudować atmosferę zachowując minimalizm w dodatkach nie jest to niemożliwe. Niewielkie poduszki na łóżku, puchaty pled, elegancka pościel wprowadzą odrobinę przytulności. Podobnie jak fotografie bliskich osób na ścianach, niewielkie rośliny w pięknych doniczkach na parapecie i odpowiednia aranżacja okna. Ciepły i miękki dywan na podłodze sprawi, że będzie się przyjemnie wstawało, nawet zimową porą. Jednym z najważniejszych czynników jest również odpowiednie światło. Niewielkie lampki na nakastlikach, dopasowane stylistyką do całości stworzą romantyczną atmosferę wieczorem lub umożliwią czytanie ulubionej lektury. Jak więc widać nawet niewielką sypialnię można urządzić w dobrym guście, należy tylko pamiętać by nie przesadzić z dodatkami i nie obciążyć pomieszczenia nadmiarem bibelotów.

Artykuł napisany pod nadzorem specjalisty od snu Marka Dobrowolskiego.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: