Wśród miłośników domowych zwierząt jak psy czy koty wyróżniamy takich, dla których wspólne spanie z pupilem jest normą i nie wyobrażają sobie, by mogło być inaczej oraz takich, które mają zupełnie odmienne zdanie. Osobiście zgadzamy się z tym, że należy wziąć pod uwagę argumenty i jednej i drugiej strony, a ostateczna decyzja jest sprawą indywidualną. Jakie plusy i jakie minusy ma spanie ze zwierzakiem?

Pozytywny wpływ obecności psa lub kota w naszym łóżku

Poczucie bezpieczeństwa i bliskości to dwa najważniejsze uczucia jakie może nam dać wspólny sen z pupilem. Możliwość przytulenia, ciepło, które wydzielają i miarowy oddech uspokajają i relaksują, mając pozytywny wpływ na jakość snu. Dzięki psu czy kotu jesteśmy spokojniejsi, a korzyści czerpią również nasi podopieczni. Wspólne spanie sprzyja budowaniu więzi i lepszych relacji oraz relaksowi, których pragną i ludzie i zwierzęta. Pozwalając psu spać z nami w jednym łóżku nadrabiamy brak czułości w ciągu dnia. Zwierzęta często traktujemy jak dzieci i podobnie jak one wymagają naszej uwagi i troski. Niestety przez codzienne zabieganie często brakuje czasu, by poświęcić chwilę na zabawę czy pieszczoty z psem lub kotem. Chcemy więc zrekompensować to wieczorem. Dzięki bliskości u jednych i drugich wydziela się oksytocyna czyli hormon poprawiający nastrój, odpowiadający za przywiązanie, zaufanie. Jak więc widać korzyści są obopólne.

Argumenty odradzające wspólne spanie ze zwierzętami

Pomimo wielu pozytywnych aspektów dzielenia łóżka z pupilami istnieją również wady takiej praktyki. Do najważniejszych argumentów zniechęcających do spania z psem lub kotem zaliczyć trzeba brak odpowiedniej higieny u zwierząt. Każde wyjście na spacer wiąże się ryzykiem przyniesienia do domu różnych owadów, na sierści zwierzęcia możemy spotkać nie tylko pchły, ale również kleszcze, inne owady i mikroorganizmy, również bakterie i grzyby. Automatycznie ze zwierzęciem lądują one w naszym łóżku. Nawet regularnie kąpany pies nie jest wolny od zanieczyszczeń. Nad kotem i tym gdzie chodzi nie mamy kontroli w ogóle. Na roznoszoną przez te zwierzęta toksoplazmozę powinny uważać w szczególności kobiety w ciąży. Przeszkadzać może również wszechobecna sierść, szczególnie w okresie linienia zwierząt. By utrzymać czystość i higienę w łóżku należy znacznie częściej zmieniać i prać pościel, wietrzyć kołdrę i poduszki i odkurzać materac. Dla osób, które nie mają zbyt wiele wolnego czasu może to być mocno uciążliwe.

Jeżeli planujemy wpuszczać naszego pupila do łóżka nauczmy go posłuszeństwa oraz komend, które pozwolą kontrolować kiedy pies może na nie wskoczyć a kiedy nie. Im większy pies tym większe kłopoty może sprawiać. Nawet niezamierzenie może nas wybudzać. Zmiana pozycji u ważącego kilkadziesiąt kilo zwierzęcia nie może pozostać niewyczuwalna. Problemy mogą sprawiać również niektóre rasy jak mops czy buldog angielski, które często z racji krótkiego pyska chrapią. Również niewielki, ale czujny piesek, szczekający na najmniejszy szelest sprawi nam wiele kłopotu.

Czy śpiąc ze zwierzakiem potrzebujesz specjalnego materaca?

Zacznijmy od tego, że jeśli z góry wiesz, że wraz z Tobą i partnerem na łóżku spać będzie również pies lub kot wybierzmy możliwie jak największy model. Duży rozmiar sprawi, że każde z Was otrzyma odpowiednią przestrzeń niezbędną do komfortowego wypoczynku. Ważne są również antyalergiczne właściwości materaca (posiadają je materace lateksowe, materace piankowe, materace kokosowe) oraz jego fizyczne właściwości. Materac termoelastyczny z pianką reagującą na nacisk i temperaturę sprawi, że wiercący się zwierzak nie będzie wybudzać nas ze snu, ponieważ materac dopasuje się kształtem do każdego z Was osobno. Twardość materaca dobierz do swojej wagi. Do wyboru masz:

Przedstawiliśmy argumenty popierające spanie ze zwierzętami jak również te odradzające. Jednak ostateczna decyzja należy do zainteresowanego. Niezależnie od podjętej decyzji pamiętajmy o komforcie zarówno pupila jak i naszym własnym. Czasem zwierzęciu wystarczy obecność w sypialni właścicieli. Czuje wtedy, że należy do stada a dla zwierząt to istotne uczucie. Nam daje zaś komfort psychiczny, że nasz pupil nie czuje się odrzucony.


Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: