Równa powierzchnia materaca to gwarancja wygodnego wypoczynku. Wszelkie dołki i pagórki, wystające sprężyny i inne nierówności powodują, że ciężko znaleźć wygodną pozycję. Nie zawsze powodem odkształceń materaca jest długi okres użytkowania, czasem przyczyniło się do tego niewłaściwe użytkowanie.

Jak zapobiegać odkształcaniu się materaca?

By jak najdłużej zachować materac w dobrym stanie powinniśmy stosować się do pewnych uniwersalnych wytycznych, na które zwracają uwagę wszyscy producenci materacy. Przede wszystkim dotyczą one wyboru odpowiedniego typu materaca (uwzględniając podział ze względu na twardość i na rodzaj konstrukcji) oraz zagwarantowania mu odpowiedniego stelaża. Nie bez znaczenia jest również regularne obracanie materaca (jeżeli jest to materac dwustronny), minimum dwa razy w roku. Warto też zwrócić uwagę na gwarancję materaca (szczególnie materaca kieszeniowego) i sposób transportu. Nasze materace wykonane są wysokiej jakości sprężyn pocketowych, na które dajemy aż 30 letnią gwarancję. To dlatego transportujemy nasze produkty bez zginania i rolowania, ułożone w pozycji bocznej. Nie gniotą się i nie istnieje ryzyko, że podczas rolowania jakaś sprężyna ulegnie zniszczeniu. Ma to bardzo duże znaczenie dla materacy multipocketowych. Mają zwiększoną o połowę liczbę sprężyn i wynosi ona 510 szt/m2. Ich konstrukcja jest sztywniejsza i twardsza od tej w materacu pocketowym.

Stopień twardości a odkształcenia materaca

Istotne jest nie tyle jak twardy jest materac, ale to czy odpowiednio dobraliśmy go do wagi. Osoby ciężkie, które wybiorą materac miękki lub średnio twardy muszą liczyć się z tym, że szybko się on wypracuje. Należy dobierać twardość do wagi według stosowanej w sklepie skali. Przedstawia się ona następująco:

Rodzaj surowca również ma znaczenie. Niektóre z nich ze względu na specyfikę i właściwości mają tendencję do niewielkich wgnieceń (do 2 cm) i jest to zupełnie naturalne. Uwagi te zawarte są w karcie gwarancyjnej. Dotyczy to głównie materacy piankowych, materacy z pianki termoelastycznej, materacy kokosowych oraz materacy z trawą morską. Te surowce charakteryzują się małą sprężystością i elastycznością przez co pod wpływem obciążenia wyrabiają się w najbardziej strategicznych miejscach jak na przykład biodra. Materace termoelastyczne cechuje duża plastyczność i zdolność dopasowania do sylwetki pod wpływem ciepła i nacisku. Bardzo pomału wraca do pierwotnej formy. Pianka T25 posiada najmniejszą gęstość ze stosowanych pianek. Jest najmniej trwała i po pewnym czasie może ulegać odkształceniom. To dlatego tak ważne jest korzystanie z obu stron materaca. Jedna z nich ma wtedy możliwość „odpocząć” co znacznie wydłuża żywotność materaca.

Wpływ stelaża na odkształcenia materaca.

Stelaż stanowi podporę naszego materaca. Nie tylko zapewnia mu właściwe ułożenie lecz również gwarantuje przewiewność. Jest bardzo ważnym elementem, w karcie gwarancyjnej znajdują się informacje odnośnie rozstawu i szerokości szczebli. Przestrzeganie tych wytycznych zagwarantuje materacowi dłuższą żywotność. Nie pozostanie to również bez wpływu na komfort snu. O konkretnym typie stelaża oraz ilości przeznaczonych na to finansów decyduje indywidualnie użytkownik. Czym może skutkować niewłaściwy stelaż? Głównie odkształceniem materaca. Niewłaściwie podparte strefy, brak przewiewności, niedostateczne wsparcie całego materaca będzie skutkowało różnego rodzaju deformacjami. Materac może się zapadać, będą tworzyły się nierówności, mogą wybijać się sprężyny. To dlatego stelaż pełni tak ważną rolę.

Rodzaj surowca a twardość i przeznaczenie materaca

Materace kokosowe oraz materace z trawą morską zaliczamy do materacy twardych oznaczonych symbolem H3. Zapewniają sztywną i twardą powierzchnię do spania i dlatego przeznaczone są dla osób, których waga przekracza 100 kg. Jednak ze względu na właściwości czyli niewielką sprężystość dopuszczalne są niewielkie wgniecenia w najczęściej i najmocniej użytkowanych miejscach materaca. Możliwe zagłębienia mogą mieć do 2 cm głębokości i nie jest to wadą materaca lecz naturalną konsekwencją jego użytkowania. Warto zmieniać strony materaca, odwracać go spód/wierzch a także nogi/głowa by nie eksploatować intensywnie jednych i tych samych punktów.

Materace piankowe są bardziej elastyczne, jednak mniej odporne na duże obciążenia, dlatego wgniecenia i odkształcenia materaca również są możliwe. Dotyczy to głównie materacy termoelastycznych i materacy z pianką T25 (o mniejszej gęstości niż pozostałe). Z tego właśnie powodu powinniśmy przestrzegać wytycznych odnośnie wagi. Przy użytkowaniu zgodnie z przeznaczeniem posłużą nam zdecydowanie dłużej. Osoby, którym szczególnie zależy na warstwie pianki lub materacu piankowym proponujemy rozwiązanie w postaci materacy z rdzeniem lateksowym lub materacy lateksowych. To surowiec wyjątkowo odporny na duże ciężary, sprężysty i elastyczny. Każdy przedmiot użytkowany zgodnie z wytycznymi służy nam dobrze i w dobrej kondycji przez długi czas.

Skutki spania na odkształconym materacu.

Główną konsekwencją niewygodnych warunków wypoczynku jest zazwyczaj bezsenność. I ten jeden powód w zupełności wystarczy. Może być jednak więcej skutków użytkowania materaca pełnego nierówności i wgnieceń. Między innymi bóle pleców, kręgosłupa, napięcie mięśni, ucisk na biodra lub ramiona, niemożność znalezienia wygodnej pozycji. Niezależnie od następstw niewygodny materac zawsze będzie powodować trudności w zasypianiu, problemy z jego ciągłością lub przedwczesne wybudzanie. Jeżeli dojdzie do uszkodzeń materaca lub straci on swój kształt i właściwości postarajmy się niezwłocznie wymienić go na nowy.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: