Pośpiech, stres, życie w biegu i inne stresogenne czynniki sprawiają, że coraz trudniej jest nam zachować pogodny nastrój, energię i chęć do działania każdego dnia. Gdy dochodzą do tego kłopoty z odpowiedniej jakości snem, problemy jedynie się pogłębiają. Zła jakość wypoczynku, osłabiona przez często spotykane zaburzenia snu jak chrapanie, zgrzytanie zębami czy mówienie przez sen, nie pozwala na odpowiednią, nocną regenerację. Czy i Ciebie dotyczy ten problem?

Mówienie przez sen

Jednym z zaburzeń snu jest mówienie przez sen. Nie zawsze jest wyraźne, czasem to zwykłe mruczenie lub mamrotanie i zazwyczaj nie jest szkodliwe. Wśród dzieci i młodzieży jest to zjawisko dość powszechne. Rzadziej występuje u dorosłych i wówczas ma jakieś głębsze podłoże. Często jego źródłem jest przebyty stres lub wydarzenie, które wywarło na nas duży wpływ emocjonalny. Zdarza się jednak, że przyczyną mówienia przez sen są przyjmowane leki, nadużywanie alkoholu lub innych toksycznych substancji, gorączka, nadmierne zmęczenie czy zaburzenia psychiczne. Często współistnieją z nim inne zaburzenia snu takie jak lunatykowanie czy zgrzytanie zębami. Czy mówienie przez sen jest szkodliwe dla naszego zdrowia? Nie. W czasie snu padają zazwyczaj zupełnie przypadkowe, niezależne od nas słowa. Często nie mają one nic wspólnego z naszymi myślami, uczuciami i nie powinniśmy się przejmować tym, co zostało powiedziane (o ile w ogóle osoba nam towarzysząca cokolwiek z tego zrozumie). Mówienia przez sen możemy doświadczyć zarówno w czasie trwania fazy REM snu jak i nREM. Nie obniża jednak jakości naszego snu, może wywoływać jedynie pewien dyskomfort psychiczny wynikający z obawy o powiedzenie czegoś, co wolelibyśmy zachować dla siebie. Jeżeli sen naszego partnera jest płytki, a nam zdarza się to często, może powodować podobną irytację jak chrapanie czy zgrzytanie zębami, obniżając jakość nie naszego, lecz snu naszego partnera.

Zgrzytanie zębami we śnie

Inną często występującą parasomnią, czyli zaburzeniem snu jest zgrzytanie zębami. Jest to dolegliwość poważna i mająca duży wpływ na nasz sen a z czasem powodująca szereg innych problemów. Zgrzytanie zębami nazywane jest bruksizmem i obejmuje zaburzenie pracy stawu skroniowo – żuchwowego. Objawia się zaciskaniem szczęki, pocieraniem zębów, ich odbiciem na języku czy podrażnieniem wewnętrznej strony policzków. Może powodować ból zębów i dziąseł, ich trwałe uszkodzenie a z czasem poważniejsze dolegliwości takie jak poranny ból głowy, sztywność karku, przeskakiwanie żuchwy (z charakterystycznym dźwiękiem) a nawet problemy ze słuchem i wzrokiem. Bruksizm powinniśmy więc leczyć.

Co oznacza zgrzytanie zębami przez sen

Jakie są najczęstsze przyczyny zgrzytania zębami? Jak w przypadku wielu zaburzeń snu również i to, w znacznej większości przypadków wyzwala długotrwały stres. Jak sobie z tym poradzić? Na początek spróbujmy zmienić swoje codzienne nawyki, wprowadźmy do swojego stałego harmonogramu dnia aktywność fizyczną. Ruch oraz świeże powietrze pomagają rozładować codzienne napięcie, wpływają pozytywnie na nasz nastrój i pozwalają oderwać się od trosk i problemów. Warto rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Z pewnością pozytywnie wpłyną na nas takie zajęcia jak joga, pływanie, tai-chi. Świetnym pomysłem jest również medytacja czy aromaterapia. Ważne, by nauczyć się rozładowywać codzienny stres.

W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna może być interwencja specjalisty. Jeżeli zauważymy u siebie takie objawy jak starte szkliwo, wrażliwość oraz ruchomość zębów, zmianę ich wyglądu oraz wspomniane już wyżej dolegliwości udajmy się do ortodonty. Z pewnością zleci odpowiednie leczenie i być może na zawsze uda nam się pozbyć problemu.

 

Wspomniane zaburzenia snu nie są jedynymi, jakie mogą nas dotknąć. Część ludzi cierpi na koszmary senne, lunatykuje lub ma przykre objawy zespołu niespokojnych nóg. Najpopularniejszą dolegliwością, nie tylko groźną ze względu na towarzyszący jej bezdech, ale również uciążliwą przez wydobywające się dźwięki, jest z całą pewnością chrapanie. Dotyczy w głównej mierze (80%) mężczyzn. Obniża ona jakość snu chrapiącego i uniemożliwia zaśnięcie partnerowi. Jest to następstwo utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Czym może być spowodowane? Wśród czynników wywołujących to zjawisko znajdują się powiększone migdałki, skrzywiona przegroda nosowa, przerośnięty języczek. Również choroby takie jak nadciśnienie, otyłość oraz używki czyli alkohol wzmagają chrapanie. Pamiętajmy, że szczególnie groźny jest bezdech senny. Często występujące przerwy w oddychaniu mogą prowadzić do poważnych powikłań takich jak senność w ciągu dnia, bóle głowy, trudności z koncentracją i obniżenie sprawności intelektualnej, a u mężczyzn – potencji. Na szczęście istnieją dziś skuteczne metody leczenia (spraye do nosa, wkładki stomatologiczne, schudnięcie, w poważnych przypadkach zabieg chirurgiczny). Należy je podjąć, ponieważ sen ma duże znaczenie zarówno dla naszego zdrowia fizycznego jak i psychicznego.

Można odnieść wrażenie, że każdy z nas doświadcza w życiu któregoś z mocno osłabiających jakość snu zaburzenia. Róbmy co tylko możemy, by podnieść i utrzymać wartość snu. Pomocne może się tu okazać posiadanie wygodnego materaca. Materac miękki czy materac twardy? Przede wszystkim dopasowany twardością do wagi użytkownika. Na sprężynie czyli materac bonellowy lub materac kieszeniowy czy materac piankowy lub materac lateksowy? Wszystko zależy od tego, jakiej trwałości oczekujemy od produktu. Materac termoelastyczny, materac kokosowy czy materac z końskim włosiem a może materac wysokoelastyczny? Warstwy zewnętrzne stanowią o wygodzie wybranego modelu, posiadają również indywidualne właściwości, które dla wielu mogą mieć istotne znaczenie.

Choć nie jesteśmy w stanie zapobiegać zaburzeniom snu, to możemy zaoferować Ci doskonałej jakości, komfortowy materac, który umili Ci nocną regenerację.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Sypialnia w stylu minimalistycznym
- Materac dla studenta – jak wybrać właściwy?
- Sypialnia według zasad feng shui