Poszukując dobrego jakościowo materaca można się natknąć w sklepach na różnego rodzaju produkty. Niektóre z nich faktycznie zapewniają odpowiedni komfort podczas snu, ale inne bywają kiepskiej jakości i szybko tracą swoją funkcjonalność. Przykładem może być materac z gryki, który kiedyś polecano głownie dzieciom, a dzisiaj wiemy już, że łuski gryczane nie nadają się za bardzo do produkcji materaców i lepiej wybierać inne rozwiązania, które mogą być równie ekologiczne, jak na przykład materace kokosowe dostępne w najlepszych sklepach

Materac z łuską gryki – czy jest funkcjonalny i wygodny?

Łuska gryki wykorzystywana jest do produkcji materacy już od wielu setek lat. Stanowiła materiał dobrze dostępny i niedrogi, ekologiczny i stosunkowo trwały. Dzisiaj materace gryczane powstają zwykle z dodatkiem odpowiednich pianek, czy innych syntetycznych materiałów, dlatego nie można o nich za bardzo powiedzieć, że są ekologiczne. Poza tym, gryka nie jest materiałem elastycznym, a więc nie może zapewnić idealnego komfortu i podparcia. Taki materac sprężynuje w bardzo niewielkim stopniu. Wyśpi się na nim osoba o małej masie ciała, ale ta o większych gabarytach może mieć już problem.

Przeciwnicy takich materaców zwykle wskazują na kilka istotnych kwestii:

  • Materace gryczane szybko tracą swoje właściwości i nie są wytrzymałe. Ich żywotność jest znacznie mniejsza w porównaniu do materaców lateksowych, czy kokosowych.

  • Nie są higieniczne, ponieważ w łusce gryki bardzo często bytują niewielkie robaczki. Nie ma możliwości wykrycia ich obecności wcześniej, ponieważ pod postacią larw znajdują się w samych łuskach i dopiero pod wpływem ciepła i wilgoci wydzielanych przez ciało zaczynaj się stopniowo rozwijać.

  • Na pewno nie jest to również rozwiązanie higieniczne, ponieważ każda wilgoć bardzo negatywnie wpływa na funkcjonowania łuski gryki. Materace te nie są polecane alergikom.

W dobie nowoczesnych rozwiązań i wysokiej klasy materiałów, które można produkować na masową skalę za niewielkie pieniądze, materac z łuską gryki na pewno nie jest tym optymalnym wyborem. W podobnej cenie można znaleźć produkt o wiele bardziej komfortowy i umożliwiający dopasowanie do indywidualnych potrzeb konkretnego ciała.

Materac dla dzieci z łuski gryczanej

Kiedyś materace gryczane były bardzo polecane rodzicom malutkich dzieci, jako optymalne rozwiązanie zapewniające odpowiednią miękkość i masujące ciało, w celu pobudzenia jego krążenia. Dzisiaj wiemy jednak, że tego typu materace nie są polecane najmłodszym. Dużo badań wskazuje, jak alergizujący może być materac z gryki Opinie rodziców potwierdzają, że z uwagi na rozwijające się mikroorganizmy w materacach, dzieci często cierpią z powodu reakcji skórnych lub oddechowych. Mogą pojawiać się na ciele zaczerwienienia, które swędzą i przeszkadzają dziecku.

Poza tym, w przypadku najmłodszych bardzo ważną kwestią jest możliwość utrzymania czystości. Trzeba móc w każdej chwili wyprać dziecięcy materac Gryka nie pozostaje jednak obojętna na tego typu zabiegi i może pęcznieć oraz pleśnieć. To wspaniałe środowisko do rozwoju grzybów.

Jaką alternatywę wybrać dla materaca gryczanego?

Materac z łuską gryki opinie zbiera coraz gorsze. Wynika to z tego, że producenci prezentują szeroką gamę wysokiej klasy materacy, które są o wiele bardziej funkcjonalne, a jednocześnie trwałe i wytrzymałe. W przypadku dzieci poleca się raczej materace wykonane z pianek, które są odpowiednio miękkie i bardzo higieniczne.

Dorośli mogą wybierać spośród:

Ważne, aby zawsze materac dopasować do swojego ciała i jego indywidualnych potrzeb. Inne surowce są w stanie znacznie lepiej odpowiedzieć na potrzeby użytkownika niż gryka Materac z nich wykonany jest odpowiedniej twardości, jak również podpiera kręgosłup na całej jego długości w równomierny sposób. To kluczowe dla zdrowia i pełnej sprawności. Bardzo ekologiczne materace kokosowe przeznaczone są dla osób, które cenią sobie twarde warunki snu, zaś kieszeniowe to odpowiedź dla osób, które szukają maksymalnego komfortu i trwałości na lata.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Materac bonellowy czy kieszeniowy? Rodzaje sprężyn
- Jak działa pianka termoelastyczna w materacach?
- Jak spać? Najgorsze i najlepsze pozycje do snu