Nowoczesne materace oferowane przez najlepszych producentów projektowane są w taki sposób, aby zapewnić użytkownikowi jak największy poziom komfortu. Jednym z ciekawszych rozwiązań dostępnych na rynku jest materac z pianki termoelastycznej, który znany jest głownie z wygody i tego, że idealnie dopasowuje się do anatomii ciała użytkownika. W jaki sposób działa taka pianka i dla kogo materac termoelastyczny będzie najlepszym produktem?

Pianka termoelastyczna – co to jest?

Znana ze swoich unikalnych właściwości pianka została wymyślona przez przypadek. Amerykańscy naukowcy pracujący dla NASA próbowali zaprojektować surowiec, z którego będzie można tworzyć poduszki powietrzne. Przy okazji odkryli znakomite właściwości tego materiału, który od tej pory wykorzystywany jest głownie przez producentów materacy do spania. Materace z pianki termoelastycznej są obecnie wybierane do domów, ale również hoteli, szpitali i domów opieki. Intrnetowy sklep z materacami ma do zaoferowania wile modeli z taką właśnie pianką.

Wygoda produktu wynika z tego, jak działa pianka termoelastyczna Materac uznawany jest za komfortowy ponieważ:

  • doskonale ugina się pod ciałem użytkownika – w szczególności w miejscach wywierających na nią największy nacisk, czyli w okolicach ramion i bioder,

  • następnie pianka zaczyna powoli mięknąć w miejscach, w których temperatura jest najwyższa, dzięki czemu wspaniale dopasowuje się do kształtu ciała i je otula sobą,

  • po wstaniu z materaca pianka powoli wraca do swojego pierwotnego kształtu, kiedy temperatura spada.

Materace wykonane z wysokiej jakości pianki termoelastycznej są produktami miękkimi i średnio twardymi. Takie rozwiązanie sprawdza się więc w szczególności w przypadku:

  • dzieci,

  • nastolatków,

  • osób dorosłych ważących maksymalnie kilkadziesiąt kilogramów,

  • osób, które preferują miękkie podłoże.

Niezwykle często materace piankowe wybierane są właśnie przez rodziców małych dzieci. Twardość materaca powinno się bowiem dostosowywać do wagi ciała osoby śpiącej, uwzględniając przy tym jej przyzwyczajenia i preferencje nabyte przez lata. Dzieci powinny korzystać tylko z materaców miękkich, a nie jak kiedyś uważano z twardych – na przykład kokosowych, które mogą u nich wywoływać niepotrzebne uciski.

Dla kogo oferowane są materace nawierzchniowe z pianki termoelastycznej?

Wielu topowych producentów w swoim asortymencie posiada też materace nawierzchniowe wykonane z tej unikalnej pianki. Jest to bardzo ciekawe i dość ekonomiczne rozwiązanie. Z pewnością sprawdzi się w przypadku osób, którym zależy na szybkim odświeżeniu starego materaca, który powoli traci swoje funkcje, ale jest jeszcze w dobrym stanie.

Równie często materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej wybierany jest przez użytkowników, którzy na co dzień zmuszeni są do spania na kanapie lub sofie. Nałożenie tego typu nakładki sprawia, że łóżko staje się znacznie bardziej komfortowe. Nakładka na materac z pianki termoelastycznej to również sposób na zmiękczenie materaca dziecinnego, który wydaje się być zbyt twardy dla malucha. Oczywiście, decydując się na zakup takiej nakładki, warto wybrać ją u sprawdzonego producenta, który oferuje tylko materace wysokiej jakości, aby materac nawierzchniowy faktycznie był funkcjonalny.

Materace termoelastyczne w szpitalach

W przypadku szpitali, hospicjów i domów opieki nieoceniona jest rola jaką pełni materac Pianka termoelastyczna jest rozwiązaniem chętnie wybieranym, ponieważ skutecznie zapobiega odleżynom i pomaga w usprawnieniu układu krążenia, który przecież bardzo cierpi na braku ruchu. Materace wykonane z tej praktycznej pianki bardzo poleca się osobom zmuszonym do wielogodzinnego leżenia i idealnie sprawdzają się, przynosząc najwyższy poziom komfortu. Takie materace można też spotkać w hotelach w pokojach uznawanych za najlepsze i najwygodniejsze. Nie wszystkim gościom taki materac będzie jednak odpowiadał, z uwagi na jego miękkość. Osoby o sporej masie ciała lub bardzo wysokie mogą mieć nieprzyjemne wrażenie zapadania się w swoim materacu. Dlatego tego typu materac powinien stanowić jedynie alternatywę dla innych.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Materace gryczane - dlaczego nie warto ich kupować
- Materac bonellowy czy kieszeniowy? Rodzaje sprężyn
- Jak spać? Najgorsze i najlepsze pozycje do snu