Klasyczne materace sprężynowe znane są doskonale wszystkim osobom, które miały okazję żyć w Polsce dwadzieścia lat temu. Wówczas w sklepach można było znaleźć jedynie sprężyny typu bonell w materacach. Obecnie wybierając rozwiązanie oparte właśnie na działaniu sprężyn, stajemy także przed wyborem materaców kieszeniowych, które są niezwykle funkcjonalne i wytrzymałe. Tradycyjne produkty nie znikają jednak z magazynów i nadal są produkowane. Na który model materaców kieszeniowych warto się więc zdecydować?

Materace bonellowe – wytrzymałe i solidne

Klasyczne materace sprężynowe cechują się przede wszystkim dużą trwałością. Prawdą jest jednak, że system nie jest niezawodny i kiedy jedna z nich się uszkodzi, cały materac nie spełnia już swoich funkcji. Nowoczesne materace bonellowe projektowane są w taki sposób, aby jak najdłużej zapewniały komfort i wygodę. Zbierają również najlepsze opinie pod względem wygody i możliwości zajęcia ergonomicznej pozycji ciała. Chętnie wybiera się je do domów, ale też hoteli i pensjonatów.

Trzeba pamiętać, że tego typu materace to materace bardziej twarde. Oczywiście, można uzyskać różne stopnie twardości, w zależności od pozostałych surowców użytych w produkcji. Osoby poszukującej miękkiego materaca powinny jednak poszukiwać go pośród produktów piankowych. Budowa materaca bonellowego jest prosta. Każda sprężyna bonell łączy się z innymi przy pomocy metalowego druta.

Sprężyny kieszeniowe – nowoczesne i zapewniające idealny komfort

Konstrukcja materaców kieszeniowych bardzo różni się od tych tradycyjnych. Na czym polegają różnice?

  • Materace kieszeniowe zbudowane są ze znacznie większej ilości pojedynczych sprężyn. Jest ich nawet około pięciuset na metr kwadratowy powierzchni.

  • Sprężyny różnią się od siebie swoją miękkością, aby gwarantować inny rodzaj komfortu na różnych powierzchniach.

  • Każda z nich umieszczona jest w indywidualnej kieszeni, która zapewnia jej niezależną pracę. Dopiero kieszenie łączone są ze sobą.

Również wśród materacy kieszeniowych sprężynowych i innych zwanych Multipocket, które posiadają jeszcze więcej sprężyn w swojej konstrukcji, istnieje możliwość wyboru produktu o różnych stopniach twardości, ale nie będzie to typowo miękki materac.

Jakie są najważniejsze cechy materaców kieszeniowych?

  • Ich użytkownicy zwykle bardzo zadowoleni są z solidnej i bardzo wytrzymałej konstrukcji.

  • Materace tego typu gwarantują doskonały komfort, ponieważ w równomierny sposób podpierają kręgosłup na jego całej długości i umożliwiają zajęcie ergonomicznej pozycji.

  • Są również ciche i nie można na nich wywołać efektu falowania, który znają wszystkie osoby śpiące ze swoimi partnerami na jednym materacu.

Klasyczna sprężyna bonell nie jest w stanie zagwarantować takiego komfortu, jak sprężyna kieszeniowa, która została idealnie dopasowana do konkretnej przestrzeni materaca i działa bez pomocy innych. Wiele osób przyznaje, że zmiana starego materaca na nowy takiego typu sprawiła, że zniknęły wszelkie kłopoty z zasypianiem i bóle kręgosłupa.

Jak dopasować twardość materaca sprężynowego?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj materaca wybierzemy, najważniejszym jego parametrem, który powinniśmy dopasować do budowy ciała, a przede wszystkim jego wagi, jest twardość. Producenci zwykle oferują materace o czterech podstawowych stopniach:

  • Miękkie H1,

  • średniotwarde H2,

  • twarde H3,

  • bardzo twarde H4.

Należy zapoznać się z zaleceniami konkretnego z nich i w oparciu o przedziały wagowe, jakie wskazuje, wybrać odpowiedni dla siebie. Oczywiście, pod uwagę bierze się też swoje przyzwyczajenia i preferencje. Dla dzieci i osób szczupłych przeznaczone są materace miękkie. Największą grupę osób stanowią użytkownicy materaców o średnim stopniu twardości. Te najtwardsze to już produkty dla użytkowników z dużą nadwagą.

Które sprawdzą się w hotelu – bonellowe, czy kieszeniowe?

Właściciele hoteli i pensjonatów mają dość trudne zadanie przed sobą, kiedy chcą kupić odpowiednie modele do swoich miejsc. Zależy im głównie na wygodzie i komforcie gości, którzy opierają na tym swoją ocenę. Ważne jest też, żeby wybrane materace były higieniczne i antyalergiczne oraz trwałe. Taka inwestycja niesie za sobą duże koszty, jeżeli wymianie podlegają wszystkie materace.

Na pewno warto polecić nowoczesne materace kieszeniowe, z uwagi na ich cichość, higieniczność oraz ogromny komfort, jaki zapewniają. Trzeba się jednak liczyć z wyższą ceną tego typu rozwiązania. Trwałością materace oparte na sprężynach bonell również nie są w stanie dorównać ich nowym odpowiednikom, ponieważ często uszkodzenie jednej sprężyny szkodzi całej konstrukcji. W materacach kieszeniowych wszystkie sprężyny są od siebie całkowicie niezależne i stosuje się ich tak dużo, że awaria jednej z nich nie jest w stanie zepsuć dobrego wrażenia osoby śpiącej. Jeżeli istnieją ku temu warunki, na pewno warto wybrać materace kieszeniowe i Multipocket, które zagwarantują komfort gościom i posłużą im przez wiele kolejnych lat. Taka inwestycja, chociaż z pozoru może wydawać się zbędna, szybko się zwróci.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Materace gryczane - dlaczego nie warto ich kupować
- Jak działa pianka termoelastyczna w materacach?
- Jak spać? Najgorsze i najlepsze pozycje do snu