Sen pełni bardzo ważną rolę w naszym życiu przez cały okres jego trwania. Najwięcej snu potrzebujemy jako małe dzieci, ponieważ w trakcie odpoczynku utrwalamy sobie w mózgu nabyte umiejętności i przeżywamy ponownie różne momenty. Z czasem, organizm potrzebuje już znacznie mniej snu, ale musi być on jakościowy i gwarantować odpowiednią pozycję ciała. Właściwa pozycja spania sprawia, że ciało idealnie wypoczywa, kręgosłup ustawia się prosto, rozluźniają się mięśnie, a przestrzeń między poszczególnymi dyskami wypełnia się płynem i regeneruje. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze materac do spania był dobrej jakości – idealnie dopasowany do potrzeb aby przyjąć dobrą pozycję snu. Jaka pozycja do spania jest najzdrowsza, a z której trzeba zrezygnować? Podpowiadamy i doradzamy.

Pozycja snu a zdrowie

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotną rolę może odgrywać pozycja snu. Ma bowiem realny wpływ na stan zdrowia i funkcjonowanie organizmu. Kiedy wiadomo, że śpimy w niewłaściwej pozycji?

 • Zwykle pierwszym sygnałem jest pojawiający się ból kręgosłupa, bioder lub szyi. W zależności od tego, jak układamy ciało do snu, możemy wywoływać uciski na kończyny, czy zakończenia nerwowe i powodować ból.

 • Niektórzy skarżą się na ciągłą sztywność karku i szyi, jak również bóle głowy.

 • Często bezsenność i problemy z zasypianiem wynikają właśnie z tego, że nie potrafimy zapewnić swojemu ciału właściwej pozycji.

 • Również ból poszczególnych organów wywołany może być tym, że wywołujemy na nie niepotrzebne uciski.

Trzeba pamiętać o tym, że czasami zasypiamy i przesypiamy w jednej pozycji nawet kilka godzin. Nie zmieniając pozycji, możemy bardzo silnie naciskać na żołądek lub wątrobę, które później będą o tym dawały znać przez połowę dnia. Można także wywołać niepotrzebne naciski na poszczególne elementy układu krwionośnego, co jest groźne dla organizmu i należy się tego wystrzegać. Osoby, u których stwierdzono zwężenie naczyń krwionośnych lub skarżące się na drętwienie rąk i nóg powinny wystrzegać się niektórych niebezpiecznych dla nich pozycji snu.

Jaka jest prawidłowa pozycja do spania?

Warto już od najmłodszych lat nauczyć się spać we właściwej pozycji, która zapewni nie tylko komfort i wygodę, ale przede wszystkim zdrowie. Na co trzeba zwrócić uwagę układając się do spania?

 • ważne, aby kręgosłup zawsze był wyprostowany,

 • ręce powinny układać się wzdłuż ciała,

 • nogi również powinny być wyprostowane.

Uginanie kończyn na wiele godzin w jednej pozycji może spowodować słabszy dopływ krwi. Przede wszystkim, trzeba pomyśleć o wyprostowaniu kręgosłupa, który przez cały dzień narażony jest na szereg różnych przeciążeń. Powinien móc się zregenerować i rozluźnić. Dotyczy to również całych partii mięśni przykręgosłupowych.

Najlepsza pozycja do spania

Zdaniem specjalistów najlepszą pozycją jest pozycja na wznak na plecach. Warunkiem jest jednak, że dłonie leżą wyprostowane wzdłuż ciała, a nie złączone na brzuchu, ponieważ może to bardzo utrudniać krążenie krwi i skutkować drętwieniem rąk. Bywa, że ręce naciskają przez całą noc na układ pokarmowy, co także nie pozostaje bez echa. Czy można spać zdrowo na boku? Oczywiście, że tak. W takiej sytuacji kręgosłup musi znajdować się również w linii prostej, co oznacza, że nogi powinny być proste, a nie ugięte w kolanach. Jest to równie zdrowa pozycja do spania, co pierwsza. Jeżeli istnieje taka możliwość, najlepiej układać tak dziecko od pierwszych dni jego życia, aby nabierało odpowiednich nawyków i nie miało w przyszłości żadnych problemów.

Jaka jest najgorsza pozycja do spania?

Dzisiaj przestrzega się bardzo przed spaniem na brzuchu, które kiedyś wydawało się być rozwiązaniem zdrowym. Z czego to wynika? Taka pozycja na brzuchu wymusza specyficzną pozycję kręgosłupa, który nie ma możliwości w pełni się rozluźnić i odpocząć. Poza tym, wywołuje szereg różnego rodzaju nacisków. Mogą pojawiać się niestrawności, bóle brzucha, zgaga, czy wzdęcia. Pozycja ta wymaga ułożenia głowy na jedną ze stron, co po kilku godzinach zawsze skutkuje sztywnością karku.

Pozycja embrionalna do spania – czy jest zdrowa?

Wiele dorosłych osób przyznaje, że bardzo lubią spać właśnie w pozycji embrionalnej, która jest bezpieczna i przyjemna. Okazuje się jednak, że nie jest to zdrowa dla nas pozycja i również może okazać się bardzo niebezpieczna. Wymusza bowiem dużą krzywiznę kręgosłupa, który nie ma możliwości się regenerować we śnie i może być skrzywiony. Poza tym, powstaje znowu szereg ucisków na poszczególne elementy układu krwionośnego, nerwy, czy organy. Pozycja embrionalna podczas snu nie jest polecana nikomu, w żadnym wieku.

W jakiej pozycji powinny spać małe dzieci?

W ciągu ostatnich lat bardzo wiele dowiedzieliśmy się o tym, jak prawidłowo układać dzieci do snu i na co zwrócić uwagę. Zdementowano również kilka mitów, które powtarzały nasze mamy. Jakie są zasady układania maluszków do spania?

 • Absolutnie nie powinno się kłaść dziecka na brzuchu, dopóki samodzielnie nie jest w stanie poradzić sobie z podniesieniem główki i jej przewróceniem na drugą stronę. Maluszek mógłby się w ten sposób udusić.

 • Dziecko powinno się kłaść na plecach w pozycji na wznak. Najlepiej, jeśli jego rączki układają się wzdłuż ciała.

 • Pod głowę nie należy mu układać żadnej poduszki. Z czasem można maluchowi zaproponować cienką poduszkę, ale spanie na płasko jest na pewno pozycją najzdrowszą.

 • Można próbować pozycji na boku, z nogami wyprostowanymi.

Wiedząc, jak istotna jest prawidłowa pozycja spania dobrze jest zwracać na nią uwagę i poprawiać malucha, kiedy jeszcze mamy taką możliwość. Oczywiście, nie oznacza to, że rodzic nie powinien sprawdzać pozycji, w jakiej układa się do spania większe dziecko i zwracać mu uwagi, kiedy uzna to za konieczne. W przypadku małych dzieci, kręgosłup jest jeszcze bardzo podatny na przyjmowane przez ciało pozycje i miękki, a więc cały czas się rozwija. Prosty kręgosłup zapewni zdrowie i wiele sił, a skrzywiony może wiązać się jedynie z problemami i koniecznością leczenia.

Co poza pozycją snu ma znaczenie dla jego zdrowia?

Chcąc zadbać o swój maksymalny komfort, trzeba pamiętać, że nie tylko właściwa pozycja do spania ma na niego wpływ. Równie istotną role pełni materac, na którym leży nasze ciało, często przez wiele kolejnych godzin w jednej pozycji. Na szczęście producenci materaców usilnie starają się wymaganiom wszystkich klientów i pracują nad kolejnymi rozwiązaniami.

Najważniejsze, aby dobrze dopasować twardość materaca do budowy swojego ciała, ponieważ tylko wtedy materac będzie odpowiednio sprężynował i zapewniał podparcie w najważniejszych punktach kręgosłupa. Wówczas możliwa jest ergonomiczna pozycja snu przez całą noc.

Jakie materace dostępne są na rynku i który wybrać dla siebie?

W sklepach można spotkać materace o czterech podstawowych stopniach twardości:

Materace miękkie polecane są głownie dzieciom oraz bardzo szczupłym osobom dorosłym. Cięższy użytkownik będzie miał wrażenie zapadania się w nim i ciężko będzie mu obrać właściwe pozycje do spania. Większość osób dorosłych wybiera więc materace średnio twarde lub twarde. Każdy producent wskazuje, w jakim przedziale wagowym należy się mieścić, aby najlepiej wyspać się na danym materacu.

Na nowoczesnych materacach można wybierać najbezpieczniejsze pozycje spania i zmieniać je wygodnie w ciągu nocy. Za najwygodniejsze uznaje się obecnie te wykonane z bardzo nowoczesnych pianek, które reagują na ciało użytkownika i same dopasowują się do jego kształtu oraz wymagań. Przykładem może być pianka termoplastyczna, wybierana nawet do szpitali i hospicjów. Poza tym, bardzo wygodne i wytrzymałe są też materace kieszeniowe sprężynowe, lateksowe i kokosowe. Producenci umożliwiają wybór poszczególnych parametrów takiego materaca, aby idealnie dopasować go do własnych preferencji i móc przyjmować tylko zdrowe i bezpieczne pozycje snu. Ci ciekawe, materac zamówiony na indywidualne zamówienie można często zwrócić, jeśli tylko nie odpowiada oczekiwaniom i nie jest wygodny dla osoby śpiącej.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Materac bonellowy czy kieszeniowy? Rodzaje sprężyn
- Jak działa pianka termoelastyczna w materacach?
- Materace gryczane - dlaczego nie warto ich kupować