Przeglądając strony internetowe z pewnością niejednokrotnie natknąłeś się na produkty wyglądem przypominające materac, ale znacznie od niego cieńsze. Być może wiedziałeś od samego początku co to jest i do czego służy. Są jednak i tacy, którzy spotkali się z tym po raz pierwszy.

Materac nawierzchniowy – co to jest?

Jak już wspomnieliśmy, podstawową różnicą między materacem tradycyjnym a materacem nakładkowym jest jego grubość. Materace wyrównujące są znacznie cieńsze i lżejsze od materacy standardowych i wykonane z pianki (wyjątkiem jest nakładka bardzo twarda). Nie posiadają wewnątrz sprężyn. Nasze nakładki osiągają wartości od 4 cm do 6 cm. Jest to uzależnione od twardości i wykorzystanych w celu jej osiągnięcia surowców. Te cienkie materace mogą mieć różnorakie zastosowanie, choć podstawową rolą jest zabezpieczenie materaca głównego przed zabrudzeniem oraz zmiana twardości i wygładzenie powierzchni. Materac nawierzchniowy możemy ułożyć na sypialnianym materacu, ale nie tylko. Może posłużyć jako materac na kanapę, gdy chcemy zwiększyć komfort spędzających u nas noc gości, jako materac na wersalkę, która lata świetności ma już dawno za sobą i jej powierzchnia pełna jest nierówności. Lekki, cienki materac możemy zabrać ze sobą na wycieczkę pod namiot. Wyśpimy się wygodnie i będzie nam ciepło. Również hotelowe łóżka potrafią dać się we znaki. Nakładka zniweluje ten problem. Sprawdzi się także jako mata do zabawy dla dziecka. Nie sprawia również kłopotów z przechowywaniem, szczególnie gdy nie zawiera warstwy kokosowej lub końskiego włosia. Zwijany materac wykonany z różnych rodzajów pianek możemy schować w łóżku lub w szafie i wyjmować tylko wtedy, gdy jest nam potrzebny.

Cienki materac wyrównujący – rodzaje i budowa nakładek

Materace nawierzchniowe występują we wszystkich stopniach twardości, od miękkich po bardzo twarde. Materac nawierzchniowy twardy może mieć drugą stronę średnio twardą lub bardzo twardą. Jest to uzależnione od użytej warstwy. Po stronie średnio twardej znajduje się pianka T25 natomiast po twardej warstwa kokosowa. Taki materac nawierzchniowy ma 6 cm grubości. Znacznie cieńsza będzie nakładka bardzo twarda z podwójnej warstwy kokosowej i końskiego włosia. Takie nakładki mają tylko 4 cm grubości.

Nakładki na materac z pianki termoelastycznej mają miękką powierzchnię i 5 cm wysokości. Materac nawierzchniowy lateksowy to materac średnio twardy i również wysoki na 5 cm.

Jaki materac nawierzchniowy

O tym, jaką nakładkę powinieneś wybrać decyduje jej przeznaczenie. Jeżeli chcesz utwardzić materac powinieneś wybrać nakładkę twardą lub bardzo twardą. Jeżeli zmiękczyć - średnio twardą lub miękką, wszystko zależy od tego, jaką twardość posiada Twój materac bazowy.

Czasem w ramach tej samej twardości możemy wybierać pomiędzy różnymi surowcami warstwy zewnętrznej. Zarówno materac nawierzchniowy lateksowy jak i nakładka na materac z pianki termoelastycznej posiadają średnio twardą powierzchnię. Lateks charakteryzuje się dużą sprężystością, przewiewnością, ma właściwości antyalergiczne. Nie nagrzewa się, więc jest dobrym rozwiązaniem dla osób o nadmiernej potliwości. Zupełnie inną zasadą działania charakteryzuje się pianka termoelastyczna Visco Memory. Pianka ta reaguje na temperaturę i nacisk. Pod wpływem ciepła mięknie i dzięki dużej plastyczności perfekcyjnie dopasowuje się do sylwetki. Ma właściwości ogrzewające, gdyż otulając ciało oddaje ciepło.

Warto mieć w domu choć jeden materac nakładkowy. Nie jest uciążliwy w przechowywaniu a ma wiele przydatnych zastosowań, Te cienkie materace nie są drogie, ich zakup lub wymiana z pewnością nie zrujnują budżetu.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Sypialnia w stylu skandynawskim
- Jak powinno być ustawione łóżko względem kierunków świata?
- Czym jest łóżko kontynentalne i jak dobrać do niego materac?