Właściwe dopasowanie materaca do swoich potrzeb i preferencji snu to gwarancja satysfakcji i regeneracji. Warto pamiętać również, że szczególnie w przypadku młodszych użytkowników, materac kieszeniowy lub jakikolwiek inny – wykorzystywany może być nie tylko do nocnego spoczynku, ale również dość aktywnie w trakcie dziennego wypoczywania. Dlatego zwłaszcza w przypadku rodzica – warto zadbać o to, aby wybrany dla dziecka materac kieszeniowy czy piankowy był maksymalnie wytrzymały i na przestrzeni kolejnych lat, pomimo intensywnego obciążenia i wykorzystywania – zachowywał wszystkie swoje kluczowe funkcje i parametry.

Tańszy materac piankowy nie musi być złą inwestycją

Tańsze i wykonane z nieco bardziej podstawowych surowców i materiałów konstrukcyjnych materace mogą okazać się więc kiepską inwestycją nie tylko do pokoju dziecięcego, ale również do sypialni osób dorosłych. Materac może kosztować tyle samo, co stelaż do łóżka, dlatego oszczędzanie na nim nie jest dobrym pomysłem – prędzej czy później, wypoczywanie na nim przestanie być komfortowe, tak samo jak utrzymanie go w czystości czy zachowanie jego sprężystości i elastyczności. Nie zawsze jednak można postawić znak równości pomiędzy towarem tańszym i zawsze gorszym – wiele zależy tutaj od producenta oraz ogólnie zastosowanych technik projektowania i produkcji danego materaca.

Przykładem może być tutaj bardzo popularny przed wieloma laty i dominujący na rynku, dość podstawowy materac piankowy, którego uniwersalność i trwałość przekładały się na maksymalną praktyczność. Po takie materace sięgano masowo nie tylko dlatego, że były ogólnodostępne w konkurencyjnych cenach, ale idealnie adaptowały się do każdego rodzaju stelaża i sprawdzały się w każdych warunkach – także temperaturowych. Wiele zależało oczywiście od samej konstrukcji materaca – ilość warstw izolujących czy amortyzujących oraz konkretny układ materiałów w warstwach zewnętrznych, zawsze przekładała się na trwałość czy łamliwość danego produktu.

Zaawansowane technologie a materac piankowy

Z czasem na rynku zaczęły pojawiać się także nowe rozwiązania materiałowe, a producenci zyskali możliwość zastosowania bardziej zaawansowanych pianek w konstrukcji swoich materaców. Dzisiaj pianka może być bardzo podstawowa i cechować się wyłącznie niską masą własną czy odpowiednią wentylacją, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w swoich materacach wykorzystywać nieco droższą, ale również znacznie bardziej uniwersalną i wielofunkcyjną, syntetyczną piankę termoelastyczną HR.

Jej zastosowanie w materacu natychmiast podnosi nie tyle jego cenę, co przede wszystkim jego funkcjonalność, poprzez:

  • skuteczniejsze podpieranie kręgosłupa użytkownika w odcinku krzyżowym, lędźwiowym oraz szyjnym;

  • poprawna amortyzacja ciała zarówno w spoczynku jak i podczas ruchu (ergonomia i anatomiczna poprawność konstrukcji);

  • lepsze przewodnictwo termiczne oraz wentylacja;

  • niezależne podpieranie dwóch osobnych ciał przez jeden materac – niewpływające na siebie, strefowe funkcjonowanie pianki HR;

  • niższa masa własna konstrukcji przy uzyskaniu podwyższonych parametrów odporności mechanicznej;

  • poprawa ukrwienia osób podczas spoczynku nocnego.

W przypadku sięgnięcia po nieco droższe i bardziej zaawansowane materace piankowe z oferty współczesnych dostawców jak Sweetsen chociażby, liczyć można wszakże nie tylko na to, że konstrukcje materaców oferowanych w sprzedaży są przetestowane i potwierdzone setkami opinii usatysfakcjonowanych klientów. Prawie każdy producent za dodatkową opłatą chętnie zgodzi się na użycie chociażby pianki HR w danym modelu, jeśli jego podstawowa wersja tego nie uwzględniała.

Materac kieszeniowy – dla kogo i od kogo?

Lista producentów mających w swojej ofercie podstawowy materac kieszeniowy lub nawet jego bardziej zaawansowane modele, jak materace Multipocket – jest bardzo długa i w zasadzie w każdym internetowym oraz stacjonarnym sklepie znaleźć można w zbliżonych do siebie cenach zarówno modele kieszeniowe jak i piankowe. Dlatego wielu klientów przy tak dużej różnorodności wyborów zadaje sobie pytanie – co wybrać – materac kieszeniowy czy piankowy? Jak postaraliśmy się opisać wcześniej – wiele zależy od samego producenta czy zastosowanych materiałów. Tania podstawowa pianka z pewnością nie będzie lepsza niż dobry materac Multipocket, ale jednocześnie przeciętnie wykonany materac kieszeniowy wcale nie musi przebijać dobrego produktu stworzonego z pianki HR, wykorzystującego obecną wiedzę projektantów i inżynierów z zakresu konstruowania najbardziej ergonomicznych i zdrowych dla człowieka materaców.

Decydując się na materac z gatunku kieszeniowych, warto poszukać takich wykonanych w technologii Multipocket, gdzie każda sprężyna zamknięta jest we własnej, syntetycznej kieszeni. Nie każdy producent jednak równie chętnie decyduje się na poszerzone warunki gwarancyjne czy wydłużenie okresu darmowego zwrotu zamówienia. Robią tak tylko i wyłącznie producenci pewni swoich materaców, przekonani o wyższości stosownych materiałów i uczciwości procesu produkcyjnego. Dlatego, widząc dodatkowe warianty gwarancji jak przedłużona rękojmia na materace kieszeniowe albo możliwość bezproblemowego zwrotu zamówienia w okresie do 30 dni od odbioru materaca – klient może śmiało nawiązać współpracę z takim właśnie podmiotem.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Materac piankowy czy sprężynowy - który wybrać?
- Materac twardy vs materac miękki - różnice, jaki wybrać?
- Materac do spania na podłodze - czy to prawidłowe podejście?