Każdy materac do spania powinien zostać w indywidualny sposób dopasowany do potrzeb danego użytkownika. Kiedyś nie było takich możliwości i wszyscy spaliśmy na bardzo miękkich materacach piankowych lub głośnych materacach sprężynowych i starej i bardzo niefunkcjonalnej konstrukcji. Na szczęście producenci umożliwiają nam obecnie wybór różnych surowców najwyższej jakości oraz zoptymalizowanie wybranego modelu pod kątem swoich potrzeb. W sklepach dostępne są aż cztery różne stopnie twardości materaców, które wybiera się pod kątem budowy ciała osoby śpiącej na danym materacu.

Jak dopasowuje się materac do swojego ciała?

Każdy nowoczesny producent materaców do spania zachęca do tego, aby stopień twardości materaca dostosować do masy ciała. Najczęściej można spotkać się z następującym podziałem:

 • materace miękkie – przeznaczone dla osób ważących maksymalnie do 60 kg,

 • materace średnio twarde – odpowiednie dla użytkowników o wadze ciała od około 60 kg do około 100 kg,

 • materace twarde – najlepsze dla osób, które ważą od około 100 kg do około 120 kg,

 • materace bardzo twarde – przeznaczone dla użytkowników ważących powyżej 120 kg.

Najczęściej twardość materaca oznaczana jest symbolem od H1 do H4. Najlepiej stosować się do zaleceń konkretnego producenta, ponieważ każdy może oferować nieco inny asortyment i kierować się nieco innymi przedziałami wagowymi w swoich oznaczeniach stopni twardości.

Dzieciom i osobom szczupłym zaleca się raczej materac miękki, gdyż będzie stanowił doskonałe wsparcie dla kręgosłupa i nie ma konieczności poszukiwania rozwiązania bardziej twardego. Takie mogłoby wywoływać nieprzyjemne w skutkach uciski na naczynia krwionośne, czy organy wewnętrzne. Najczęściej kupowanym modelem jest materac średnio twardy, ponieważ spełnia oczekiwania większości użytkowników. Materac twardy to już rozwiązanie dla osób o większej masie ciała, a ten bardzo twardy będzie najlepszy dla osób z nadwagą.

Materac twardy vs materac miękki

Nowoczesne materace wykonywane są z różnych surowców, zazwyczaj wysokiej jakości. Każdy z nich cechuje się określonymi właściwościami, dzięki czemu odpowiada potrzebom osoby o danej wadze ciała i jego budowie. Osoby cięższe nie czują się dobrze na miękkich materacach, ponieważ mają uczucie zapadania się w nich ciężarem ciała. Taki model na pewno nie będzie stanowił dla nich właściwego wsparcia.

Najczęściej materac miękki wykonany jest z:

 • pianki,

 • pianki visco memory

 • pianki profilowanej Visco Memory,

 • lateksu.

Są to materiały, które cechują się dużą elastycznością i sprężystością. Niektóre z nich, na przykład pianka termoelastyczna, reagują na ciepło wydzielane przez ciało człowieka, który się na nich układa. Miękną wówczas o otulają sobą użytkownika.

Materac twardy to zwykle model, który wzbogacony jest przez takie surowce, jak:

 • włókna kokosowe,

 • trawa morska,

 • końskie włosie.

Są to materace bardzo solidne i wytrzymałe. Nie trzeba obawiać się, że materac ulegnie odkształceniom pod wpływem dużej masy ciała, ponieważ składa się z wielu warstw, które zostały tak zaprojektowane, aby utrzymać odpowiednią wagę. Dla osób szczupłych taki materac może okazać się jednak stanowczo zbyt twardy i bardzo niewygodny.

Materac twardy czy miękki?

Wiele osób popełnia błąd kupując materac pod wpływem swoich wieloletnich przyzwyczajeń i preferencji, nie kierując się wcale zaleceniami konkretnego producenta. Oczywiście, można w ten sposób spać, jednak źle dopasowany materac na pewno nie zapewni właściwego wsparcia dla kręgosłupa. Ten wymaga zajęcia pozycji ergonomicznej i bezpiecznej, aby móc się zrelaksować. Wówczas przestrzeń pomiędzy dyskami napełnia się płynem, a mięśnie rozluźniają się.

Na materac miękki powinni decydować się rodzice dzieci i osoby bardzo szczupłe. Większość kupujących osób dorosłych wybiera materace średnio twarde, a te twarde i bardzo twarde przeznaczone są raczej dla osób o większej masie ciała, które wymaga solidnego wsparcia, aby miało możliwość przyjęcia najzdrowszej pozycji.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Materac do spania na podłodze - czy to prawidłowe podejście?
- Tanie materace - przegląd tanich, a zarazem dobrych materacy
- Profilowana pianka Visco Memory