Sen jest jedną z naszych kluczowych życiowych potrzeb. W każdym wieku potrzebujemy snu, żeby nasz organizm mógł się regenerować po całodniowym wysiłku, utrwalać poszczególne informacje i wypoczywać. Najwięcej śpią dzieci zaraz po urodzeniu. Zwykle budzą je jedynie pozostałe potrzeby życiowe. Z czasem śpimy krócej, jednak nadal wymagane jest, żeby był to proces efektywny i bezpieczny. Dobry materac do spania to połowa sukcesu, ponieważ jego rolą jest zapewnienie ciału właściwej, ergonomicznej pozycji, która pozwoli na wsparcie kręgosłupa na całej jego długości. Coraz częściej decydujemy się na zrezygnowanie ze stelaża łóżka i materac układamy bezpośrednio na podłodze. Czy jest to bezpieczne rozwiązanie i jaki materac do spania na podłodze będzie najlepszy?

Jakie warunki powinien mieć zapewnione materac do spania?

Nowoczesne materace wykonuje się dziś z bardzo praktycznych i funkcjonalnych materiałów. Są to zarówno surowce naturalne, jak i syntetyczne. Wielu producentów łączy je ze sobą, aby stworzyć komponenty wyjątkowo wytrzymałe i trwałe.

Aby materac spełniał swoją rolę dobrze jak najdłużej i był dla nas bezpieczny, bardzo ważne jest jego utrzymywanie we właściwych warunkach:

  • materac trzeba wentylować, ponieważ wilgoć to idealne środowisko do rozwoju bakterii oraz pleśni,

  • nie powinien być stale przykryty, ani ułożony bezpośrednio na podłożu, które nie zapewnia mu oddychania,

  • materac powinien być systematycznie odkurzany, żeby pozbyć się roztoczy,

  • nie powinno się go prać na mokro.

Swój materac najlepiej chronić przy pomocy praktycznego pokrowca. Taki pokrowiec można bez trudu zdemontować i wyprać w domowej pralce, aby zapewnić sobie higieniczną czystość podczas snu. Najlepiej jak najczęściej wymieniać poszwy pościelowe i wówczas odkurzać dokładnie swój materac, pozbywając się martwego naskórka, włosów, ale też kurzu.

Materac do spania na podłodze – jak o niego dbać?

Ustawienie materaca bezpośrednio na podłodze z pewnością utrudnia odprowadzanie wilgoci i jego oddychanie. Dobrze, jeśli sam pokrowiec posiada boczne paski wentylacyjne, przez które może uchodzić jej nadmiar. Jeżeli nie ma innej możliwości, najlepiej jest jak najczęściej materac ustawiać na boku, aby miał możliwość wywietrzenia się i odpowiedniej wentylacji.

Jeśli śpimy bezpośrednio na podłodze, trzeba też zadbać o bezwzględną czystość takiego podłoża. Każda sypialnia powinna być często wietrzona i odkurzana, jednak w takiej sytuacji trzeba o to zadbać szczególnie. Podłoga powinna być dodatkowo myta na mokro, a samo prześcieradło na pewno trzeba zmieniać częściej.

Jaki materac do spania na podłodze najlepiej wybrać?

Na szczęście na rynku można liczyć na bardzo bogaty asortyment różnych materaców. Wybierając taki do spania na podłodze, najlepiej zdecydować się na model wyższy, aby łatwiej można było na nim siadać i z niego wstawać. W szczególności powinny o tym myśleć osoby, które mają problemy z kręgosłupem.

Dzisiaj większość materaców to produkty, które mają doskonałe warunki do wentylacji. Pomimo tego, że zbudowane są z różnych warstw i często jest ich wiele, producenci dbają o to, żeby wilgoć nie zatrzymywała się bezpośrednio w materacu i nie tworzyła środowiska przyjaznego mikroorganizmom.

Wiele osób wskazuje jednak, żeby śpiąc na podłodze wybierać modele:

  • kieszeniowe i Multipocket,

  • piankowe,

  • termoelastyczne,

  • lateksowe.

Mikroporowata budowa powyższych pianek bardzo dobrze oddycha. Poza tym, takie materace są dość lekkie, dzięki czemu bez trudu można je w całości podnosić, aby zmienić pościel, czy po prostu materac wywietrzyć. Materac do spania na podłodze nie może być za ciężki, ponieważ trzeba go unosić, aby umożliwić sobie odkurzenie przestrzeni znajdującej się bezpośrednio pod nim.

Jak dopasować model materaca dla siebie?

Poza wyborem odpowiedniego surowca, który będzie funkcjonalny i praktyczny, trzeba również rozważyć wybór właściwej twardości wybranego materaca. Zaleca się, aby stopień twardości wybierać w oparciu o wagę ciała osoby, która na nim śpi.

Zazwyczaj w sklepach można spotkać materace:

W przypadku każdego z zaleceń dany producent ma swoje zalecenia odnośnie maksymalnej i minimalnej masy ciała użytkownika. W ten sposób wiadomo, że dany model zapewni najwygodniejszą i najbezpieczniejszą pozycję podczas snu. Twardość materaca to tak naprawdę kluczowa kwestia, o czym wiele osób nie wie. Często materace kupowane są pod wpływem wieloletnich zwyczajów i nie są optymalnie dopasowane do swoich właścicieli.

Śpiąc na odpowiednim modelu można mieć pewność, że kręgosłup jest wsparty odpowiednio na długości całego kręgosłupa. Nie powstają żadne naciski, ani bóle kręgosłupa wywołane złą pozycją. Jeśli zdecydujemy się na produkt z odpowiedniej pianki, może on dodatkowo pobudzać nasz układ krążenia do pracy, poprzez wykonywanie mikromasażu. Inny model – materac termoelastyczny, reaguje na ciepłotę ciała i dzięki niej mięknie w odpowiednich miejscach. Nowoczesne materace kieszeniowe to zaś propozycja doskonała dla osób sypiających na podłodze, ponieważ stanowią najlepsze wsparcie i zapewniają idealny komfort.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Tanie materace - przegląd tanich, a zarazem dobrych materacy
- Profilowana pianka Visco Memory
- Pianka Visco Memory czy lateks?