Kupując nowy materac do spania warto poświęcić nieco więcej czasu i dokonać wyboru, który będzie gwarantował nie tylko komfort i wygodę każdej nocy, ale przede wszystkim bezpieczną i zdrową pozycję dla kręgosłupa. W sklepach można liczyć na bardzo szeroki asortyment nowoczesnych produktów, które wykonane są z rozmaitych surowców. Najczęściej wybiera dzisiaj modele to materace wykonane z pianek oraz sprężynowe kieszeniowe. Czym charakteryzują się takie materace i który z nich warto wybrać w jakiej sytuacji?

Materac piankowy – idealny dla dzieci, nastolatków i osób o normalnej budowie ciała

Kiedyś wszyscy spali na takich samych materacach – z miękkiej i mało elastycznej pianki lub opartych na działaniu tradycyjnych sprężyn. Nie były to opcje ani zbyt wygodne, ani za bardzo praktyczne. Takie materace szybko się zużywały i trzeba było je wymieniać na nowe. Dzisiaj producenci mają dostęp do bardzo nowoczesnych surowców, czego przykładem mogą być rozmaite pianki.

W sklepach najczęściej spotykamy:

Nowoczesne pianki to materiały niezwykle trwałe i wytrzymałe. Charakteryzują się sprężystością i elastycznością przez wiele lat. Materac nie zużywa się i nie wygniata, jeśli właściwie o niego zadbamy.

Pomimo swojej trwałości, materac piankowy nigdy nie będzie materace twardym, ani tym bardziej bardzo twardym. Najczęściej pianki stosuje się w materacach miękkich oraz średnio twardych. Są to produkty przeznaczone dla osób szczupłych i o normalnej budowie ciała. Osoby o większej masie ciała powinny raczej przyglądać się materacom wzmacnianym włóknem kokosowym, trawą morską, końskim włosiem lub materacom sprężynowym.

Materac sprężynowy – niezwykle nowoczesny i komfortowy

Dzisiejsze materace sprężynowe niczym nie przypominają tych tradycyjnych, w których stosowano sprężyny typu bonell. Wielu producentów oferuje dziś w swoim asortymencie materace sprężynowe kieszeniowe oraz Multipocket, ponieważ uznaje się je powszechnie za najbardziej komfortowe i funkcjonalne rozwiązanie. Z czego to wynika?

Na pewno kluczowe znaczenie ma unikalna budowa takich materacy:

  • wewnątrz znajdują się setki sprężyn na metr kwadratowy powierzchni – w materacach Multipocket jest ich jeszcze więcej,

  • sprężyny te różnią się między sobą rozmiarem i stopniem twardości, aby zapewnić maksimum wsparcia dla kręgosłupa,

  • każda sprężyna umieszczana jest w swojej własnej, indywidualnej kieszeni, aby mogła pracować niezależnie od pozostałych - występuje w materacach kieszeniowych,

  • tylko kieszenie, w których znajdują się sprężyny są ze sobą połączone.

Wiele osób uważa, że materac sprężynowy to najlepszy wybór, choć jest to zakup dość kosztowny. Skomplikowana budowa zapewnia trwałość i wytrzymałość takiego materaca na bardzo długi okres czasu. Bardzo często można je spotkać na przykład w hotelach, gdzie każdego dnia narażone są na innych użytkowników. Warto wspomnieć również o tym, że nowoczesny materac sprężynowy jest bardzo cichy i nie powstaje na nim efekt falowania. Oznacza to, że jeśli śpimy z partnerem, nie odczuwamy jego ruchów w nocy podczas zmiany pozycji snu, ani wstawania z łóżka.

Materac piankowy czy sprężynowy – który model będzie lepszy?

Każdy z nas ma swoje indywidualne potrzeby i całkiem inne oczekiwania względem materaca. Jedni preferują takie materace, które są dość miękkie i dopasowują się swoim kształtem do ciała, które się na nich znajduje. Dla takich osób zawsze najlepszym wyborem będzie materac piankowy. Dodatkowo, jest to materac zawsze lekki, który można bez trudu samodzielnie przebierać i odkurzać, jak również przenosić. Zwolennicy materaców piankowych wskazują dodatkowo, że pianka zapewnia doskonałą wentylację i oddycha. Jej porowata struktura nie sprzyja gromadzeniu się wilgoci, a jest to zwykle najlepsze środowisko do rozwoju szkodliwych dla nas mikroorganizmów.

Osoby, którym zależy na tym, aby materac był solidny i bardzo wytrzymały mogą śmiało wybierać spośród tych sprężynowych. Użytkownikom wyjątkowo wymagającym poleca się zaś udoskonaloną wersję – materac Multipocket, w którym stosuje się jeszcze więcej sprężyn i który jest wyższy. Materac sprężynowy sprzedawany jest dziś jako ten z górnej półki, o wyjątkowej konstrukcji i na pewno niezwykle komfortowy. Wybierając taki produkt można spodziewać się idealnego wsparcia na długości całego ciała i możliwości zrelaksowania się.

Zaleca się, aby zawsze położyć się na wybranym modelu materaca i wypróbować go. Jeśli zamawiamy swój materac do spania online, wówczas najlepiej upewnić się, że producent umożliwia jego zwrot, jeśli ten nie spełni naszych wszystkich oczekiwań. W takiej sytuacji na nowym materacu warto spać zdaniem specjalistów nawet około pięciu dni, ponieważ tyle potrzebuje nasz kręgosłup, żeby przyzwyczaić się do niego. Bardzo ważne jest, aby zawsze przestrzegać zaleceń wagowych i optymalnie dopasować stopień twardości swojego materaca.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Materac twardy vs materac miękki - różnice, jaki wybrać?
- Materac do spania na podłodze - czy to prawidłowe podejście?
- Tanie materace - przegląd tanich, a zarazem dobrych materacy