Do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebujemy snu, czyli stanu fizjologicznego, w którym odpoczywa zarówno ciało jak i umysł. Zdrowy sen pozwala się zregenerować, przyswoić nowe wiadomości, utrzymuje ciało i ducha w dobrej kondycji. Czasem jednak nie wszystko działa tak jak należy a każda forma zaburzeń działa niekorzystnie na jakość snu i na nasze samopoczucie.

Każdy z nas choć raz w życiu doświadczył bezsenności, najczęściej sporadycznej (przygodnej, maksymalnie kilkudniowej) lub krótkotrwałej (do kilku tygodni). Najczęściej spowodowana jest stresową sytuacją i mija wraz z momentem unormowania sytuacji. Poważniejszym stanem chorobowym jest bezsenność przewlekła trwająca więcej jak 3 miesiące, wymagająca leczenia i podjęcia konkretnych kroków.

Przyczyny bezsenności przewlekłej

Chroniczne niedosypianie, problemy z zaśnięciem, częste wybudzanie w nocy – te wszystkie zaburzenia określa się mianem bezsenności. Najczęściej powodują ją jednostki chorobowe takie jak: astma oskrzelowa, choroba wieńcowa, choroby żołądka i dwunastnicy, przewlekłe dolegliwości bólowe i choroby wewnętrzne. Powodem problemów ze snem mogą być również zaburzenia w wydzielaniu melatoniny, enzymu odpowiedzialnego za senność. Związane jest to przeważnie z rozregulowaniem cyklu dobowego lub z nadmiarem światła padającego późnym wieczorem (niebieskie światło ekranów telewizorów, monitorów, telefonów). Równie ważnym czynnikiem jest lęk przed snem spowodowany obawami o jego ilość i jakość oraz to, czy w ogóle nastąpi. W tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z błędnym kołem czyli bezsenność powoduje lęk przed.... bezsennością. Ciężko zasnąć w momencie, gdy jesteśmy poddenerwowani i staramy się zrobić to na siłę.

Leczenie bezsenności

Podstawową metodą leczenia bezsenności jest leczenie pozafarmakologiczne, ewentualnie wspierane lekami. Polega na oddziaływaniu psychologicznym i psychoterapeutycznym. To długotrwały i stopniowy proces polegający głównie na edukowaniu pacjenta i udzielaniu praktycznych, sprawdzonych porad. Pacjentom zaleca się przestrzeganie higieny snu i prowadzenie notatek pozwalających kontrolować własne nawyki, dzięki czemu są wstanie pozbyć się lęków, frustracji i błędnych wyobrażeń na temat snu. Pacjent musi także stosować się do instrukcji, które docelowo doprowadzą do regulacji rytmu snu i czuwania. Instrukcje te zawierają wskazówki takie jak:

 • wstawanie o regularnej porze, niezależnie od ilości przespanych godzin
 • pójście do łóżka gdy poczujemy się senni (niezależnie od tego czy skończył się odcinek ulubionego serialu) lecz nie wcześniej
 • usunięcie z sypialni telewizora i innej elektroniki (sypialnia ma służyć jedynie spaniu)
 • w przypadku częstych wybudzeń, należy każdorazowo wstać i wrócić do łóżka dopiero gdy poczujemy senność

W dobrej jakości wypoczynku niezwykle istotna jest higiena snu:

 • lekkostrawna kolacja (tłuste posiłki obciążają żołądek powodując dyskomfort)
 • unikanie pobudzających substancji jak kofeina, nikotyna
 • zrezygnowanie z alkoholu (tylko pozornie ułatwia on sen, tak naprawdę mocno go spłyca i obniża jego jakość)
 • wyciszenie przed snem (unikanie wysiłku fizycznego i intelektualnego)
 • ruch na świeżym powietrzu w ciągu dnia
 • odpowiednia temperatura w sypialni, nie powinno być ani zbyt gorąco ani zbyt zimno
 • unikanie drzemek w ciągu dnia

Niewygodny materac jedną z przyczyn bezsenności

Podobnie jak wymienione wyżej czynniki, również niewygodny materac może być przyczyną kłopotów z zasypianiem i utrzymaniem snu. Źle dobrana powierzchnia może wywoływać dyskomfort. Zbyt twardy lub zbyt miękki materac mogą powodować bóle pleców, kręgosłupa, uniemożliwiać znalezienie wygodnej pozycji do snu. Materac należy dopasować do wagi i indywidualnych potrzeb użytkownika. Oferujemy Państwu szeroki wybór modeli, od materacy miękkich, przez materace średnio twarde aż po materace twarde i materace bardzo twarde. Posiadamy materace piankowe, materace kieszeniowe i materace lateksowe. Tak duży wybór gwarantuje znalezienie odpowiedniego modelu wszystkim naszym klientom. Można skorzystać z pomocy konsultantów jeżeli nie możemy zdecydować, który model wybrać. Czy ma to być materac kokosowy czy materac z trawą morską, materac termoelastyczny czy materac profilowany moletowany.

Znalezienie i wyeliminowanie przyczyny bezsenności jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dobry sen zauważalnie podnosi jakość naszego życia a jego brak istotnie pogarsza. Im szybciej znajdziemy powód bezsenności tym łatwiej pozbędziemy się problemu.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły: