Lateks jest naturalnym produktem pozyskiwanym z mleczka kauczukowego, poddawanego po zebraniu licznym procesom przetwórczym. Dziś znany i niezwykle ceniony na całym świecie, wykorzystywany był już przez starożytnych Indian. Zachód odkrył jego niezwykłe właściwości dopiero w XIX wieku. Znalazł zastosowanie w niemal wszystkich dziedzinach przemysłu. Wytwarzamy z niego gumowe rękawiczki, czepki, opony, powlekamy tkaniny... Lateks naturalny odnalazł się również w branży meblarskiej. Wytwarzamy z niego piankę lateksowaną stosowaną w produkcji materacy.

Lateks naturalny

Wkłady lateksowe wyprodukowane w 100% z naturalnego lateksu należą do kategorii produktów ekskluzywnych. Są bardzo drogie i cenione zwłaszcza przez osoby, które dbają o środowisko naturalne. Mimo szeregu pozytywnych właściwości jest jednak jeden mały minus. Mimo naturalnego pochodzenia, kauczuk jet surowcem, który może uczulać. Szczególnie narażone są na to osoby posiadające alergię na pyłki traw, zboża, brzozę i byliny oraz cierpiące na atopowe zapalenie skóry. Lateks może wywołać u nich reakcję alergiczną objawiającą się wysypką, zaczerwienieniem skóry, dolegliwościami układu oddechowego czyli katarem, kaszlem, dusznościami, kichaniem oraz łzawieniem i pieczeniem oczu. W skrajnych przypadkach występuje również ryzyko wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego w przemyśle wyróżniamy jeszcze dwa rodzaje lateksu:

  • syntetyczny
  • mieszany

Lateks syntetyczny

Próby zastąpienia lateksu naturalnego sztucznym, podjęto ze względu na wysoką cenę lateksu naturalnego, uzależnienie jego zasobów od warunków pogodowych (susze, huragany, szkodniki) oraz czynniki geopolityczne. Z tego powodu rozpoczęto prace nad wytworzeniem syntetycznego odpowiednika tego surowca, posiadającego podobne właściwości. Udało się go stworzyć na drodze syntezy chemicznej. Jest on znacznie tańszy od swego naturalnego pierwowzoru. Kupując materac posiadający w swojej budowie lateks 100% syntetyczny, należy zwrócić szczególną uwagę na certyfikaty, by mieć pewność, że materac jest bezpieczny dla zdrowia i nie zawiera substancji szkodliwych.

Lateks mieszany

Najbardziej popularna odmiana lateksu, będąca idealnym kompromisem. Przystępna cena, przy zachowaniu wysokiego komfortu. Materace wykonane z mieszanego lateksu mają świetną jakość. Najczęściej stosowane proporcje to 20% lateksu naturalnego i 80% lateksu syntetycznego. Pozwala to zachować wszystkie najlepsze cechy przy cenie, która nie zrujnuje budżetu. Materace z lateksem mieszanym nie uczulają.

Cechy materacy lateksowanych:

  • wysoka sprężystość
  • wiele punktów podparcia
  • trwałość
  • dobra cyrkulacja powietrza
  • właściwości antyalergiczne

Co oznacza wysoka sprężystość? Materac bardzo szybko wraca do pierwotnej formy, nie odkształca się. Mimo wieloletniej eksploatacji nie traci kształtu i właściwości. Jest bardzo trwały. Mimo twardszej formy od pianki termoelatycznej visco memory jest bardzo wygodny. Wiele punktów podparcia oznacza, że materac idealnie dopasowuje się do kształtu sylwetki, podpiera każdy odcinek ciała. Kręgosłup jest dobrze wsparty, mięśnie są rozluźnione i odprężone. Zbyt miękki materac będzie powodował nienaturalne wygięcie kręgosłupa, z kolei zbyt twardy spowoduje, że ciało będzie obolałe. W wyniku pogorszenia swobodnego przepływu krwi mogą drętwieć kończyny. Na elastyczność wpływa charakterystyczna budowa pianki. W swojej strukturze zawiera mnóstwo mikrokanalików, które oprócz elastyczności zapewniają dobrą cyrkulację powietrza. Przewiewny materac ma właściwości termoregulacyjne, organizm się nie poci. Przewiewność, brak wilgoci i właściwości lateksu zapobiegają namnażaniu chorobotwórczych bakterii i groźnych drobnoustrojów. W materacu nie gromadzi się kurz i roztocza. To pozwala alergikom na niczym nie zakłócony, regenerujący sen , nie przerywany kaszlem, katarem i dusznościami.

 

Materace z dodatkiem warstwy lateksowej:

1. Materace kieszeniowe

- materac Turyn (materac jednostronny, średnio twardy H2)

- materac Chicago (materac dwustronny, średnio twardy H2)

- materac Walencja (materac dwustronny, średnio twardy H2)

- materac Badalona (materac dwustronny z podwójną warstwą lateksu , średnio twardy H2)

- materac Ida (materac dwustronny, średnio twardy H2)

- materac Braga (materac dwustronny z podwójną warstwą lateksu, średnio twardy H2)

- materac Madryt (materac dwustronny, średnio twardy/twardy H2/H3)

- materac Porto (materac dwustronny, średnio twardy/twardy H2/H3)

- materac Nicea (materac dwustronny, średnio twardy/ bardzo twardy H2/H4)

- materac Almada (materac dwustronny, średnio twardy/bardzo twardy H2/H4)

- materac Almere (materac dwustronny, średnio twardy/ bardzo twardy H2/H4)

- materac Leon (materac dwustronny, miękki/średnio twardy H1/H2)

2. Materace bonellowe

- materac Werona (dwustronny, średnio twardy H2)

3. Materace piankowe

- materac Foggia (dwustronny, średnio twardy H2)

Do wad materacy lateksowych zaliczamy ich dużą wagę oraz wysoką cenę. Warto jednak wydać jednorazowo troszkę więcej pieniędzy na trwały i mocny materac, który posłuży nam wiele lat, niż często wymieniać lekki i mniej odporny na zużycie.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Dla kogo jest twardy materac?
- Materace lateksowe - opis, przegląd materacy
- Najpopularniejsze pytania z forum - opinie na temat materacy