Dobrze dopasowany materac to właściwie gwarancja wygodnego i spokojnego snu. Jego rola jest nieoceniona, ponieważ odpowiada za równomierne podparcie kręgosłupa na całej jego długości. Sen często trwa wiele godzin, a w jednej pozycji potrafimy spędzić bez przerwy nawet kilka. Ważne jest, żeby ciało znajdowało się w pozycji ergonomicznej i bezpiecznej. W nowoczesnych materacach stosuje się wiele różnych surowców, wśród których znajduje się również lateks. Zapewnia nie tylko twardość, ale też wpływa korzystnie na proces wentylacji materaca i zapobiega nadmiernej potliwości. W sklepach można znaleźć różne modele materacy zawierających warstwę lateksu. Które z nich są warte polecenia?

Lateks – jaka jest jego rola w materacu?

W materacach stosuje się naturalny lateks, który powstaje z kauczuku lub lateks syntetyczny, który jest jego znacznie tańszym odpowiednikiem. Niestety, za niższą ceną kryje się również nieco niższa jakość. Dlaczego naturalny lateks jest tak pożądany w materacu?

 • zapewnia właściwą miękkość,

 • jest bardzo trwały i odporny na odkształcenia,

 • posiada mikrootwory, które zapewniają idealną wentylację i zapobiegają poceniu się,

 • umożliwia mikromasaż, który skutkuje poprawą funkcjonowania układu krążenia.

Materace lateksowe to głównie materace o średnim stopniu twardości, ale można stosować lateks również w innych modelach. Jest to surowiec higieniczny i w pełni antyalergiczny. Nie rozwijają się w nim grzyby i roztocza, nie gromadzi się również kurz. Jeśli dobrze zadbamy o swój materac, powinien on służyć przez kolejne lata.

W jakich materacach można spotkać warstwę lateksu?

Pianka lateksowa to bardzo wskazana warstwa, ponieważ jest oddychająca. Bardzo często łączy się ją również z innymi piankami o unikalnych właściwościach. Dużą popularnością cieszą się na przykład materace wykonane z pianek termoplastycznych z dodatkiem warstwy lateksu. Dlaczego?

 • Pianka ta ugina się dobrze pod wpływem ciężaru, jaki wywiera na nią ciało,

 • następnie – na skutek ciepła, które wydziela organizm osoby śpiącej – mięknie,

 • idealnie dopasowuje się do kształtu ciała oraz przybranej przez nie pozycji,

 • po wypoczynku stopniowo powraca do swojej pierwotnej pozycji.

Takie materace są idealne dla osób, które cenią sobie duży komfort i lubią, kiedy materac dosłownie otula je sobą. Sprawdzają się u osób, które mają problemy z krążeniem, ponieważ poprawiają przepływy i wykonują niewielki masaż. Chętnie wybierane są do szpitali oraz placówek, które oferują pomoc osobom zmuszonym do długotrwałego leżenia.

Materace sprężynowe z dodatkiem lateksu

Warstwy pianki lateksowej są też powszechnie stosowane w materacach bonellowych oraz kieszeniowych. Dodają miękkości i znacznie zwiększają uczucie wygody i komfortu użytkownika. Materace oparte na działaniu klasycznych sprężyn typu bonell znane są nam wszystkim, ponieważ do niedawna w naszych domach można było znaleźć tylko takie. Sprężyny łączą się ze sobą przy pomocy metalowego drutu. Jest to rozwiązanie dość ekonomiczne, na pewno wygodne i wytrzymałe. Materace kieszeniowe i Multipocket to stosunkowa nowość na naszym rynku.

Co odróżnia je od klasycznych materacy bonellowych?

 • Stosuje się w nich znacznie większe ilości pojedynczych sprężyn,

 • są to sprężyny różnej wielkości i o różnych stopniach twardości,

 • każda z nich umieszczana jest w swojej własnej kieszeni, co ma zapewniać im indywidualną pracę,

 • dopiero kieszenie są ze sobą łączone.

Tego typu modele gwarantują komfort i wspaniale dopasowują się do potrzeb konkretnego użytkownika, ponieważ setki sprężyn pracują w jednym rejonie i umiejętnie rozkłada się ciężar całego ciała. Są to materace ciche, pozbawione nieprzyjemnego efektu falowania. W połączeniu z warstwą wysokiej klasy lateksu sprężyny sprawiają, że materac zapewnia zdrowy i zawsze bezpieczny sen. Tego typu rozwiązanie polecane jest także parom, których członkowie różnią się między sobą masą ciała i ciężko jest im dopasować jedną twardość. Oczywiście, bardzo ważne jest zastosowanie się do konkretnych zaleceń producenta.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Najpopularniejsze pytania z forum - opinie na temat materacy
- Rodzaje materacy - charakterystyka i opis materacy
- Jaki materac dla osoby o wadze powyżej 80 kg?