Twardy materac

Jakie materace nazywamy twardymi? Jeżeli warstwę zewnętrzną materaca stanowi mata kokosowa, posiada on powierzchnię twardą. Poznajmy jej najważniejsze właściwości.

Kokos jest naturalnym surowcem. Wkład kokosowy otrzymujemy poprzez wielokrotne prasowanie włókien z łupiny orzecha kokosowego. Ma około 0,5-0,6 cm grubości. Zawartość soli mineralnych ogranicza namnażanie groźnych drobnoustrojów, które mogą powodować uczulenia, być przyczyną powstawania pleśni czy grzybów w materacu.

Twardy materac zalety

Materace kokosowe cechują się doskonałą jakością i trwałością. Ich elastyczna, ale mocna budowa stabilizuje konstrukcję, usztywnia ją. Materac jest znacznie trwalszy i odporniejszy na odkształcenia, mimo narażenia na wysokie obciążenia. Wytrzyma długotrwałą eksploatację. Główną zaletą jest utwardzona powierzchnia spania, istotna przy schorzeniach kręgosłupa. Na takiej powierzchni jest on właściwie podpierany, nie wygina się w pałąk, który mógłby utrudniać oddychanie.

Dzięki naturalnym właściwościom antybakteryjnym i antygrzybicznym kokosa, jest to surowiec bezpieczny dla alergików. Ma właściwości higroskopijne. Ewentualny nadmiar wilgoci jest pochłaniany i wydalany do otoczenia, nie wnika w głąb materaca. Drobnoustroje nie namnażają się, ponieważ nie posiadają środowiska sprzyjającego rozwojowi. Należy jednak przechowywać i użytkować materac w miejscu suchym, narażony na zalanie lub długotrwałe działanie wilgoci, może stracić swoje właściwości. O materac należy odpowiednio dbać, pokrowiec powinien być regularnie prany.

Twardy materac - dla kogo

Twarde materace (H3) przeznaczone są dla osób o sporej wadze, przekraczającej 100 kg oraz takich, które gustują w twardej powierzchni i zwyczajnie lubią na takiej spać. Materace twarde sprawdzą się również u osób borykających się z bólami kręgosłupa. Odpowiednio wsparty kręgosłup nie będzie narażony na powstawanie zwyrodnień albo pogłębianie tych już istniejących. Wygodne ułożenie ciała pozwala na regenerację mięśni i zdrowy, komfortowy sen. Maty kokosowe zapewniają swobodną cyrkulację powietrza wewnątrz materaca. Można je rekomendować alergikom, osobom wrażliwym na kurz i roztocza.

Twardy materac zyskuje elastyczność dzięki wkładom wewnętrznym wykonanym ze sprężyn. Sprawdzają się tu szczególnie sprężyny kieszeniowe w materacach pocketowych (262 szt./m2) i multipocketowych (510 szt./m2) Ich cechą charakterystyczną jest umieszczenie sprężyn w osobnych kieszonkach i ich niezależna praca. Gwarantuje to wiele punktów podparcia, dostosowujących się do kształtu ciała i jego pozycji. Wkłady sprężynowe dodatkowo zwiększają odporność materaca na odkształcenia i jego wytrzymałość. Dzięki temu twarda powierzchnia kokosowa jest jednocześnie elastyczna i wygodna.

W naszej ofercie posiadamy materace jednostronne jak materac Geneva oraz dwustronne:

Materace kieszeniowe występują również w wersji max plus ze sprężynami, których wysokość została zwiększona o 5 cm, oraz w wersji mini (sprężyny obniżone o 6 cm).

Również wśród materacy bonellowych znajdziemy modele twarde. Są to:

Wkład bonellowy to wkład wykonany ze sprężyn w kształcie klepsydry, połączonych sztywnym drutem. Działają progresywnie. Im większy nacisk na nie, tym bardziej się mu przeciwstawiają i wypierają ciężar. Są trwałe, jednak nie posiadają wielu punktów podparcia, ciężar jest równomiernie rozkładany pomiędzy wszystkie sprężyny.

Materac piankowy średnio twardy/ twardy to materac Padwa. Wkład wewnętrzny wykonany jest z pianki poliuretanowej T25 o gęstości wynoszącej 25kg/m3. Pianka jest trwała i elastyczna. Materac Padwa ma niewielką wysokość. W wersji standardowej wynosi ona 10 cm, z pianką moletowaną 13 cm.

Materace twarde z warstwą kokosową zadowolą wielu klientów. Warto w nie zainwestować.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Materace lateksowe - opis, przegląd materacy
- Najpopularniejsze pytania z forum - opinie na temat materacy
- Rodzaje materacy - charakterystyka i opis materacy