Sypialnia jest naszym azylem. Miejscem, w którym odpoczywamy, relaksujemy się i regenerujemy siły. Ładnie i stylowo urządzona, z odpowiednim klimatem sprawia, że w takim wnętrzu chcemy przebywać. Dobieramy modne kolory ścian sprzyjające wypoczynkowi, kupujemy meble w ulubionym stylu, tworzymy nastrój odpowiednimi dodatkami jak zdjęcia, lampiony, kwiaty... Najważniejszym elementem każdej sypialni jest jednak łóżko. W nim spędzamy najwięcej czasu i powinno być mega komfortowe.

Rozmiary łóżek

Niezależnie od tego czy sypialnia jest miejscem odpoczynku dla pary czy dla singla, rozmiar łóżka ma duże znaczenie dla naszego komfortu. Rozmiar łóżka i tym samym rozmiar materaca. Odpowiednia przestrzeń na materacu gwarantuje nam wygodę i swobodną zmianę pozycji. Istnieją standardowe wymiary materacy, którymi najczęściej sugerują się osoby urządzające swoją alkowę. Przyjmuje się, że komfortowa szerokość materaca dla jednej osoby powinna wynosić 80 cm, natomiast dla pary 160 cm. Na rynku istnieją jednak bardzo zróżnicowane rozmiary. Produkujemy materace co 5 cm, dlatego nasz sklep oferuje maksimum możliwości wyboru. Jesteś w stanie dopasować rozmiar materaca i łóżka do każdej powierzchni, optymalnie wykorzystując jej potencjał.

Standardowe wymiary łóżka małżeńskiego

Najwęższy, standardowy materac dwuosobowy to materac 140x200 cm, natomiast do łóżek małżeńskich standardem są materace 160x200 cm, 180x200 cm oraz 200x200 cm. Takie rozmiary materaca bez problemu dopasujemy do każdego łóżka kupionego w salonie meblowym, nie musimy martwić się o łóżko zamawiane na specjalny wymiar. Nie zapominajmy również, że dzieląc z kimś łóżko musimy zadbać o komfort zarówno swój jak i partnera. Gwarantują nam go materace pocketowe. Charakteryzują się dużą elastycznością powierzchniową, dzięki cylindrycznym sprężynom umieszczonym w materiałowych kieszonkach, które pracują samodzielnie, niezależnie od siebie i uginają się tylko w miejscu nacisku. Dzięki temu efekt falowania jest zniwelowany, osoba lżejsza nie stacza się w kierunku cięższej, nie powodując dyskomfortu i jednej i drugiej osoby. Przy zbliżonej wadze sprawa jest prosta, należy wybrać materac o dedykowanej twardości. Dla osób o wadze nie przekraczającej 60 kg materac miękki, dla ważących pomiędzy 60-100 kg materac średnio twardy, dla ważących ponad 100 kg materac twardy a dla wagi znacznie przekraczającej 120 kg materac bardzo twardy. Jeżeli partnerzy bardzo różnią się wagą, warto rozważyć zakup dwóch osobnych materacy do jednej ramy. Materace będą różnić się twardością i będą dopasowane indywidualnie do wagi i preferencji osoby, która będzie na nim spała.

Do wyboru przy zakupie materaca mamy także warstwy zewnętrzne. Możliwości jest naprawdę dużo. W ofercie znajdują się materace lateksowe, materace termoelastyczne lub materace profilowane a także materace kokosowe, z trawą morską oraz materace z końskim włosiem. Pierwsze trzy posiadają miękki lub średnio twardy stopień twardości, kolejne trzy spotkamy wśród materacy twardych oraz bardzo twardych.

Zarówno do łóżek dwuosobowych jak i jednoosobowych polecamy materace dwustronne, których obie strony nadają się do spania. Regularne obracanie materaca wydłuży jego żywotność, możemy również wypróbować dwie różne twardości. Nasze upodobania lub waga mogą przecież ulec zmianie w ciągu kilku lat.

Łóżka małżeńskie wymiary

Najmniejszy standardowy rozmiar materaca dla singla to 80x200 cm, pozostałe 90x200 cm, 100x200 cm, 120x200 cm dają już więcej swobody. Jak widać rozpiętość jest tu dość spora i ostateczny wybór zależy od naszych możliwości powierzchniowych oraz finansowych. Jeżeli jednak możemy sobie pozwolić na duży rozmiar, to go wybierzmy. Im większa przestrzeń tym większy komfort. Materace jednoosobowe podobnie jak dwuosobowe mogą mieć różny typ. W ofercie znajdują się materace piankowe, materace bonellowe oraz materace pocketowe. Ze względu na warstwy zewnętrzne wyróżniamy materace lateksowe, materace termoelastyczne, materace profilowane.

Czeka nas więc zarówno wybór rozmiaru jak i rodzaju materaca. Warto go dobrze przemyśleć, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na jakość naszego snu. Im jest ona lepsza, tym lepiej się czujemy i funkcjonujemy każdego dnia.

Jak wybrać łóżko do sypialni

Omówiliśmy standardowe szerokości materacy, jednak rozmiar łóżka to wymiary materaca oraz ramy. Przy podejmowaniu decyzji odnośnie rozmiaru łóżka, weź pod uwagę również jego długość i wysokość. Dopasuj je do stylu życia, do tego czy w łóżku czytasz lub oglądasz filmy, czy odwiedzają was dzieci lub zwierzęta. Długość materaca 200 cm jest wystarczająca w większości przypadków, osoby niższe mogą wybrać proporcjonalnie mniejszy rozmiar i tym samym zyskać więcej przestrzeni w pomieszczeniu. Materace dłuższe również nie stanowią problemu.

Wysokość łóżka najczęściej oscyluje w granicach 40-50 cm, pozwalając na opuszczenie stóp aż do podłogi przy kolanach zgiętych pod kątem prostym, zapewniając wygodne wstawanie. Dla osób starszych dobrym rozwiązaniem jest zamówienie łóżka u stolarza, by dopasował je do ich wzrostu i tym samym ułatwił im codzienne funkcjonowanie.

Łóżko powinno współgrać z wystrojem oraz wielkością sypialni. Nie może jej przytłaczać, powinniśmy mieć swobodny dostęp do łóżka z każdej strony.

Każdy z nas śpi inaczej. Są tacy, którzy prześpią pół nocy w jednej pozycji i tacy, którzy zmieniają ją co chwilę. To również powinniśmy brać pod uwagę. Dwie „wiercipięty” będą sobie przeszkadzać na łóżku z materacem w rozmiarze 160x200 cm, natomiast dwie osoby spokojne wyśpią się nawet na materacu 140x200 cm.

Wybór łóżka do sypialni nie jest sprawą łatwą, jest to jednak zakup na długie lata. Rozważmy wszystkie dylematy zanim podejmiemy ostateczną decyzję co do jego rozmiaru i cech. Warto zainwestować większą kwotę w produkt, który w 100% nas usatysfakcjonuje zamiast zadowalać się półśrodkami. Inwestycja w zdrowy sen to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:
- Materace lateksowe piankowe
- Czym jest pianka wysokoelastyczna HR?
- Dezynfekcja materaca: jak poprawnie zdezynfekować materac?