UWAGA: Zamówienia złożone i opłacone lub wybrane za pobraniem do 6.12.2023 do godziny 15:30 zostaną dostarczone przed Świętami.
Zamówienia złożone po tej dacie - nie dajemy gwarancji dostawy do Świąt
  • Jaki materac pojedynczy do łóżka jednoosobowego – 80x200 cm, 90x200 cm, 100x200 cm czy 120x200 cm?

2022-08-10 10:11:00 Sweetsen.pl
Jaki materac pojedynczy do łóżka jednoosobowego – 80x200 cm, 90x200 cm, 100x200 cm czy 120x200 cm?

Łóżko jednoosobowe to model, który najczęściej użytkowany jest przez dzieci i młodzież. Spotykamy go w większości domów w pokojach dziecięcych, lecz nie tylko. Na pojedynczym modelu wyśpią się także seniorzy oraz single. To dlatego rozpiętość szerokości łóżek jednoosobowych jest tak różnorodna i wynosi od 80 cm do 120 cm. Każdy z tych wymiarów czyli materac 80x200 cm, materac 90x200 cm, materac 100x200 cm oraz materac 120x200 cm zaliczamy do standardowych modeli, pasujących do każdego, sklepowego łóżka.

Materac 80x200 cm dla dzieci

Jak sam nagłówek sugeruje, na materacu 80x200 cm wyśpi się głównie dziecko, choć oczywiście nie ma problemu, gdy zechce na takim spać również osoba dorosła. Niewielki wzrost i szczupła sylwetka ciała dziecka bez problemu umożliwiają komfortowy sen na takiej powierzchni. Jeżeli dziecko śpi spokojnie, nie wierci się i nie macie lęku, że spadnie z łóżka to bez obaw można mu kupić łóżko z materacem w takim rozmiarze. Taki gabaryt sprawdzi się szczególnie w niewielkim pomieszczeniu, w którym musimy zmieścić znacznie więcej niż tylko łóżko (jeszcze szafę, komodę z szufladami, biurko). By zabezpieczyć dziecko przed upadkiem można zamontować do łóżka barierki ochronne. Jaki rodzaj materaca dla dziecka wybrać? Materac musi być wykonany z bezpiecznych surowców, mieć właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne, nie może uczulać. Powinien wspierać prawidłowy rozwój układu kostnego, a przede wszystkim kręgosłupa małego dziecka. Z uwagi na niską wagę pociechy spokojnie można mu kupić materac piankowy. Do wyboru budżetowy model z pianką T25. Przy niskiej wadze (nie przekraczającej 60 kg) polecamy materac miękki czyli z podwójną warstwą pianki termoelastycznej visco memory. Dla dzieci cięższych należy wybrać materac średnio twardy, na przykład materac termoelastyczny, materac profilowany moletowany, materac profilowany visco memory lub materac z warstwą lateksu. Materace piankowe 80x200 cm są często wybierane do łóżek piętrowych. Są lekkie i nie obciążają konstrukcji. Jeżeli wolisz materace na konstrukcji sprężynowej, do wyboru jest materac bonellowy lub materac pocketowy. Częściej jednak decydują się na nie osoby dorosłe oraz młodzież.

Materac 90x200 cm dla młodzieży i dorosłych

Do najpopularniejszych materacy pojedynczych należą materace 90x200 cm. Są kupowane przeważnie dla nastolatków, które potrzebują więcej miejsca niż małe dziecko. Materace 90x200 cm są wystarczające także dla dorosłych . Należy się jednak skupić także na pozostałych parametrach takich jak twardość czy rodzaj konstrukcji, by zaspokoiły oczekiwania osoby korzystającej z łóżka. Materace dla osoby dorosłej oraz nastolatka powinny spełniać wymagania osób ważących więcej niż 60 kg. Dlatego polecamy wybór materacy bonellowych, materacy pocketowych lub materacy 100 % lateksowych o twardości średnio twardej lub twardej. Materace średnio twarde dedykowane są osobom z przedziału wagowego 60 – 100 kg, natomiast materace twarde dla ważących ponad 100 kg. Powierzchnię średnio twardą uzyskujemy poprzez zastosowanie takich surowców jak pianka T25, pianka termoelastyczna, pianka moletowana profilowana, pianka profilowana visco memory. Materace kokosowe oraz materace z trawą morską zaliczamy już do modeli twardych.

Materac 100x200 cm – dla dorosłych i dla osób starszych

Jeżeli dysponujesz wystarczającą ilością miejsca w pokoju dziecka, możesz zainwestować w materac 100x200 cm i zapewnić mu dużą swobodę i komfort w czasie wypoczynku. To kolejny standardowy rozmiar materaca jednoosobowego. Pasuje do większości łóżek dostępnych w sklepie, więc nie ma potrzeby zamawiania łóżka pod specjalny wymiar. Oczywiście każda dorosła osoba będzie również w pełni usatysfakcjonowana z materaca w tym rozmiarze. Jeżeli zależy nam na bezpiecznym i wygodnym śnie seniora rozważmy tą opcję. Zadbajmy również o odpowiednią twardość i właściwości zastosowanych surowców. Osoby starsze, mające problemy z obracaniem, docenią sztywniejszą i bardziej sprężystą, ale dobrze podpierającą ciało powierzchnię lateksową. Ci, którzy mają delikatne ciało i narzekają na różnego rodzaju dolegliwości bólowe, może ucieszyć materac z warstwą pianki termoelastycznej. Dopasowuje się ona do ciała pod wpływem nacisku, ale wcześniej musi zostać przez nie ogrzana. Wówczas mięknie i staje się bardziej plastyczna. Ponieważ kumuluje ciepło a następnie je oddaje docenią ją osoby marznące.

Materac 120x200 cm – materac jednoosobowy dla osób dużo ważących

Duża masa często wiąże się z dużymi gabarytami. Ponieważ wielkość pokoju nie zawsze umożliwia kupno materaca dwuosobowego, który zapewniłby dogodne warunki do snu, to producenci wyszli naprzeciw potrzebom i wprowadzili do oferty materac 120x200 cm, który jest również produktem w rozmiarach standardowych. Komfortowy sen pozwala się zregenerować i dlatego powinniśmy zastosować każdy możliwy sposób, by go uzyskać. Oczywiście materac 120x200 cm nie jest przeznaczony tylko dla dużych i ciężkich osób, równie dobrze może na nim spać osoba dorosła o niższej wadze i drobnej budowie ciała lub dziecko. Propozycje dla nich opisaliśmy już przy okazji pozostałych rozmiarów, dlatego tym razem skupmy się na osobach ważących ponad 120 kg. To im dedykowane są materace bardzo twarde. Powstają dzięki zastosowaniu podwójnej warstwy maty koksowej, czasem również dodatkowo końskiego włosia. Materace z końskim włosiem są sztywniejsze i dodatkowo wzmocnione. Ważne są jednak nie tylko warstwy zewnętrzne, lecz w zasadniczej mierze również konstrukcja materaca. Najtrwalsze i najbardziej odporne na duże obciążenia są materace multipocketowe. Wykonane są z cylindrycznych sprężyn umieszczonych w materiałowych kieszonkach. Kieszonki są ze sobą z jednej strony zszyte a z drugiej sklejone. Sprężyny nie są ze sobą połączone, pracują samodzielnie. Uginają się tylko w miejscu nacisku, doskonale podpierając kręgosłup i całą sylwetkę. W wersji pocketowej ilość sprężyn wynosi 262szt/m2, natomiast w wersji multipocketowej jest to 510 szt/m2. Materac cechuje doskonała elastyczność punktowa a także odporność na obciążenia.

Materac jednoosobowy – na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego jaki rozmiar wybierzemy, czy będzie to 80x200 cm, 90x200 cm czy 100x200 cm lub nawet 120x200 cm zwróćmy uwagę na dodatkowe cechy takie jak: dwustronność materaca, pokrowiec, gwarancję, certyfikaty, sposób transportu.

Oferowane przez nas produkty posiadają wszystkie niezbędne atesty, są bezpieczne dla użytkowników, certyfikowane. Bez obaw mogą z nich korzystać dzieci czy osoby schorowane. Dajemy dwuletnią gwarancję na cały materac i aż 30 lat na formatkę sprężynową kieszeniową. Materace sprężynowe oraz piankowe (powyżej określonego rozmiaru) transportujemy firmą transportową na płasko, w pozycji bocznej. Nie zginamy ich i nie rolujemy. Dzięki temu mamy pewność, że nie zostaną w w trakcie dowozu uszkodzone. Pozostałe modele piankowe wysyłane są firmą kurierską.

Takie cechy materaca jak dwustronność umożliwiają naprzemienne korzystanie z obu jego stron. Regularnie obracając materac nogi – głowa oraz spód – wierzch nie wygniata się on w jednym i tym samym miejscu. Nie eksploatowane nadmiernie warstwy posłużą dzięki temu zdecydowanie dłużej.

Warto zwrócić uwagę również na pokrowiec. To ostatnia warstwa materaca. Pokrowce mają różną gramaturę i dodatki jak np. ekstrakt z aloesu, włókna bambusa czy celulozę. Materace sprzedawane są w pokrowcu niepikowanym Jersey, ale po odpowiedniej dopłacie do wyboru jest jeszcze pokrowiec Bamboo, pokrowiec Aloe Vera, pokrowiec Żakard (w grafitowym kolorze), pokrowiec Jersey pikowany oraz pokrowiec Silver.